Zprávy - události a občas i komentáře
New Order znovu v pořádku
K horkým novinkám pozdního léta patřilo album Get Ready, které 27. srpna vydala britská skupina New Order. Kultovní kapela 80. let se tak ke slovu přihlásila po osmileté odmlce. Z historie New Order je třeba připomenout, že skupina vznikla v roce 1980 na troskách kapely Joy Divison po smrti jejich zpěváka Iana Curtise, navázala na její výjimečně postavení a stala se módním hitem osmé dekády. Současní New Order jsou o něco optimističtější než za časů rozkvětu novoromantismu a jejich deska hojně využívá i současných technologických postupů.
Vzpomínáte na Ramones?
V roce 1976 vznikla v New Yorku punková formace Ramones, která postupem let ovlivnila celou řadu slavných hudebních osobností od Skid Row až po Mötorhead či Nirvanu. Ramones si odjakživa libovali v jednoduchých řízných písničkách, které na koncertech hráli ještě mnohonásobně rychleji než na deskách, a tak nebylo výjimkou, že během půl hodiny dokázali odehrát i 17 skladeb. Právě v letošním roce se na trhu objevila reedice jejich třetího alba Rocket To Russia z roku 1977, čtyřiadvacet let po svém původním vydání. Je obohaceno o pět bonusů, nově remasterováno, ale na duchu kapely se nemění nic.
Jack Bruce sólově
Jack Bruce - tohle jméno bylo ve světě rockové muziky pojmem už více než před pětatřiceti lety. V roce 1966 se stal Jack Bruce jedním za tří členů legendárního tria Cream, kde se vedle kytaristy Erika Claptona a bubeníka Gingera Bakera ujal role zpívajícího basisty. Po tříleté existenci Cream, která z kapely stačila udělat jeden ze základních pojmů hudební historie, se Jack Bruce, stejně tak jako dva jeho spoluhráči, vydal na sólovou dráhu. V průběhu 70., 80. a 90. let koncertoval a nahrával prakticky s každým od Franka Zappy po Ringo Starra a Johna McLaughlina. Ovšem o tom, že letos osmapadesátiletý Jack Bruce rozhodně nepomýšlí na důchod, svědčí jeho čerstvá albová novinka Shadows In Tha Air. Obsahuje deset novinek a pět vesměs důvěrně známých skladeb z dlouholeté Bruceovy kariéry. Zajímavý je přístup Jacka Bruce k novým, ale především starším skladbám. V široké míře využívá latinskoamerických rytmů a jeho hudba se pohybuje někde na pomezí rocku, jazzu a blues. Na albu se sešla také řádka vzácných hostů zvučných jmen. Z kytaristů jmenujme třeba Garyho Moora či Bruceova dávného spoluhráče Erika Claptona.
Rock'n'roll podle Quireboys
Psal se rok 1984, když se v Londýně začala formovat nová rocková kapela pod provokativním názvem Queerboys. Tenhle slangový termín, který lze nejvýstižněji přeložit jako teplouši, se ovšem nezamlouval zástupcům nezávislých gramofonových společností, které si nadějné kapely začali velmi brzy všímat. Muzikanti nelenili, změnili si název na přijatelnější Quireboys a úspěch se rychle dostavil. V roce 1987 už byli Quireboys londýnskou klubovou senzací. Na jejich vystoupení přitahovala diváky bezprostřední syrová rocková muzika vycházející z kořenů 70. let a ze vzorů jako Faces či Rod Stewart. K charakteristické image kapely patřily vysoké kovbojské boty, proužkovaná saka a samozřejmě šátky. Mimoděk se tak Quireboys stali jedním z předchůdců nastupující streetrockové vlny. Jejich debutové album A Bit Of What You Fancy vystoupilo v roce 1990 dokonce na druhou příčku britské albové hitparády. Méně se už dařilo další desce Bitter, Sweet and Twisted v roce 1993, po které kapela přerušila činnost a postoupila své místo na výsluní mladším grungeovým kapelám. Rok 2001 je ovšem rokem návratu Quireboys i jejich syrového rock 'n'rollu. Svědčí o tom čerstvé comebackové album, příznačně nazvané This is Rock'n'roll.
