BaCH Strat 2

BaCH Strat 2
BaCH Strat 2

Kytara hodonínské firmy B & CH Music mě zaujala na první pohled jako vzhledově perfektní kopie klasického Stratocastera s javorovým hmatníkem. Tělo kytary je vyrobeno netypicky ze třech dílů mahagonu, který má u testovaného kusu zvlášť pěknou kresbu.

 

Po otevření kartónového obalu na vás vykoukne standardně zabalená kytara a sáček s klíči pro nastavení výztuhy krku, doladění kobylky a s náhradní pákou vibráta. Strat 2 je z výroby seřízen na nízký dohmat a je osazen třemi jednocívkovými snímači a třemi potenciometry s pětipolohovým přepínačem. Precizně vyrobený javorový krk s malou hlavou a černými značkami je přišroubován k tělu čtyřmi vruty. Všechny kovové části kytary jsou poniklovány.

 

Hlava a krk

Při bližším ohledání krku je vidět, že není z jednoho kusu, ale je na něj přilepený 4 mm tlustý hmatník s odlišnou kresbou dřeva. Pověstný "skunk strip" vzadu chybí. Sešikmený nultý pražec je z plastu krémové barvy a na straně basových strun je vysoký 3 mm.

Největším problémem každého levného nástroje je asi stáří a vyschnutí dřeva. Dřevo krku se svou hmotností a dalšími mechanickými vlastnostmi podílí na charakteristickém zvuku kytary velkou měrou. Jak známo, jinak zní kytary s velkou hlavou - jako např. les paul, jinak třeba telecaster, kde už těžko něco uberete, a úplně jinak bezhlavicový steinberger. Dřevo by mělo být tvrdé a pevné. Hlava Strata 2 však trochu pruží a lze ji rukou prohnout.

U druhého a třetího kolíku má dva plechové stromečky, pod kterými procházejí čtyři tenké struny. V porovnání s fotografiemi starých fenderů je toto první odlišnost od modelů z přelomu 50. a 60. let. Další je počet vrutů, upevňujících plastový kryt se snímači (model '57 jich měl osm, stejně jako vzácný Stratocaster s výrobním číslem 0001 z roku 1954). Souhlasí však s jedenácti vruty na modelech z počátku 60. let i na moderních verzích této kytary. Hlava je osazena lacinou mechanikou s velkými listy, jejíž chod není bezproblémový. Šroub výztuhy krku je přístupný na hlavě. Z výroby byla výztuha nastavena tak, aby byl krk prakticky rovný. Po několika týdnech se však u testované kytary vlivem letních veder krk napnul a bylo nutné ho uvolnit. Za nějakou dobu také (vlivem odlišných klimatických podmínek) začalo u testovaného kusu pracovat dřevo do takové míry, že vylezly jinak bezchybně opracované hrany pražců. Nemyslím, že by to bylo znakem nekvalitní výroby (koneckonců robot není člověk - nepije, nekouří, jogurty nejí). Podobný problém jsem v daleko horší míře zaregistroval skoro u všech laciných kytar dovážených z Asie, které jsem měl možnost vidět.

Přírodní krk je po celé délce poměrně plochý a zesílený jen na přechodu k hlavě. Dobře sedí v ruce, jen ten pocit při hře je jiný než u lesklých laků. Nějak mě tento typ povrchové úpravy neuchvátil.

 

Blok vibráta

Vintage charakter na první pohled zachovává i kobylka s vibrátem, jehož mechanika je přístupná po odejmutí spodního krytu, který zakrývá tři pružiny a sustain blok. Kobylka je připevněná šesti vruty. Jednotlivé kameny však nejsou z ocelového plechu, ale vypadají jako masivní odlitky, které mají zcela odlišné akustické vlastnosti.

