Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor

Dnes se podíváme do stáje francouzské firmy Arturia. Ta je ve světě známa hlavně svými softwarovými klávesovými nástroji, mezi kterými najdeme řadu legend minulých desetiletí. Firma však vyrábí mimo jiné i hardwarové syntezátory. V dnešním testu omrkneme novinku s názvem MicroFreak.

Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor
Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor

Co je MicroFreak

Celým jménem Microfreak Algorithmic Synthesizer. Alespoň tak to stojí psáno na nástroji. Jde vlastně o experimentální hybridní syntezátor, kombinující v sobě digitální a analogové prvky. Svým vzezřením připomíná synťák, který sem přiletěl z jiné planety. Například klasickou klaviaturu budete hledat marně. Ta vypadá jako nakreslená. Jedná se však o dvacet pět plochých minikláves, které hráč mačká pouze „virtuálně“. Klaviatura ale není žádný šunt. Nabízí dokonce polyfonní aftertouch.

MicroFreak nabízí celkem 256 presetových slotů se 160 továrními přednastaveními. Jednotlivé presety se volí bílým otočným ovladačem umístěným napravo od malého displeje. Přesto, že je OLED displej malý, je perfektně čitelný. Ať tedy čímkoliv v jednotlivých sekcích pohnete nebo cokoliv zmáčknete, vše je okamžitě zobrazeno na tomto minidispleji.

Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor
Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor

Rozměry tohoto synťáku byly o něco menší než mého MacBooku Pro 13”. Ovládací prvky jsou velmi přehledně uspořádány v sedmi sekcích, rozmístěných ve třech řadách nad sebou.  První řada obsahuje matrici s ovladačem a hlavní ovládací prvky (Paraphonic, Panel, Save, Utility) s displejem. Ovladač zesílení nástroje (Master) je netypicky umístěn na pravé straně. Myslím si, že levá strana je z ergonomického hlediska lepší, protože jej člověk nemusí ovládat přes ruku. Druhá řada nabízí tři sekce: Digital Oscillator, Analog Filter, Cycling Envelope. Ve třetí řadě najdete zbývající čtyři: Octave, Arpeggiator/Sequencer, LFO, Envelope. Všechny otočné ovladače a tlačítka jsou dostatečně veliké a pohodlně se dají ovládat jedním či dvěma prsty.

 

Arturia. Tuto společnost založili v roce 1999 v Grenoblu dva přátelé Frédéric Brun a Gilles Pommereuil, oba inženýři, kteří vystudovali INPG (Grenoble Institute of Technology). Dohromady je spojovala láska k hudbě a novým technologiím. Jejich první produkt se jmenoval Storm. Bylo to „all-in-one“ virtuální studio, umožňující komukoliv snadno vytvářet hudbu za málo peněz. Od roku 2003 začala společnost pracovat na obnově analogových syntetizérů v digitálním formátu. Prvním byl Modular V. Časem přibyly další. Například CZ V, Mellotron V, CMI V, DX7 V, Jup-8 V, ARP2600 V, B-3 V a další. Softwarové syntezátory od Arturie jsou založeny na technologii TAE (true analog emulation). Tato technologie umožňuje přesné modelování chování analogových obvodů na osobních počítačích. Technologie je neustále vyvíjena a zdokonalována.

V roce 2009 byl představen velmi ambiciózní hardwarový syntezátor s názvem Origin. Časem začala firma vyrábět i další syntezátory. Řada se jmenuje Brute (MiniBrute, MicroBrute, DrumBrute MartixBtute a další).

Společnost se do dneška věnuje vývoji hudebního softwaru a hardwaru pro profesionální i amatérské hudebníky. Její pobočky jsou ve více než padesáti zemích celého světa. Nástroje používají takoví hráči jako Jordan Rudess, Jean-Michel Jarre, Herbie Hancock, Steve Porcaro, Vince Clarke a další.

Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie klávesových nástrojů.