Rockování nazpět časem
Máte-li chuť zavzpomínat si na českou a slovenskou rockovou scénu 80. let, pak vám jedinečnou možnost nabízí čerstvé dvojalbum vydané pod názvem Rockování. Přináší jednačtyřicet oficiálních nahrávek tuzemských kapel z rozpětí let 1982- 1990. Mnohé z nich lze považovat za, slušně řečeno, rarity. Na omluvu je ale nutno dodat, že v dané době nebylo právě jednoduchou záležitostí dostat se do nahrávacího studia, kvalita studií a jejich personálu bývala také diskutabilní a krom toho, výběr obsahuje i řadu skutečně zajímavých a nadčasových skladeb. Současně připomíná jména jako Index-Y, Betula Pendula, Dybbuk, Karamel, Gen, Pohoda, či Bumerang, které se pomalu vytrácejí z povědomí posluchačů.
Simon & Garfunkel
v nových reedicích
Bez nadsázky lze prohlásit, že Paul Simon a Art Garfunkel společně představují jednoznačně nejúspěšnější duo v dějinách populární hudby. A to i přesto, že značka Simon & Garfunkel už dávno patří minulosti. Oba se už před mnoha lety vydali svou cestou, přičemž Simonova se jeví úspěšnější. Jen velmi sporadicky a ve výjimečných případech se spolu objeví na scéně, ale jejich písničky stále patří k neobyčejně populárním a vyhledávaným. Je proto zcela logické, že se stále znovu a znovu objevují i na gramofonovém trhu. Právě v září se nového vydání dočkalo hned pět alb dvojice Simon & Garfunkel. Každé z alb prošlo moderní zvukovou lázní a je rozšířeno hned o několik bonusů. A tak si v nově remasterované podobě můžeme už v těchto dnech poslechnout Wednesday Morning, 3am z roku 1964, Sounds Of Silence a Parsley, Sage, Rosemary and Thyme z roku 1966, Bookends z roku 1968 a Bridge Over Troubled Water z roku 1970.
Soul Machine Night - funky cirkus
Objev letošní sezóny, skupina Žáha, podepsala smlouvu s vydavatelstvím Sony Music / Bonton na vydání alba s názvem Soul Machine. Toto album bude natočeno v září a distribuováno v březnu 2002. Na 10. 10. 2001 je připraven večer Soul Machine Night - funky cirkus v Lucerna Music Baru (Praha) Začátek je naplánován na 19:50 hod. Tato, na místní poměry unikátní akce, představí nejnovější písně z právě dokončeného alba skupiny Žáha. Nejedná se pouze o koncert, ale o komponovaný večer se spoustou vzácných hostů. Před vystoupením skupiny Žáha budou mít diváci možnost porovnat rozdílná pojetí interpretace soulu a funky, uslyší ze záznamu světové veličiny žánru, zúčastní se projekce nejlepších videoklipů soulových a funkových legend. Potom bude následovat vystoupení třicetičlenného Brixiho akademického sboru, který se vrátí ke kořenům, ze kterých tato hudba vzešla, aby vzápětí dostalo prostor nejmodernější pojetí funky v podání hráče na gramofony.
Kiss originál a nebo ne? - Ruku na srdce, není zrovna jednoduché si na tuhle otázku stoprocentně správně odpovědět. Tak důkladná je totiž pražsko-berounsko-karlovarská formace Kiss Revival. Vznikla v roce 1998 z potřeby doprovodit bubeníka Erika Singera na jeho drum workshopu v pražském Rock Café. Sestava se posléze ustálila do nynější podoby: Petr Pohl (ex-Charisma, J. Schelinger revival, Dr. Triceratops - g, voc), Stanley Paur (ex-Coda, Baron - g, voc), Martin Crak (ex-Direct, ex-Dr. Triceratops, - bg) a David Sixx (ex-Guns, Bad Joke, Vivien, Michal Penk Band - dr). Kiss revival operuje nejen živě, ale natočil i několik studiových coververzí Kiss, které obdržely členové originálních Kiss na posledním pražském koncertě.
