Carvin BX 500
Novým trendem v basové amplifikaci se staly ultralehké zesilovače a ultralehké boxy. Basisté rovněž vyhledávají automobily s nízkou spotřebou (nejlépe diesel), družky, které tráví ve sprše nezbytně nutnou dobu, partnerky, které dbají na úsporu energií a jako dárek k narozeninám ocení třeba jen pěknou basovou figuru nebo finesku, taková je prostě doba :-)
Ano, hmotnost aparatury je pro mnohé z nás velmi důležitým aspektem. Velkou hmotnost zesilovačů má za následek především velké trafo, toto se snaží nová technologie obejít jiným způsobem napájení. Zesilovače s velmi nízkou hmotností hojně využívají tzv. spínané zdroje. I tato technologie se vyvíjí a v současnosti již existují velmi kvalitní spínané zdroje, což je důležité zejména pro dynamické vlastnosti zesilovače.
Popis
Design zesilovače je strohý, ale funkční. Zesilovač je nadstandardně vybaven velkým počtem ovládacích prvků a také například tím, že v sekci pre-ampu byla použita elektronka 12AX7. Začnu popisem předního panelu, a to klasicky z levé strany, ovládací prvky jsou ve dvou řadách, a tak se budu snažit popsat uspořádání pokud možno srozumitelně. Vedle světelné kontrolky, umístěné nad vstupem jack, naleznete potenciometr s označením Drive, tedy tímto prvkem nastavujeme vstupní citlivost. O patro níž jsou dva páčkové přepínače pro Mute a pro volbu vstupu pro aktivní nebo pasivní nástroj. Další potenciometr nese označení Contour, pomocí kterého plynule nastavujeme zesilovač od rovného (Flat), po Scoop charakter (tedy upřednostnění basových a výškových frekvencí). Musím dodat, že tento potenciometr funguje velmi dobře k rychlému „naladění“ zesilovače. Pohyboval jsem se mezi 0 až 11 h, pro mne osobně opravdu velmi užitečná korekce. Pod knoflíkem Countour je ovládání úrovně výstupu DI, následuje korekce basů (Cut/Boost), pod ní nalezneme ovládání kompresoru. Následuje sekce parametrického ekvalizéru: první dvojice potenciometrů slouží k úrovni a výběru frekvencí od 50 Hz do 500 kHz, druhá dvojice pak pro frekvence od 200 Hz do 2 kHz. Další v řadě je ovládání výšek (Cut/Boost), pod tímto potenciometrem nalezneme spínač následující sekce, a to grafického ekvalizéru. Na tomto ekvalizéru si můžete zdůraznit nebo potlačit tyto frekvence: 50 Hz-80 Hz-125 Hz-250 Hz-500 Hz-800 Hz-1,3k Hz-2,6 kHz-5 kHz. Ovládání uzavírá hlasitost Master a síťový spínač.
Na zadním panelu nalezneme síťovou zástrčku, zesilovač pracuje od 120 do 240 V, takže s ním můžete směle vyrazit na jakékoliv místo planety, dále dva speakon výstupy pro reproboxy podporující i 6,3mm jack, výstupy jsou doplněny přepínačem pro režim 2 nebo 4 Ω. Nechybí výstup pro footswitch, canon konektor pro Direct Out doplněný přepínačem pro odpojením země. Další jack výstupy jsou pro ladičku nebo sluchátka a pro Effect Loop (Send/Return). Posledním je spínač pro volbu zapojení či vyřazení lampy, tedy máte možnost volby mezi hybridním zesilovačem s lampou a tzv. solid state zesilovačem.
Zvuk
Musím začít tím, že zvuk mě opravdu překvapil, zesilovač jsem porovnával přes stejný box s klasickým zesilovačem s dvěma lampami v pre-ampu (Mesa Boogie Walkabout Scout). Carvin BX500 na mne zatím mezi hubeňoury působí asi nejméně ve smyslu, že je to „nějak jinak“. Všechny ovládací prvky, co se týče korekcí, jsou nastaveny opravdu velmi vkusně, nejsem přítelem velkého počtu knoflíků pro ovládání korekcí, ale tady jsme byli okamžitě kamarádi. V podstatě jsem si pohrával jen s potenciometrem Contour, lehce jsem korigoval basy a výšky, nebál jsem se použít i grafický ekvalizér, ale většinou mě vyhovovalo nastavení „všechno rovně“. Zvuk je rychlý, pevný, lampa mu dává příjemnou měkkost, prostor a tloušťku. Laboroval jsem s vypnutím a zapnutím lampy, rozdíl je celkem nepatrný, ale v podmínkách „na place“ podstatný. Lampa prostě umí takové to „masíčko“. U tohoto zesilovače jsem se uchýlil i k nastavení „aktive“ vstupu, přestože většinou volím i pro aktivní nástroj pasivní vstup, rezerva ve výkonu zesilovače je opravdu vysoká. Rozhodně jsem neměl pocit, že bych hrál přes nějaké šidítko.
Info:
Carvin BX500 je nadstandardně vybavený zesilovač pro baskytaru, který disponuje 500 W/4 Ω výkonu, při 2,7 kg hmotnosti, u nás se prodává za 11 990 Kč.
Plus:
výkon
ovládací prvky
zvuk
cena
Mínus:
někomu nemusí vyhovovat páčkové přepínače
výkon: 500 W/4 Ω, 300 W/8 Ω
výstup repro :2x speakon s podporou 6,3 mm jack
výstup sluchátka: ano
výstup ladička: ano
efektová smyčka: ano
počet kanálů: 1
hmotnost: 2,7 kg
rozměry: 71 mm výška, 230 mm hloubka, 356 mm šířka
lampy: pre-amp 1 x 12AX7
koncový zesilovač: solid state
kompresor: ano
Firma Carvin dává na trh kvalitní výrobky, a to nejen v basové amplifikaci. I z ostatních produktů této firmy lze vyčíst, že Carvin to s kvalitou myslí smrtelně vážně. Tento zesilovač pořídíte levněji než ostatní výrobky této kategorie, ale v tomto případě bych se rozhodně nenechal strhnout pořekadlem, že levnější = horší ;-)