Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů

Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů
Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů

Alesis iO Dock je zvuková karta pro iPad. Pracovat lze s MIDI i s audio, k dispozici je dokonce i video výstup. Primárně je určen pro iPad 1, pro iPad 2 je k dispozici speciální adaptér, o jehož zaslání může každý majitel iO Dock zdarma požádat. O novém iPadu se zatím na oficiálních webových stránkách Alesis, nemluví.

MIDI

Konektory pro MIDI jsou umístěné na levém boku iO Dock. K dispozici jsou pětikolíky pro MIDI In i MIDI Out, jakož i USB, pomocí kterého lze vysílat MIDI data přímo do počítače nebo jez něho přijímat. Díky MIDI vstupu lze k iPadu připojit libovolnou hardwarovou MIDI klaviaturu (nebo jiné MIDI zařízení) a hrát běžným způsobem na virtuální nástroje pro iOS platformu. MIDI výstup naopak umožňuje používat aplikace virtuálních MIDI kontrolérů, případně DAW ovladačů, a jimi řídit hardware (případně i software počítače Mac nebo PC). Alesis iO Dock je Core MIDI kompatibilní, takže není problém s použitím jakékoliv Core MIDI kompatibilní aplikace na iPadu. USB konektor umožňuje stejné funkce, na které jsme zvyklí z USB dnešních řídicích klaviatur a jiných MIDI ovladačů. V podstatě se tedy chová opět jako MIDI vstup a výstup, speciálně pro počítač.

 

Audio

Co se oblasti zvuku týče, k dispozici jsou dva analogové vstupy. Oba vstupy nabízejí kombinovaný konektor jack 6,3 mm/XLR. První vstup lze použít pro linkový (symetrický jack) nebo mikrofonní (XLR) signál. Vedle vstupu je otočný ovladač pro nastavení vstupní úrovně signálu. Druhý vstup navíc nabízí i možnost připojení kytary, tedy Hi-Z vstupu. K dispozici je opět další přepínač, přepínající mezi stavy Guitar nebo Mic/Line. Pro oba vstupy je k dispozici společný přepínač Phantom On/Off, takže lze použít i kvalitní kondenzátorové mikrofony, které fantomové napájení vyžadují.

Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů
Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů

Na straně výstupu je k dispozici jeden stereo výstup, umístěný opět na zadní straně iO Dock. Řešen je opět dvěma konektory jack 6,3 mm, symetricky. Úroveň výstupní hlasitosti signálu lze nastavovat pomocí otočného ovladače, který je umístěn na pravém boku iO Dock. Zde je také konektor jack 6,3 mm s výstupem do sluchátek a opět samostatným ovladačem úrovně. Do sluchátkového výstupu je směrován stejný signál, jako do hlavního výstupu, nelze jej tedy použít například pro prelistening. Nicméně do sluchátek je možné směrovat signál buď z aplikací iPadu a nebo přímo ze vstupů (tzv. Direct Monitoring). Mezi těmito dvěma stavy lze přepnout přepínačem na zadní straně iO Dock, vedle hlavních výstupů. Pokud je Direct zapnutý, je slyšet přímý signál ze vstupů. Pokud je vypnutý, je slyšet signál z aplikace iPadu.

 

Další konektory

Na zadní straně je ještě konektor jack 6,3mm, označený jako Footswitch. K němu lze logicky připojit nožní pedál. Nejedná se o vstup pro kontinuální pedál (například Expression), ale přepínač (například Sustain). Logicky funguje stejně jako u MIDI klaviatur.

 

Pro každé stažení jakéhokoliv souboru z webu Alesis, ať už se jedná o manuál, Start Guide, aktualizaci firmwaru nebo i pouhý obrázek MIDI Routing iO Dock, jsou vyžadovány údaje o křestním jménu, příjmení a e-mail. Zároveň lze aktivovat, že chci dostávat informace o aktualizacích, což je ale primárně neaktivní. Jsou tato data pro Alesis opravdu tak zásadní? K čemu je používají?

 

Žlutý konektor cinch s označením Video Out, umožňuje vysílání video projekcí. Tuto vlastnost musí pochopitelně podporovat přímo konkrétní aplikace. V žádném případě se nejedná o jakýsi výstup na externí monitor, který by zobrazoval přesně to, co se zobrazuje na ploše iPadu.

