Boss DR-880 - ... k tvorbě patternů i smyček
Setkání hudebního skladatele, který bicí zvuky používá jen zřídka, navíc neholduje moderním zaběhnutým a stále se opakujícím riffům digitálního rytmeru, může být na kordy. Nicméně tentokrát setkání proběhlo beze zbraní, s vypořádáním dohodou. DR-880 je rytmer s řadou možností na jedné straně, ale s řadou omezení na straně druhé.
Vyblbnout se
Koho by po zapnutí jakéhokoli nástroje nezajímalo jak hraje? Nebývá radno pouštět hned demo skladby. Často zde uživatel najde to nejstupidnější, co zařízení umí. Reflex na demo však funguje rychleji, než si člověk chybu stihne uvědomit, a tak jsem si je vyslechl. S odstupem je třeba říci, že se tentokrát nejednalo o chybu fatální. Demo skladby jsou na stejné úrovni jako další továrně připravené patterny.
Na můj vkus je poměr basa/bicí nevyvážený. Basa je příliš nahlas, a zbytečně tak topí především kick a tomy, ale někdy dokonce i snare bicích. Poměr se dá naštěstí individuálně snadno nastavit, a tak jsem si jej rychle vyladil dle vlastních požadavků.
Ale nevyvážené mi připadaly i celé sady bicích, jejichž hlasitost už by se upravovala jen velmi obtížně. Respektive nevyváženost cítím spíše už z charakteru zvuků než ze samotných poměrů. Jako by všechny činely zbytečně čněly z nahrávky. Jsou ostré, ale přitom nezvoní. K dispozici jsou čtyři tomy, z nichž třetí je dle mého názoru také zbytečně tichý, a čtvrtý je naladěn zbytečně hluboko v porovnání s laděním ostatních tomů.
Zvykaje si na takovýto zvuk, procházel jsem náhodně jednotlivé patterny. Povětšinou znějí velice věrně stylům. Jednotlivé sady bicích jsou dobře zvolené, hrají přesně, s dobrým feelingem. Kreativitu jsem příliš neočekával a také se nedostavila. Ale u zařízení tohoto typu je to pochopitelné. Vyblbnul jsem se tedy vlastním tvůrčím způsobem. Díky dvaceti tlačítkům (respektive malým padům) je možné do patternu hrát další zvuky bicích v reálném čase nebo basu. Hra prsty mi ale připadala značně nepřesná (gumová tlačítka jsou pro tento způsob zbytečně tuhá). Ač nebubeník, sáhl jsem tedy po paličkách a hned se mi hrálo lépe. Tlačítka dobře reagují na sílu úderu a charakter zvuku se mění přiměřeným způsobem. Gumová tlačítka se vracejí v podstatě okamžitě do výchozí polohy, takže i velice rychlé repetované údery zvládají bez potíží. K dispozici je pět set továrně vytvořených presetů. Muzikantovi, který potřebuje rytmer jen pro podržení jednoduchého rytmu ve skladbách popových, rockových, ale i disco, nebo naopak latinských, tyto presety dlouho vydrží buď naprosto bez, a nebo jen s malými úpravami. Náročnější uživatel si může vytvořit dalších pět set vlastních presetů.
A teď do práce
Výroba vlastních presetů je intuitivní a jednoduchá jako celé ovládání zařízení. Veškeré informace se zobrazují na poměrně velkém podsvětleném LCD displeji. K pohybu mezi jednotlivými položkami slouží čtyři kurzorová tlačítka nebo šipky pro rychlý posun vpřed/vzad. Změna parametru se provede otočným datakolečkem, které dobře padne do ruky. V podstatě nic není potřeba psát nebo zadávat hodnoty ručně. Což je sice velice pohodlné a rychlé, ale na druhou stranu značně omezené. Pro každý styl existuje řada variant. Stejně se vybírá i metrum, bohužel je k dispozici jen 3/4 nebo 4/4 - speciálně rytmer by v tomto směru měl nabízet mnohem více. Harmonie v různých taktech se zadává výběrem akordu včetně basového tónu. Díky nahrávání v reálném čase nebo krokovému nahrávání lze do sekvenceru přidat ještě další data, která mohou pattern ozvláštnit. Pochopitelně je možné celý pattern vytvořit v sekvenceru úplně od nuly. Tak lze udělat až dvaatřicet taktů dlouhý pattern. Z jednotlivých patternů pak jde skládat celé songy.