 

Možnosti nástroje

Pro základní tvorbu zvuku slouží jedenáct digitálních oscilátorů. K dispozici jsou také klasické průběhy jako pila, čtverec, sinus, FM syntéza a další. Zvuk se pak dále dotváří klasickým analogovým filtrem, který vychází z legendárního Oberheimu SEM. K vytváření patternů je k dispozici čtyřiašedesátikrokový sekvencer a výkonný arpeggiator. Patterny můžeme vylepšit funkcemi Spice a Dice. MicroFreak funguje v klasickém monofonním režimu. Nabízí ale také parafonní režim pro oddělené využití jednotlivých oscilátorů, které mají stejný filtr i obálku. Tento režim umí hrát více not současně.

Díky jeho možnostem se dá na MicroFreaku nakroutit skutečně cokoliv. Stačí vyjít například ze základních továrních presetů, které jsou součástí firmwaru nástroje. V době testu byl k dispozici firmware 1.1.2.398.

 

MIDI Control Center

Je to universální software, určený pro víc než dvacet různých hardwarových mašinek. Existuje pro Windows (od Win 7 výše) i macOS (od 10.10. Yosemite výše). Po propojení synťáku s počítačem se v softwaru zobrazí automaticky aktuální nástroj a verze firmwaru. Pokud by byla verze náhodou zastaralá, můžete ji okamžitě upgradovat. Software slouží k přenosu a zálohování dat z MicroFreaku do počítače a obráceně. Nezapomeňte, že presety A1-A160, které jsou tovární, nemohou být přímo editovány. Prográmek je rychlý, jednoduchý a přehledný. Vše pochopíte i bez manuálu.

Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor
Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor

Možnosti propojování

MicroFreak můžete propojit s jinými nástroji jako za starých dobrých časů. Slouží k tomu sekce CV/Gate Out se vstupy CV, Gate a Pressure. Pro synchronizaci s externími syntezátory nebo modulárními systémy poslouží sekce Clock se vstupy In a Out.

K dispozici je i klasické MIDI rozhraní. Zde ale musíte k propojení použít speciální redukce (3,5 mm jack na pětipinový konektor DIN). Ty jsou součástí balení. Pak bude vše fungovat standardně. K dispozici budete mít klasický DIN MIDI In/Out.

Třetí možností je dnes standardní USB to Host. Ten slouží právě k rychlému propojení s počítačem.

Pokud bychom vše řekli jednou větou, vypadalo by to asi takto: MicroFreak snadno propojíte s jakýmkoliv oblíbeným kontrolérem, klávesovým nástrojem, sekvencerem, počítačovou DAW nebo i s dalším modulárním syntetizérem.

Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor
Arturia MicroFreak - experimentální hybridní minisyntezátor

Podtrženo a sečteno

Algoritmický syntezátor MicroFreak od Arturie je skutečně zajímavý nástroj. Nabízí unikátní design, zajímavé konstrukční řešení a neotřelý moderní zvuk, hodící se snad do kteréhokoliv hudebního stylu. Snoubí v sobě roky prověřené analogové technologie s těmi současnými digitálními. Právě díky jeho unikátním možnostem a schopnostem by rozhodně neměl chybět ve výbavě žádného syntezátorového nadšence, který si chce nakroutit nové neotřelé zvuky.

 

Info:

Experimentální hybridní minisyntezátor MicroFreak firmy Arturia se prodává na českém trhu za 7690 Kč.

 

Plus:

nadčasový design nástroje

zajímavá klaviatura s polyfonní aftertouch

kombinace prvků analogových a digitálních technologií

možnosti propojení

 

Mínus:

ovládání hlasitosti na pravé straně

 

Technická specifikace

obsah balení MicroFreak, adaptér, 2x redukce pro přímé připojení do MIDI, dokument Quick Start
rozměry 311 x 233 x 55 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost 1,02 kg

 

https://www.arturia.com/products/hardware-synths/microfreak/overview

https://www.arturia.com/products/hardware-synths/microfreak/details

Psáno pro časopis Muzikus