EMG 81/85 vs. DiMarzio D Activator 220/219 - srovnávací test

EMG 81/85 vs. DiMarzio D Activator 220/219 - srovnávací test
EMG 81/85 vs. DiMarzio D Activator 220/219 - srovnávací test

Z redakce Muzikusu jsem si tentokrát odnesl dva identické futrály s dvěma stejnými nástroji - ESP LTD Viper Urban Camo. Po rozklíčování trochu složitého názvu popis odpovídá jakoby nakoso zmáčknutému "esgéčku" v maskáčové úpravě, mám pocit, že podobný model má ve skříni i Max Cavalera. Kytara zaujme svým matným povrchem, jenž vytváří hmatově vizuální dojem nástroje z nějakého těžkého plastu, ačkoli je z mahagonu. Nechme zatím stranou vlastní kytaru, předmětem dnešního testu je porovnání jejich dvoucívkových snímačů - jejich osazením se totiž oba nástroje liší.

První překvapení

První dvojicí je standardní kombinace Emg 81/85, která je asi nejběžnější kombinací této firmy, i když jsem na netu například zrovna u ESP Viper narazil na kombinace 81/81 nebo 81/60. Druhou dvojici tvoří letošní novinkový pár firmy DiMarzio D Activator 220/219. Původní informace zněla: porovnat tyto dvě údajně aktivní kombinace snímačů. Obě kytary Viper mají na zadní straně těla jakousi překlopnou šachtu pro devítivoltovou baterii, a tak jsem před vložením baterií vyzkoušel zvuk snímačů v neaktivním stavu. A hned se konalo první překvapení - zatímco snímače EMG téměř vůbec nehrály, DiMarzio už teď burácely plným signálem. Pln zvědavosti jsem zapojil baterky do obou nástrojů a divil jsem se podruhé - EMG hrály v pořádku, ale DiMarzio tak nějak pořád stejně. Přičítal jsem to zprvu jiné koncepci aktivity, domníval jsem se, že DiMarzio aktivních prvků využívá jen k nějaké tónové korekci apod. Skutečnost je však mnohem prozaičtější, po odklopení víka komory ovládacích prvků se ukázalo, že baterie není vůbec připojená, potenciometry mají hodnoty 250 k? (Volume) a 500 k? (Tone), což signalizovalo jediné - snímače DiMarzio D Activator jsou pasivní! K malému nedorozumění přispěl nejen název snímačů, ale i jaksi nadbytečná bateriová šachta v nástroji. Faktem ovšem zůstává záměr firmy DiMarzio využít kladů a vyvarovat se záporů aktivních snímačů v této své nové řadě, teď už tedy jasně pasivních, snímačů D Activator.

 

Popis

Snímače EMG 81/85 se navzájem liší použitými magnety (keramický pro 81 a AlNiCo u 85) a svoji frekvenční rezonancí (2,25 kHz u 81 a 2,55 kHz u 85), špičkový signál 1,75 V mají shodný. Nemají na povrchu přiznaná pólová jádra magnetů, magnety jsou kolejnicového typu a společně s elektronikou jsou zality do černé hmoty výplně krytu. Jediné vizuální rozlišení spočívá v nápisu EMG, který je stříbrný pro 81 a zlatý pro 85. Běžné použití je 81 ke kobyle a 85 u krku, napájení je 9 V baterií.

Snímače DiMarzio D Activator 220/219 mají magnety keramické, maximální napětí je 470 mV u 220, 385 mV u 219. Vlastní impedance cívky (u EMG díky aktivním prvkům nemá smysl udávat) je 11,41 k? u 220 a 7,22 k? u 219 a je podobná např. snímačům Gibson 496R a 498T. Jádra pólových nástavců tvoří ocelové kroužky s domnělým inbusovým šestihranem, jehož velikost a tedy možnost individuálního nastavení se mi však nepodařilo určit. Jako kobylový je uváděn snímač D Activator 220, a 219 je tedy určena ke krku. Frekvenční rezonanci jsem nikde neobjevil, zato se tyto snímače dodávají se čtyřmi kabelovými vývody, takže se dají rozpojit po jednotlivých cívkách do singlových kombinací.

