Drawmer M-Clock Plus - dokonalý zdroj „clocku“
Když jsem dostal tuto krabičku do rukou na testování, zdálo se mi, že je pro hudební nadšence celkem zbytečná, avšak během testu jsem přebudovával další studio a v praxi jsem si odzkoušel, jak je dobré mít kvalitní zdroj WordClocku a flexibilní přepínání samplovací frekvence.Jak to vlastně pracuje?
Při synchronizaci a spojování všech digitálních přístrojů (bez A/D – D/A převodníků) je nutné nejen propojování signálových cest, jak je tomu i u analogových přístrojů, ale je potřeba správně nastavit a propojit přístroje tak, aby měly správný „takt“, aby se data dostávala ve správný čas z digitálních vstupů do jednotlivých výstupů. Pro zabezpečení této funkce se používá tzv. propojení přes časovou synchronizaci – WordClock. Nesmíme si tuto funkci plést s jinou časovou informací SMPTE/MTC, která se používá k časovému popisu projektu. Zde se jedná o vytvoření jakési „souhry“ mezi zařízeními, tak aby se data zpracovávala včas a ve správné frekvenci. Pokud tuto podmínku nesplníme, budou data (v našem případě zvuk) buď neúplná (tj. dochází k praskání, lupání a výpadkům signálu) nebo se v horším případě zařízení nerozběhne vůbec. Tuto časovou informaci můžeme mezi přístroji šířit externím signálem (WordClock), nebo je obsažena přímo v datovém signálu (AES/EBU, SPD/IF, ADAT, FW STREAM, MADI...). Během vývoje digitálních přístrojů se rychlost zpracování audio signálů měnila od počítačových
8 kHz až do dnešních „hi-fi“ 192 kHz a různé přístroje mají možnost pracovat s různou „rychlostí“ (sample rate – vzorkovací frekvence) a v různé přesnosti aproximace analogového signálu (bitové hloubce). A tak se nám může stát, že chceme připojit dva různé přístroje s různým vnitřním taktem, a dostáváme se tak do problému. Řešení jsou dvě. Buď vše sladíme na jeden sample rate, nebo můžeme využít praktický přístroj – Drawmer M-Clock Plus. Je to vlastně zdroj, distributor WordClocku a dvojitý převodník samplovacích frekvencí v jednom.
Popis funkce
Skládá se z master generátoru samplovací frekvence, ze kterého je možno odvodit všechny běžně používané vzorkovací kmitočty: 44,1 – 48 – 88,2 – 96 – 176,4 – 192 kHz. Tento generátor má také externí vstupy (WordClock, AES11) pro zařazení do větších celků, dva zavěšené sample rate převodníky, které dovedou převádět signál z jedné SR na druhou synchronně s master generátorem. Každý tento SR převodník má tři přepínatelné vstupy (AES/EBU – XLR konektor,
S/PDIF – RCA konektor a TOSLINK – optický vstup) a tři výstupy stejného typu pracující současně. Poslední částí je deset výstupů WordClock distributor (BNC – výstupy pro ostatní zařízení).
Ovládání
Veškeré funkce se ovládají pomocí podsvícených tlačítek na předním panelu. Tam jsou též vyvedeny vlevo všechny vstupy prvního sample rate převodníku s tlačítkem jejich výběru a indikací synchronnosti (LED dioda Lock). Hned vedle je umístěno tlačítko výběru délky slova šestnáct nebo dvacet čtyři bitů, které umožňuje automatický dithering. Dále ke středu se nachází tytéž tlačítka pro druhý převodník, který má vstupy i výstupy umístěny na zadní straně krabičky. Přibližně uprostřed je modrobílý displej zobrazující buď aktuální SR nebo SR s odchylkou v ppm nebo v procentech. Typ zobrazení se vybírá tlačítkem Mode s indikací LED diod. Poslední sekce je nastavení samplovací frekvence master generátoru a jeho externích vstupů (tj. AES/EBU nebo WC) s indikací výběru daného vstupu, a zda je tento vstup v synchronu s master generátorem.
Funkčnost
Jelikož jsou tlačítka podsvětlená, je ovládání přístroje uživatelsky intuitivní, přístroj reaguje velmi rychle a bez rušivých efektů. Displej je velmi kontrastní a je schopen kromě nominální frekvence zobrazovat též pull up/down v procentuálním modu. Zajímala nás rychlost a kvalita převodu obou převodníků. Podle subjektivních i objektivních testů je kvalita převodu signálu srovnatelná s kvalitou převodníků používaných v počítačových programech (Logic, WaveLab), avšak časový posun signálu je výrazný a je nutno s ním počítat při zapojení a použít časovou kompenzaci.
Závěr
Drawmer M-Clock Plus je možné použít k synchronizaci více digitálních přístrojů, například vícepracovní DAW, harddiskových stanic, digitálních mixů a dalších digitálních videopřístrojů. Jeho hlavní přednosti jsou dva konvertory samplovací frekvence, které umožňují resampling materiálu, a také displej zobrazující přesnou frekvenci, případně odchylku vybraného interního či externího pulzu s přesnosti 2 ppm. Při praktickém testováni ve studiu byla reakce při přepínání velmi rychlá a velmi příjemně mne překvapila kvalita převodu v obou extrémních směrech, tj. 44,1 kHz až 192 kHz a 192 kHz až 44,1 kHz. Zpoždění do jednoho frame je akceptovatelné. Dnes těmto hardwarovým řešením již konkurují softwarové převody, ale v real-time provozu jsou stále nezastupitelné. Tak, jak se mění typ práce v běžném hudebním studiu, posouvá se použití tohoto přístroje spíše k velkým profesionálním audio-video studiím, nebo vysílacím pracovištím.
Info:
Drawmer M-Clock Plus je master clock generátor a dvojitý sample rate převodník. Doporučená maloobchodní cena je 39 990 Kč.
Plus:
jednoduché ovládání
vysoká stabilita a přesnost
Mínus:
absence dalších digitálních formátů, jako je MADI nebo ADAT
Technická specifikace:
Interní clock generátor
2 x teplotně kompensovaný Xtal Oscillators (TCXOs)
stabilita dle AES11 GRADE 1
Word Clock Outputs
výstupní impedance: 33 Ω
všechny výstupy mohou mít:
44,1 – 48 – 82,2 – 96 – 176,4 – 192 kHz
AES 11 Outputs
2 x Neutrik XLR 110 Ω
@ 44,1 – 48 – 82,2 – 96 – 176,4 – 192 kHz
2 x Gold Plated Phono 75 Ω
@ 44,1 – 48– 82,2 – 96 – 176,4 – 192 kHz
Sample Rate převodník
2 x stereo SR převodník full up/down
převod ze 44,1 do 192 kHz
2 x XLR – AES/EBU
2 x SPDIF vstupy
2 x TOSLINK
Všechny výstupy pracují současně
2 x XLR – AES/EBU, 2 x SPDIF, 2 x TOSlink
Displej
modrobílý LCD displej se třemi mody zobrazení
frekvence, +/– ppm a +/– %,
přesnost 2 ppm pro všechny mody
Všeobecné
napájení: Universal 15 W rozměry: 1U, 19” Rack
hmotnost: 2,025 kg