K dispozici je i vstup pro kytaru nebo basu, jehož úroveň je také možné volit. Signál ze vstupu může jít skrz efektovou jednotku, kde je k dispozici padesát továrních a padesát uživatelských sad efektů. Efektová jednotka může mít až pět jednotlivých efektů. Na výběr je ze tří možných cest: Gtr multi obsahuje zesilovač, redukci šumu, FX (pan, tremolo, flanger, chorus, phaser, wah, copmressor...), zpožďovač a dozvuk. Aco multi obsahuje akustický procesor, ekvalizér, chorus a dozvuk a poslední Bass multi sestává z kompresoru, basového zesilovače, redukce šumu, FX (omezené efekty od kytary) a zpožďovače.
Celkový smíchaný signál, tedy bicí, basa a signál ze vstupu pak ještě míří do další efektové jednotky, která sestává z ekvalizéru a dozvukového efektu.
Vstupy/výstupy
Co se týče vstupů, DR-880 je vybaven pouze jedním, již zmíněným linkovým vstupem (jack 6,3 mm). Výstupů je víc, ale o hojnosti se mluvit nedá. K dispozici je dvojice hlavního stereo výstupu (2 x jack 6,3 mm nebo 2 x cinch), A-B individuální výstupy (jack 6,3 mm) a samozřejmě výstup na sluchátka. Digitální výstup je jeden S/PDIF. Připojit ale lze až čtyři nožní přepínače, nebo dva nožní přepínače a dva kontinuální nožní ovladače. Nechybí ani kompatibilita s MIDI In/Out. Posledním konektorem je zdířka pro USB kabel, pomocí kterého může DR-880 komunikovat s počítačem. V závislosti na operačním systému umí DR-880 po USB vysílat a přijímat MIDI data (Win 98/98SE/2000/ME/XP i Mac OS9/10) nebo zálohovat či vysílat kompletní data a importovat SMF soubory (všechny zmíněné OS, kromě Win 98/98SE).
To už jsem dlouho nezažil
Ač zákonem nařízený, přesto však toliko opomíjený nebo často nějak ošizený... Řeč je o manuálu v českém jazyce. Boss DR-880 český manuál má, a ne ledajaký. Podrobný uživatelský manuál o sto šedesáti stranách A4 v českém jazyce, který se dá číst (není plný nesmyslů, chybných údajů nebo nepochopitelně přeložených výrazů) a vše doplňují názorné obrázky (ačkoli občas poněkud rozmazané). To už jsem opravdu hodně dlouho neviděl. Jak jinak, pro jakékoli zařízení je to v české kotlině ohromné plus.
Dohoda
DR-880 je přehledný rytmer s 32hlasou polyfonií, dobrými zvukovými možnostmi a jednoduchým ovládáním. Továrně vytvořené patterny na mě však působily zvukově nevyváženě. Pro potřebu rychlé práce je k dispozici řada připravených vzorů parametrů, ze kterých lze pouze vybírat. Pro kreativnější a osobnější přístup je ale možné využít nahrávání v reálném čase, krokové nahrávání nebo ruční úpravu všech parametrů. Lze jej doporučit muzikantovi, který se drží popových nebo rockových stylů a potřebuje pro svou hudbu přesného, rychle myslícího a neodsekávajícího bubeníka a basáka.
Info:
Boss DR-880 Dr. Rhythm ver. 2.0 je rytmer s možností rychlé tvorby patternů z připravených smyček, ale i vlastních patternů. Cena je stanovena na 11 830 Kč.
Plus:
jednoduché ovládání
dobrý zvuk jednotlivých vzorků
český manuál
Mínus:
nevyvážený poměr jednotlivých zvuků v sadách
možnost tvorby pouze 3/4 a 4/4 metra
Technická specifikace:
polyfonie: 32 hlasů
počet zvuků: 440 bicích, 40 bas
sady bicích: 100 továrních, 100 uživatelských
počet rytmických patternů: 500 továrních, 500 uživatelských
počet songů: 100
počet not v sekvenceru: 30 000
displej: LCD
analogové výstupy: 2 hlavní, 2 individulání
digitální výstupy: 1 coax
vstupy: Guitar/Bass
výstup na sluchátka: ano
MIDI: In/Out
adaptér: ano
manuál/návod (cz/eng): ano, cz