EarthQuaker Devices Aqueduct - podlahový efekt typu tremolo
Efekt vibrato evokuje dost jednostranné využití. Sem tam zapnout, a hotovo. Tenhle akvadukt však umí téct několika říčními koryty současně, a to už je panečku úplně jiná písnička.
Podle výrobce se jedná o efekt typu vibrato. Má být inspirovaný vintage kousky. Co je hlavní, nabízí osm různých druhů modulací - netroufám si říci vibrat, slovo modulace jeho zvuk totiž vystihuje daleko lépe. Jelikož ta spousta barev, které krabička umí, je daleko pestřejší, než jen „vibrátování“.
Design se povedl. Je originální, zajímavý a přitom účelný. Zkrátka takový, jak jsme od EarthQuakeru zvyklí. Ovládání nic složitého neřeší, rychlost určuje Rate, hloubku modulace pak Depth. Ovladačem Mode vybíráme onen jeden z osmi typů efektu. Bohužel popisky u Mode jsou dost titěrné, je obtížné je přečíst pod lampou, natož v setmělém sále. Nožní přepínač není úplně stabilně upevněný, ovladač vykazují při otáčení excentricitu. Trochu mám podezření, že výrobce použil levné plastové potenciometry. Mechanické provedení mohlo být lepší.
Signalizační LED dioda je vedle nožního ovladače. Svítí velmi jasně, ale díky ochrannému kroužku z plechu neoslňuje.
Vibratem je označována technika kmitání prstů levé ruky na hmatníku. Pokud je prováděna správně, tón jemně mění své ladění a získává sametovější charakter. Je plnější a zpívá. Efekt vibrato provádí to samé. Zařízení mění ladění kytarového zvuku, průběh změny je řízen vlastním efektem (sinusovým obvodem, LFO, dynamikou naší hry). Často se plete s tremolem, což je střídavá změna hlasitosti (Jak pracují efekty II., Muzikus 03/2009).
Zvuk
Ačkoliv je na světě spousta výrobců efektů, troufám si tvrdit, že zrovna EarthQuaker Devices patří mezi ty vyvolené, kteří umějí být originální. Kytaristé se mohou dělit na ty, co nějaký jejich efekt už vyzkoušeli (a tenhle fakt si zažili na vlastní kůži), a na ty, které zmíněná zkušenost teprve čeká. To neznamená, že každý, kdo je zkusil, si hned běžel něco koupit. Někomu sednou, jinému ne. Ale originalita je tu jednoznačná. Bez diskuse.
Proč tak rozvláčný úvod? Protože efekt hraje velmi originálně, paleta zvuků je opravdu velmi pestrá. Zvuk je velmi dynamický. To nebývá u modulací úplně zvykem. Tady se nekoná žádný uměle namíchaný chemický tón, ale živý a probarvený zvuk, který dynamikou naší hry můžeme dotvořit podle okamžitého pocitu. Je jemný, barevný, má basy i výšky.
Na stránkách výrobce najdeme nebývale velké množství videí, které dobře ilustrují zvukové možnosti. Odpovídají tomu, co z krabičky skutečně dostaneme.
Pojďme na zmíněných osm typů zvuku. První tři jsou označené ENV (envelope = obálka) a umožňují řídit dynamikou naší hry alias obálkou hloubku efektu, rychlost nebo rozladění. Typ Random (náhodný) je jasný, výrobce navíc vtipně glosuje, že to není ani tak „opilý kormidelník tvé modulace jako rozostření zvuku“. Podobně jasnou představu dává svým názvem Square (obdélníkový tvar). Typ Ramp má trojúhelníkový průběh a umí od jemného šplouchání až po psychedelickou léčebnu. Úroveň efektu odpovídá dynamice naší hry. Typ Triangle (trojúhelník) má podobný charakter, moc se mi líbil při jemném až nepostřehnutelném nastavení. Zásadní je zmínit, že se při určitém nastavení dalo dosáhnout zvuků známých z večerníčku O Rákosníčkovi. Takové ty houpavé zvuky, když Rákosníček někam doskočil; určitě víte, o čem mluvím. No a jako poslední tu máme Sine s jemným a houpavým průběhem. Použitelný jako chorus. Oprava: jako fantastický chorus!
Závěr
Od výrobce EarthQuaker Devices očekáváme originalitu. To akvadukt bez výhrad splňuje. Jestliže mi nebylo úplně zřejmé spojení slova akvadukt s efektem vibrato, stačilo si párkrát brnknout, a bylo jasno. Zvuk opravdu chvílemi připomínal zurčící vodu (nemluvě o zmíněném Rákosníčkovi). Škoda, že nelze uložit vlastní zvuky a přepínat mezi nimi. Mít k dispozici osm parádních modulací, a pak využívat jenom jednu? Ewig schade!
Info:
EarthQuaker Devices Aqueduct je podlahový efekt typu tremolo, nabízející osm variant modulace. Cena je 6692 Kč.
Plus:
zvuk
paleta barev
dynamika
flexi zapínání
Mínus:
Nelze ukládat zvuky.
Má rezervy v mechanickém provedení.
Nejede na baterii.
Technická specifikace
vstupní impedance | 1 MΩ |
výstupní impedance | méně než 10 kΩ |
napájení | 9 V DC |
spotřeba | 68 mA |
true bypass | ano |
rozměry | 12 x 6 x 6 cm |
Akvadukty známe asi nejvíce z římské historie a dodnes jsou některé k vidění dokonce i u nás. Při putování Korsikou jsme jeden objevili i při cestě na Ajaccio, považované za hlavní město. Najdeme zde Napoleonův rodný dům. A taky super hospody.
Web