Endeavour EVO - klaviatura MIDI/OSC
Při bloumání frankfurtským výstavištěm během Musikmesse 2012 jsem v hale MIDI narazil na netradičně vyhlížející MIDI klaviaturu. Klaviatura neměla žádné ovladače, pouze klávesy. Ty navíc byly poněkud delší, než je obvyklé. Něco mě ale ke stánku táhlo a udělal jsem dobře, že jsem svůj vnitřní hlas poslechl.
Tak jak jsem zvyklý, zahrál jsem si na klaviaturu pár tónů. Na první pohled nic extra zajímavého. Už jsem se otáčel, když mě zastavil Simon Kemper, jak jsem později zjistil, výkoný ředitel firmy Endeavor. Hned první informací a rychlou ukázkou upoutal moji pozornost. Klávesy jsou totiž dotekové.
Další zařízení, vezoucí se na vlně moderního dotekového ovládání? Kdepak. Dotekové klávesy mají svůj smysl. Kromě toho, že klávesy vysílají běžné hodnoty MIDI - nota zapnuta/vypnuta -, vysílají pomocí pohybů prstů po klávesách (ve směru od hráče a k hráči) další MIDI a nebo OSC události. Právě z důvodu očekávaného pohybu v tomto směru jsou všechny klávesy delší. Každá klávesa vysílá události nezávisle, takže je ze 48 kláves (poněkud netradiční počet, čekal bych spíše obvyklejších 49 kláves) možné řídit až 48 různých parametrů. V podstatě to lze přirovnat k tlakové citlivosti, nikoliv však společné, ale individuální, tedy polyfonní. Tu aby uživatel na nějaké řídicí klaviatuře pohledal. Navíc pohyb směrem od hráče a k němu je mnohem jasnější, přirozenější a přesnější než dotisk (následný tlak na klávesu po jejím stisknutí) klávesy.
Na prodloužené klávesy jsem si rychle zvykl a hra mi nepůsobila žádné potíže.
Nastavení vysílaných hodnot se provádí v dodávaném softwaru COMM, který je kompletně open source. Ten je prozatím pouze pro Mac OS X, nicméně na verzi pro Windows se pracuje. V softwaru je možné vytvářet všelijaká různá nastavení. Jednu klávesu lze například vyhradit pouze pro vysílání pitch bendu. V podstatě pak pitch bend funguje podobně, jako jsme zvyklí, jen neotáčíme kolečkem, ale pohybujeme prstem po dané klávese. Samozřejmě lze přiřadit jakýkoliv další MIDI nebo OSC parametr. Nebo lze vytvořit různé zóny a v určité části klaviatury vysílat pohybem jiná data než v jiné části. Hodnoty mohou jít proti sobě. Takže stejným pohybem (například posunem prstů směrem od hráče) mohou některé parametry své hodnoty zvyšovat a jiné snižovat. Nastavit lze i časovou prodlevu, po které bude EVO reagovat na pohyb prsty. Pokud by byla prodleva příliš krátká, mohlo by to způsobovat problémy a nepřesnosti při hře, protože klávesy nejsou hráčem stisknuté vždy přesně na stejném místě. To je důvod této prodlevy. Je tedy možné na klaviaturu hrát i rychlé riffy a fráze, aniž by byly vysílané nějaké další nadbytečné a nechtěné informace. Programování všech hodnot v aplikaci COMM je velmi intuitivní (lze jej pochopit během pár minut) a zároveň propracované.
Aby toho nebylo málo, dodává firma Endeavour syntezátor s názvem Evosizer, který je speciálně připraven právě pro EVO. Očekává tedy různé příchozí MIDI nebo OSC události pro různé MIDI noty. Software je postaven na softwaru Native Instruments Reaktor 5. K jeho chodu je tedy zapotřebí buď vlastnit tento virtuální nástroj, a nebo stačí i Reaktor 5 Player, který je k dispozici zdarma.
EVO s počítačem komunikuje přes ethernetový kabel (podobně jako DAW ovladače Euphonix). Díky tomu je zaručena vysoká přenosová rychlost a dostatečná citlivost všech 48 ovladačů (kláves) s vysokým rozlišením. Komunikaci nebrání ani případný ethernetový router, hub nebo switch. Není tedy třeba se obávat, že připojením klaviatury k počítači přijdeme o připojení k internetu nebo místní síti.
Vlastně se jedná o jakousi obdobu Note Expression z Cubase 6 (tedy vysílání nezávislých hodnot kontrolérů pro různé tóny, byť jsou tyto vysílány na jednom MIDI kanálu) v hardwarové podobě.
Jak dlouho trval vývoj tohoto sytému? Odpověď mě opravdu překvapila - pouhé dva roky.
Klaviatury jsou ručně vyráběné v Německu. Cena je 2800 eur, což je hodně na běžnou MIDI klaviaturu, ale přiměřeně na to, co všechno tato nevšední klaviatura umí. Distribuci si zatím po celém světě zajišťuje firma Endeavour GmbH sama.
Info:
Endeavour EVO je MIDI/OSC klaviatura se 48 dotekovými klávesami pro nezávislé vysílání MIDI/OSC hodnot. Cena je přibližně 2800 eur.
Plus:
možnost vysílání až 48 parametrů najednou přímo prsty z klaviatury
komunikace s počítačem po ethernetu
vlastní kompatibilní syntezátor postavený na Reaktor
Mínus:
netypická velikost kláves
vyšší pořizovací cena (ačkoliv spadla na polovinu)
zatím kompatibilní pouze s Mac OS
Stánek Endeavour byl poněkud nešikovně umístěn v sekci MIDI (hala 5.0), kam sice tak trochu patří, ale lépe by se hodil do haly 5.1 s moderními zařízeními, kde se nacházely i mnohem obyčejnější zařízení
počet kláves: 48
dynamika kláves: ano
přítlak: ne
dotekově citlivé klávesy: ano
počet ovladačů: 48 (v podobě pohybu prsty po klávesách)
aplikace: COMM (v současnosti pouze pro Mac; open source)
rozměry: 400 x 250 x 55 mm
hmotnost: 800 g
výroba: ruční německá výroba