 

Následuje konektor pro vstup napájení, 6V DC 3A. Napájecí adaptér je součástí balení a naštěstí není nikde avizováno, že stačí pouze napájení z USB konektoru. Zadní panel pak uzavírá přepínač Power a zemnicí kolík.

 

Práce s iPadem

Zasunutí a vyjmutí iPadu je velice jednoduché. Stačí jej otočit tak, aby bylo tlačítko Home vlevo a saně iO Dock nás navedou přesně na dockovací konektor, který zajišťuje kompletní komunikaci mezi iO Dock a iPadem. Pro zacvaknutí do konektoru je potřeba mírně zatlačit, ale zapojení je velmi jisté. Pro rozpojení je naopak potřeba mírně zatáhnout.

 

Kompatibilita

Testoval jsem zapojení pouze s iPad 1. V tomto případě bylo nutné vyndat jej z přídavného ochranného pouzdra. Pro připojení iPad 2 je zapotřebí objednat přímo z webových stránek Alesis speciální adaptér. Ten posílají majitelům zdarma. Zkoušel jsem připojit také iPhone, ale ten s iO Dock nekomunikoval. A to ani při přímém zapojení do dock konektoru, ani přes dock prodlužovačku. Po dotazu na Alesis mi bylo řečeno, že s kompatibilitou s iPhone se nepočítá. Další vysvětlení mi ale podáno nebylo a osobně si myslím, že je to škoda.

 

Alesis nijak nespecifikuje verzi iOS, která je pro práci s iO Dock potřeba. Nicméně pro kompatibilitu s Core Audio je potřeba iOS 4.2 nebo vyšší. Pro kompatibilitu s iOS 5 vydal Alesis aktualizaci firmwaru, která je ke stažení z webových stránek výrobce pro Windows i Mac OS X.

Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů
Alesis iO Dock - zvuková karta pro majitele iPadů

Design

Osobně si myslím, že si v Alesisu mohli trochu více pohrát s designem. Víme, jak si Apple zakládá na pečlivém a vytříbeném designu svých produktů. Po zasunutí iPadu do iO Dock jde ale veškerá vizuální krása stranou. iO Dock působí velice lacině, což je právě prací (dnes by se řeklo spíše ne-prací) designérů. To ovšem nic nemění na jeho použitelnosti a zajímavosti jako kompletního řešení.

 

Snad jediné, za co bych mohl v oblasti designu iO Dock pochválit, je fakt, že po zasunutí iPadu je tento mírně skloněn směrem k uživateli, což nabízí pohodlné ovládání parametrů v okamžiku, kdy iO Dock s iPadem leží na stole.

 

Kvalita zvuku

Co se kvality zvuku týče, je opět potřeba počítat s tím, že Alesis není firma, která by cílila na nejšpičkovější, profesionální studiové uživatele. Kvalita zvuku tedy odpovídá spotřebnímu zaměření firmy jako celku. Pro běžné uživatele kvalita bohatě dostačuje a s iO Dock mohou udělat opravdu hodně hudební parády.

 

Závěr

Alesis iO Dock je opravdu hodně pozoruhodné zařízení pro majitele iPadů. Komplexní zvuková karta se zvukovými (linkovými i mikrofonními, včetně fantomového napájení) vstupy, MIDI (pětikolíky, USB i nožním přepínačem) vstupy a výstupy a dokonce video výstupem je na současném trhu raritou. Cena je naprosto přiměřená zařízení, které umožní iPadu bezproblémové a plnohodnotné začlenění do zvukového nebo hudebního systému. Díky iO Dock nemusí být zvukový výstup z iPadu zapojován přes redukce, není potřeba řešit MIDI, ani to, jak iPad držet. To vše řeší iO Dock sám.

Info:

Alesis iO Dock je komplexní zvuková karta pro majitele iPadů. Doporučená maloobchodní cena je XX XXX Kč včetně DPH.  

 

Plus:

kompletní řešení pro zvuk, MIDI i video výstup

možnost phantomového napájení kondenzátorových mikrofonů

symetrické vstupy i výstupy

vlastní externí napájecí adaptér

kompatibilita s iPad 1 i iPad 2 (přes redukci, která je k dispozici zdarma)

 

Mínus:

design

zatím se nemluví o kompatibilitě s novým iPadem

 

www:

http://www.alesis.com/iodock

 

http://www.youtube.com/watchfeature=player_embedded&v=O15E2Ltkq4A

 

http://www.youtube.com/watch?v=UtistxWTKKg&feature=relmfu

Psáno pro časopis Muzikus