Zde vidím jednu z podstatných nevýhod testované kytary - můj Squier Bullet 1 z roku 1987, se kterým jsem natočil většinu alb, najezdil i nalétal tisíce kilometrů, má originální kobylku fender zavěšenou ve dvou bodech a s ocelovými plíšky. Zmíněnou kytaru jsem právě pro její zvukové vlastnosti dodnes nevyměnil za originál.

 

Korpus

Co na kytaře BaCH Strat 2 působí seriózně, je její mahagonové tělo. Zachovává ladnost a eleganci originálu a materiálem asi upoutá nejednoho zájemce. Důležitá je i hmotnost těla. Při zavěšení na řemen kytara bezvadně sedí a je dokonale vyvážená. Korpus dělá dojem, že není vůbec nalakován (samozřejmě je to jen zdání). Na jeho úpravu je zřejmě použit speciální vosk a je těžké odhadnout, jak bude po nějaké době nešetrného zacházení vypadat. Jeho povrch je hladký a sametově lesklý. Díly, ze kterých je slepen, perfektně přiléhají a navazuje i kresba.

Asijská vanička s konektorem přišroubovaná do korpusu jakoby neměla ten správný úhel jako u originálu a jack z kytary trochu trčí.

 

Snímače

Singly s plastovými bílými kryty mají prostřední pólové nástavce poněkud vyvýšené, a u struny h naopak o 0,5 mm níž než u tenké struny e. Lze předpokládat, že jejich magnety jsou keramické (snímače AlNiCo nemají u stratocastera pólové nástavce, ale jednotlivé magnety, což lze pohledem snadno zjistit).

 

Zvuk

A jsme už u praktické zkoušky, na testovací aparatuře, kterou byly tranzistorové dvoukanálové kombo Fender Princeton 112 Plus, 50W hlava Fender Bassman '63 s bednou 2x 12" a bateriové Soundstudio 1X hamburské firmy Nobels. Po výměně továrních drátů za sadu 010 se kytara rozehrála a nasucho hrála poměrně nahlas, takže lze na ni v pohodě cvičit i bez zesilovače. Po zapojení do Soundstudia kytara nevybočovala z průměru. Při hře na čistý zvuk přes kombo bylo slyšet, že snímače nemají správnou špičku, nereagují dostatečně na dynamiku hry, jsou citlivé na rušení a tón kytary byl jakoby pod dekou, tupý a zastřený. Ani k jazzovému stylu hry se staženými výškami se tento nástroj moc nehodí. Při přepnutí na zkreslený kanál se pocit zatlumení ještě trochu zvýraznil. Zato elektronkový Bassman (solid state rectifier) se na zapojený Strat 2 tvářil přívětivěji. Kytara dokonce pěkně vazbila, ale nevýrazná dynamika zůstala. Vybrnkávání prsty ve stylu Marka Knopflera znělo lépe bez elektriky, což opět potvrzuje podezření na snímače.

Při pohybu pákou se nejvíce rozlaďovala struna D. Jinak kytara po celém rozsahu hmatníku dobře ladila, což mě příjemně překvapilo.

 

Závěr

Myslím, že na kopii dokonalé kytary není mnoho prostoru k experimentování. Zvolený materiál korpusu je netradiční, nelze od něj čekat zvuk jasanu nebo olše. Nepovažuji však dřevo za hlavní problém. Větší nedostatky spatřuji v použitých snímačích. Vzhledem k ceně pod 4000 Kč ale není co řešit, kvalita plně odpovídá této cenové kategorii

 

Info:

BaCH Strat 2 je elektrická kytara, kopie stratocastera za cenu 3620 Kč. Distribuce: B&CH Music s.r.o., Velkomoravská 87, 695 78 Hodonín, fax: 518 344 430, tel: 603 269 260, 603 268 735, dealer: 603 169 940, e-mail: bachmusic@seznam.cz

internet: www.bachmusik.com

Plus:

provedení

vzhled

cena

ladění

Mínus:

zvuk snímačů

Psáno pro časopis Muzikus