 

Zvuk

Ač byly oba nástroje vzhledově neuvěřitelně podobné, už při potěžkání jsem zaznamenal určitý rozdíl, jenž do jisté míry předznamenával i odlišnou zvukovou charakteristiku každé kytary při zvuku "na sucho". Tato odlišnost se samozřejmě projevuje i při elektrifikovaném zvuku, ale vědom si toho, přesto se pokusím popsat typické vlastnosti každé dvojice snímačů.

DiMarzio svoje D Activatory vyvíjela s ambicí vyrovnat se aktivním snímačům především v oblasti vyšších středů tak, aby i sólové zvuky o něco zbytněly a doprovody nebyly převálcovány hutnými dominantními basy. Podle mého názoru se to do velké míry skutečně potvrdilo, a kladem je i znatelnější vřelost tónu, ačkoli snímače jsou o trochu silnější a rychleji jdou do zkreslení než posuzované EMG. Dalším jasným plusem je nezvyklá vyrovnanost v hlasitosti při přepnutí z 220 na 219, jen se změní barva. Na druhou stranu se právě na vyšších středech objevuje jistá zvuková zrnitost, která s nejasným atakem trsátka může působit komplikace v čitelnosti rychlých hi-gain běhů. Silným atakem lze zdůvodnit napěťová maxima posuzovaných snímačů, která jsou u EMG téměř čtyřikrát vyšší než u DiMarzio, přestože ty jsou evidentně zvukově "silnější".

EMG 81 a 85 jsou dnes už legendami, a přestože nemají tak mohutné basy, anebo právě proto, našly uplatnění u podladěných a sedmistrunných nástrojů v dnešní moderní rockové hudbě, kde se často využívají hi-gain aparatury, pomáhaly definovat či spoluvytvářet současný neoklasický zvuk rockové kytary. Jejich tlusté sólové zvuky se prosazují lépe v hustých aranžích a pevné basy lépe snášejí brutální zkreslení. Zvláště 81 je v přímém porovnání s 220 jasnější a v sólech zpívavější. Konečný soud je samozřejmě na vkusu každého kytaristy, a doufám, že malou nápovědou pro každého nerozhodnutého "playera" může být zvuková ukázka na přiloženém CD tohoto čísla.

 

Info:

EMG 81,85 jsou legendární aktivní snímače, které se osvědčily především u silně zkreslených zvuků, DiMarzio Activator jsou pasivní snímače s kladnými zvukovými vlastnostmi aktivních snímačů. Doporučení maloobchodní ceny jsou 3000 Kč za kus u EMG 81, 85 a 49 Euro DiMarzio Activator (rovněž za kus).

 

EMG 81/85

 

Plus:

atak

brilantní výšky

pevné basy

čistý zvuk

 

Mínus:

méně basů (hlavně u čistých zvuků)

určitá sterilita středovýškových frekvencí

 

Technická specifikace:

frekvenční rozsah: 2,25 kHz/2,55 kHz

magnety: keramické/AlNiCo

špičkový signál: 1,75 V/1,75 V

odstup šumu: > 90 dB

napájení: 9 V baterie

 

DiMarzio Activator 220/219

 

Plus:

silný vyrovnaný signál

příjemná barva nižších středů

silné basy

absence napájeni 9 V baterií

 

Mínus:

celkově méně jasný zvuk

zrnité výšky

při větším zkreslení menší průraznost v sólech

méně plastický čistý zvuk

 

Technická specifikace:

magnety: keramické

maximální napětí: 470 mV/385 mV

impedance cívky: 11,41 k?/7,22 kOhm

polohové nástavce: štelovatelné

Psáno pro časopis Muzikus