Dunlop Eddie Van Halen Wah a Morley George Lynch Dragon 2 Wah - aneb dvakrát wah pedál
Spolupráce velkých muzikanstských jmen s velkými jmény hudebního průmyslu je nyní hodně v kurzu, čemuž se nelze divit. Kdo jiný může udělat nějakému tomu „equipmentu“ větší reklamu než váš oblíbenec. Do jaké míry oblíbenec produkt této spolupráce opravdu ovlivní, se asi nedozvíme, přesto většina z nás věří, že tam svou velkou stopu zanechal. Ať je již tato stopa větší či menší, vždy se to projeví na ceně výrobku, která je samozřejmě vždy vyšší než u standardních typů. Dnes se podíváme na dva takové výsledky kooperace - dva wah-wah pedály, a to Dunlop Eddie Van Halen Wah a Morley George Lynch Dragon 2 Wah.
Dunlop Eddie Van Halen Wah
Popis
Tento pedál je zatím posledním výsledkem spolupráce Eddieho Van Halena s firmou Jim Dunlop. Eddie v minulosti používal klasické Crybaby, pouze upravené, co se týče šířky frekvenčního pásma a jakosti cívky. Eddie používal většinou střední pásmo dráhy pedálu, což vedlo k vyježdění jeho vlastní stopy v odporové dráze potenciometru. No a tento průběh byl firmou Jim Dunlop věrně okopírován. K tomu ještě ručně vybírané cívky, a máme prakticky stejný kus, jaký Eddie léta používal a údajně nazýval Holy Grail (Svatý Grál). K tomu všemu ještě mechanický true byppas, dvě indikační modré LED diody a design v podobě žlutočerných pruhů, jako měla jeho kytara v době desky Van Halen II.
Jinak konstrukčně je to standardní Crybaby, jak ho známe. Může být napájen z 9V baterie, nebo je pro externí adaptér připravena zdířka poblíž výstupního jacku. Baterie je lehce přístupná bez nutného odšroubování spodního víka, což je také výhodou proti některým jiným typům těchto efektů.
Balení ještě obsahovalo inbusový klíč velmi zvláštně vytvarovaný jako obrovská klička, jehož význam jsem pochopil až po přečtení manuálu. Je to klíč k nastavení tuhosti pedálu. Zkrátka stokilový rocker bude potřebovat vyšší tuhost, a tak si jednoduše klíčem přitáhne šroub přístupný pod pedálem zepředu.
Zvuk
Musím se přiznat, že nemám v uchu klasické Crybaby, neboť používám Morley Bad Horsie, takže můžu těžko porovnávat. Porovnávat tedy nebudu, důležité je, že se mi zvuk kvákadla líbí, sluší mu to nejen ve středních polohách, ale i ve výškách. „Kvák” není nijak příliš hluboký, za to však přirozený a „teplý”. Netrpí standardní nemocí některých typů wahů, kterým je kradení signálu. Jediné, s čím jsem měl trochu problém, bylo to, že při silnějším pohybu nohy dolu jsem si wah úspěšně vypnul. Je to ale spíš tím, že nejsem zvyklý na tento způsob zapínání, neboť Morley to má vyřešeno zcela jinak. Na to, abych byl schopen říct, jestli je lepší nebo horší než ostatní podobné výrobky, bych je musel mít zapojené všechny v řadě za sebou a obávám se, že bych z toho za chvíli byl stejně úplně zmatený...
Eddie Van Halen praotec stylu zvaný tapping, mistr vibrapáky a vůbec - průkopník a zakladatel moderní dravé a ekvilibristické hry v rocku. Hostoval na nejslavnějším albu Michaela Jacksona, na kterého chci tímto vzpomenout a vzdát hold jeho památce...
Info:
Dunlop Eddie Van Halen Wah je signovaný pedál, výsledek spolupráce Eddieho Van Halena s firmou Jim Dunlop.
Plus:
dobrý zvuk
indikace stavu led diodami
robustní konstrukce
nastavení tuhosti chodu
Mínus:
cena
napájení: 9V baterie nebo 9V DC adaptér,
spotřeba: 2 mA, 9 V DC
true bypass: ano
vstupní impedance: 800 kΩ
výstupní impedance: 10 kΩ
nastavitelná tuhost chodu pedálu
cena: 5890 Kč včetně DPH
Morley George Lynch Dragon 2 Wah
Popis
Tady bych s dovolením ocitoval sám sebe z testu kvákadla Bad Horsie, neboť stejně bych jinými slovy vyjadřoval to samé: „Wah pedály Morley mají, pokud vím, už letitou tradici, a co se designu týče, nijak zvlášť se v průběhu let nezměnily. Jsou celkově větší než standardní Jim Dunlop nebo Vox, s větší plochou pro nohu a se systémem pružiny, při němž se vám pedál automaticky vrací do základní polohy a není potřeba ovládat ho patou. To může být pro někoho příjemné, pro někoho ne. Mě osobně to příjemné je a už pár let používám Bad Horsie.“
Další pro mě velkou výhodou je, že se zapne v okamžiku, jakmile na něj položíte nohu. Zapíná se a vlastně i celý funguje na principu optiky, takže žádné silové spínání mechanického vypínače zde nenaleznete. Problém s tím, jestli mám vlastně kvákadlo aktivované nebo ne, zcela odpadá. Prostě když na něj zrovna nešlapu, je jisté, že je v režimu bypass, který ale není true.