Krátce
- Už páté studiové album vydala v polovině září britská formace Jamiroquai, jejíž všechna předcházející alba byla multiplatinová. Jak se v žebříčcích povede novince A Funk Odyssey, uvidíme v nejbližší době.
- Na 29. října je naplánováno vydání novinkového studiového alba Lennyho Kravitze. Od poloviny září již můžete v rozhlase slýchat první singl z připravované novinky, který se jmenuje Dig In.
- Přes zprávy o rozpadu britských Oasis a rozhádaných bratrech Gallagherových je stále o skupinu obrovský zájem. Svědčí o tom i fakt, že lístky na jejich šest koncertů konaných u příležitosti deseti let existence skupiny, byly vyprodány během jedné hodiny, když stovky fanoušků čekaly ve frontě celou noc v naději, že uvidí své hrdiny. Dokonce lístky prodávané přes oficiální internetovou stránku skupiny byly prodány za pouhé 4 minuty.
- Zpěvák Rolling Stones Mick Jagger připravuje k vydání své čtvrté studiové album. Bude jmenovat Goddess In The Doorway a datum vydání bylo stanoveno na 6. listopadu.
- Americká čtveřice No Doubt v poslední době nezahálela a pracovala pod producentským dohledem Prince, bývalého zpěváka Cars Ricka Ocaseka či známého Dr. Dre na už svém pátém studiovém albu. Pod názvem Rock Steady by se na pultech prodejen mělo objevit 17. prosince.
- Popular Songs: The Best Of Wynton Marsalis - tak se nazývá výběr třinácti písní Wyntona Marsalise, které představují, podle samotného Marsalise, to nejlepší, co vytvořil za svou veleúspěšnou třicetiletou kariéru. Všechny skladby na albu byly digitálně remasterovány.
- Výběry největších hitů vydala v září americká písničkářka Tracy Chapman a hardrockoví klasikové Nazareth, jejichž výběr obsahuje i jednu zbrusu novou skladbu Walk By Yourself. Pro změnu na říjen výběr největších hitů připravili The Cores a Chris Rea, a s výběrem největších hitů Madonny se na pultech prodejen setkáte v listopadu.
- Pod názvem No World Order vyšla počátkem září studiová nahrávka německých metalistů Gamma Ray.
- Počátkem září se objevila reedice jednoho z nejslavnějších alb skupiny Jazz Q Pozorovatelna. Deska je doplněna nikdy nevydaným albem, na němž si zazpívali např. Oskar Petr, Lucie Bílá, Jana Koubková, Michael Kocáb, Joan Duggan a další. Počátkem měsíce října se pak objeví albová novinka Martina Kratochvíla a Tonyho Ackermana a znovuobnovení Jazz Q se vydají na turné v polovině listopadu.
Nejbližší koncerty...
a festivaly
Roxette 9. 10. Paegas Aréna Praha
Gamma Ray 9. 10. Praha a 10. 10. Brno
Manic Street Preachers 19. 10. Kongresové Centrum Praha
Tindersticks 20. 10. divadlo Archa
Rammstein 12. 11. - Paegas Arena Praha
Yes 11. 11. - Průmyslový palác Praha
Mezinárodní bluesový festival Blues Alive 15. 11. - 18. 11. Šumperk
Maceo Parker 22. 11. Lucerna, Praha
HIM 11. 12. Sky Club Brumlovka, Praha
Agharta Prague Jazz Festival, Lucerna Music Bar, Praha
22. 10. Victor Bailey Group
1. 11. Jeff Richman, Jimmy Haslip a Danny Gottlieb
5. 11. Spyro Gyra
12. 11. Hiram Bullock Group