Digitech Time Bender - digitální delay
Digitech je firma proslulá sofistikovaným využitím nášlapných spínačů, jež na první pohled jednoduché podlahové efekty posouvají svou multifunkčností k mnohem složitějším zařízením.
Na trhu jsou wah/distortion/delay/amp modelery... a podobné, různé kombinace v jednom pedálu. V dnešním testu Time Bender představuje zpožďovací efektovou jednotku ve všech představitelných kombinacích s modulačními efekty chorusu i inteligentního harmonizéru.
Popis
Rozměrově Time Bender představuje přibližně dvě klasické (např. Boss) krabičky vedle sebe. Na hlavní ploše vrchního panelu tomu vizuálně odpovídají dva oddělené nohou spínatelné pedály. Naopak společná je horní část s dominujícím, výrazně rudým, číselným displejem, s otočnými a tlačítkovými ovládacími prvky. Čelní boční panel prostřednictvím klasických jacků (vždy po dvou) slouží k připojení mono/stereo zvukového zdroje, k propojení stereo výstupu nebo k případnému zapojení footswitch a expresion pedálů, jež jsou dokoupitelné jako příslušenství. V krabici naopak dodávaný síťový adaptér má klasickou napájecí zdířku, a vzhledem k absenci vypínače se přístroj připojením adaptéru do sítě i zapíná. Celá krabice je kovová, působí, i vzhledem k váze, poměrně bytelným dojmem. Lehká výtka může směřovat k ovládacím otočným čudlům, jež poměrně výrazně vystupují z výškového profilu přístroje, a při neopatrném pohybu nohou způsobit nechtěnou změnu některého z nastavených parametrů.
Konstrukce
Digitální proces efektů se odehrává ve čtyřiadvacetibitové kvalitě se vzorkovou frekvencí 44,1 kHz. Základní kombinační konfigurace spočívá v nezávislém ovládání zpožďovací jednotky současně s aktivním looperem (opakující se zvukový výsek) a nezávislém ovládání modulačního efektu současně s aktivním chorusem. Zpožďovací jednotka Time Benderu nabízí snad všechny možné varianty, od digitálních ech přes analogově znějící delaye až po reversní, gejtované, dynamicky a časově proměnlivé ozvěny spolu s uložitelným dvacetisekundovým záznamem looperu. Modulační možnosti umožňují různé rytmické, ale i modulační varianty zpožděných vzorků. Na výběr je množství presetů, od jednoduchých ve stereu různě umístěných ozvěn, přes intervalové vícehlasy ozvěn, až po inteligentní, v rámci dané hudební stupnice, harmonizaci hlasů. To vše v možné kombinaci s jednoduchým chorusem.
Ovládání
Jak už bylo výše zmíněno ovládání všech těchto funkcí se děje různými ovládacími prvky. Ty jsou podle mého názoru celkem rozumně rozděleny na ovládání rukou - otočné ovladače - a nohou - pedálové spínače. Ruční ovládání slouží k předem dané zvukové představě, zatímco nožní vícefunkční pedály umožní okamžitý přístup k některým potřebným, především časovým, parametrům během hry samotné. Momentální hodnota časové prodlevy opakujícího se vzorku (delay) je znázorněná výrazně rudým digitálním displejem. Tapping pravým pedálem umožní nastavit tuto prodlevu do tempa právě probíhající skladby, indikace blikání modrou led diodou nad pravým pedálem metrum opticky potvrzuje. Levý pedál slouží k aktivaci celého efektu, nahrání a přehrání časového výseku, jednotlivé režimy opět nad ním indikuje vícebarevná LED dioda - zelená/žlutá/červená. Kombinace nastavení efektu je možno uložit do jedné ze čtyř paměťových pozic. Samozřejmě, k bezchybnému ovládání, hlavně zdvojených funkcí pedálů, je zapotřebí určité praxe, ale myslím, že logika jejich využití je zřejmá.
Zvuk
K dostatečné představě o možnostech Time Benderu je nutné zapojení do stereofonního poslechu, kde je snadnější se zorientovat ve všech variantách ozvěn. Kvalita zvukových vzorků je neoddiskutovatelná, žádné rušivé lupance, šumy či nepatřičné brumy samotného přístroje se nekonají. O to více vyniknou jednotlivé zvukové detaily některých prvků, například při nepravidelných ozvěnách „pohybujících se hlav“ u virtuálního páskového echa, či dynamických opakování. Jednoduchý, otočný korekční prvek Tone navíc pomůže rychle ovlivnit celkovou ostrost ozvěn, které všechny znějí velmi přirozeně a nenásilně. Doznívání zpožděných vzorků je čisté, bez nárůstu nežádoucích šumů. Originální zvuk kytary procházející skrz přístroj se nijak dramaticky nemění a zachovává si svou barevnou a dynamickou přirozenost. Reakce harmonizovaných vícehlasých souzvuků je v rámci nastaveného času ozvěn bezprostřední, nezaznamenal jsem v projekci zpožděných opakování jakoukoliv časovou prodlevu oproti neintervalovým opakováním. Spouštění časově vymezené sekvence (looperu) je čisté bez lupanců, zvuková obálka je daná délkou vzorku a lze ji po menším nácviku poměrně snadno použít jako hudební podklad do potřebné části skladby, například pod sólo.
Závěr
Time Bender je ušitý na míru nejen kytaristům majícím svůj zvuk do různé míry založený na opakujících se ozvěnách. Svými možnostmi jde maximálně vstříc zvukové variabilitě, ve snaze zamezit určitému a pro uši poměrně rychlému stereotypu při použití jednotvárného druhu ozvěn. Připojením doporučného expresion pedálu a footswitche se bezprostřednost ovládání dále rozšiřuje. Kvalita zvuku i zpracování přístroje jsou příkladné, lehké prokousávání se ke kýženému cíli, myslím, stojí za výsledný efekt.
Info:
Digitech Time Bender je zvláště vhodný pro živá vystoupení hudebníků, opírajících se v určité míře o zpožděný zvuk. Je vybaven mimořádným rozsahem kombinací zpožděného zvuku a společně s modulačními možnostmi je schopen nabídnout barevný a neobvykle živý projev.
Plus:
zvuková kvalita
zpracování
zvukové kombinační možnosti
architektura delay typů
Mínus:
lehká složitost vícefunkčního ovládání pedálů
ne zcela zřejmá praktická využitelnost multikombinačních presetů
vstupy stereo: 2 x 6,3 mm mono jack nesymetrický
max. input level: + 6 dBu
input impedance: 1 MΩ
výstupy - stereo: 2 x 6,3 mm mono jack nesymetrický
nominal output level: +12 dBu
output impedance: 1 kΩ
A/D převod
vzorková frekvence: 44,1 kHz
bitová hloubka: 24 bit
Kapacita paměti
delay time: max 5 sec
looper: max 20 sec
příkon: 7 W/9 V
rozměry: 170 x 142 x 66 mm
hmotnost: 1,7 kg
Time Bender nepracuje na baterky - pouze přes adaptér!