Na klasickém wahu mi vždy vadilo, že začíná po zapnutí odshora, tedy od nejvyšších frekvencí. Zde je tomu přesně naopak, začínáte skoro na stejném zvuku jako v režimu bypass a sešlápnutím pedálu dolů prostě „kváknete”.
Tento červený drak nabízí mnohem víc než standardní funkci wah-wah. Po obou stranách pedálu se nachází mechanický spínač, potenciometr a indikační LED dioda. Po levé straně je to spínač funkce Wow! a potenciometr Loudness. Pokud je spínač v poloze On a červená LED svítí, produkuje kvákadlo velmi výrazný „kvák”, jakoby velmi rychle na začátku tónu. Vzniká tím dojem vyslovovaného slova wow. Hlasitost tohoto Wow! efektu můžete regulovat potenciometrem Loudness, jehož nastavení platí i pro standardní režim.
Po pravé straně pedálu je další moc šikovná věcička, opravdu velmi dobrý nápad. Spínač Wah Lock slouží k zapnutí kvákadla v jedné jediné pozici pedálu, kterou si zvolíme otočením potenciometru Notch. Jeho průběh zleva doprava by měl vlastně odpovídat průběhu pedálu od klidu do úplného sešlápnutí. Představte si to tak, že si najdete polohu pedálu, ve které se vám zvuk líbí. Za normálních okolností byste museli přesně držet nohu v jedné poloze a nehnout s ní ani o kousek, což jde o to hůř, pokud je pedál odpružen, jako je tomu u Morley pedálů. Při této funkci je pohyblivý pedál nefunkční, šlapat po něm můžete, zvuk však neměníte. Tento režim lze ale kombinovat s funkcí Wow!, čímž vzniká další zvukový rejstřík.
Pedál může být napájen jak z klasické 9V baterie, tak z externího 9V stabilizovaného zdroje. Baterie je přístupná zespodu po jednoduchém odklopení plechového víčka. Vstupní jack se nachází standardně na pravé straně z pohledu shora a výstupní na levé.
Celkově je konstrukce robustní a odolná proti mechanickému poškození. Barevné provedení je v křiklavé červené v kombinaci s černými nápisy a na pedálu je vyobrazen červený drak. Optický systém zaručuje v podstatě neopotřebitelnost. U klasického převodového systému hrozí např. prasknutí ozubeného táhla nebo sedření odporové vrstvy potenciometru.
Zvuk
Jednoznačně se mi líbí a osobně bych ho upřednostnil před EVH. Je totiž variabilnější a nabízí opravdu něco navíc. Funkce Wow! produkuje pěkný zvuk, funkce Wah Lock je skvělý nápad nabízející široké možnosti využití ekvalizace zvuku.
George Lynch se asi nejvíce proslavil v devadesátých letech s kapelou Dokken a později s Lynch Mob. Jeho signovaný model kytary ESP s plastickým kostlivcem je asi nejmetalovější design kytary vůbec. U firmy ESP má 8 signovaných modelů.
Info:
Morley George Lynch Dragon 2 Wah je velmi variabilní signovaný wah pedál s elektrooptickým ovládáním.
Plus:
dobrý zvuk
odpružený pedál
elektrooptické ovládání
bezhlučné spínání
indikace stavu LED diodami
funkce Wow a Lock Wah
robustní konstrukce
Mínus:
cena
napájení: 9V baterie nebo Morley 9V DC 300 mA
spotřeba: 13 mA, 9 V DC
ovládání: Wow!,Loudnes, WahLock, Notch
hmotnost: 1,51 kg
true bypass: ne
cena: 5889 Kč včetně DPH
Závěrem
Oba wah pedály splňují zvukově kriteria špičkového výrobku, každý je jiný svým pojetím, ale tato odlišnost je už historicky daná pojetím firmy Jim Dunlop a Morley. Obě firmy to dělají po svém a obě dobře. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Ale troufám si říci, že každému z nás nevyhovuje cena těchto hezkých výsledků spolupráce dvou velkých jmen...