Yllas

Yllas
Yllas

Ahoj strejdo Yllasi, potřeboval bych vědět, co to znamená, když mám v krabičce nebo v zesilovači FET. Je to nějaká tajemná součástka pro závisláky na chemických sloučeninách, nebo něco kouzelného, co dělá lepší zvuk? Díky a jez fíky, zdraví synovec Evžen.

Milý synovče, docela jsi mně svým dotazem pobavil, myslím ale, že sám dobře víš, že efektové krabičky jsou vyráběné za účelem rozšíření palety zvukových možností nástrojů. Nefungují tedy jako nějaký doping před náročným vystoupením. Měl jsi tak jistě na mysli tranzistor řízený elektrickým polem. Anglická zkratka FET totiž znamená Field Effect Transistor. To je polovodičová součástka, která v kytarových efektech funguje nejčastěji jako zesilovač signálu nebo proměnný odpor. Takový tranzistor má tři elektrody, zvané emitor, kolektor a báze. Ve schématech se označují písmeny S, D a G. Napětí na elektrodě G (Gate) vytvářející elektrické pole působí změnu odporu polovodivého kanálu. Tranzistory FET (jinak nazývané unipolární, na rozdíl od obyčejných tranzistorů bipolárních) jsou pro svoje vlastnosti často srovnávané s elektronkami.

 

Jednoduše lze říct, že předzesilovač osazený tranzistorem FET má velký vstupní odpor. V koncovém stupni zesilovače můžeš nalézt tranzistory MOSFET (Metal Oxide Semiconductor FET). Ty mají řídicí elektrodu G izolovanou vrstvou oxidu, na kterém vzníká již zmíněné elektrické pole. Podle některých uživatelů mají takové zesilovače, hezky česky po našem nazývané „mosfety“, měkčí zvuk. Já osbně jsem žádný srovnávací test zatím nedělal, tak posouzení tohoto interesantního jevu nechám na tobě. Kvalitní zesilovače s elektronkami mají samozřejmě vynikající vlastnosti dané relativní jednoduchostí konstrukce a z toho vyplývající spolehlivosti a odolnosti. Jak se bude chovat přebuzený koncový stupeň s tranzistory MOSFET a jestli dokáže přežít, dejme tomu to, co oblíbená elektronka EL 34, raději nedoporučuji zkoušet. Tranzistory FET jsou přece jen polovodiče a ty vyžadují určitou úctu. Ne nadarmo se říká, že některé citlivější součástky mohou odejít, když se na ně jen špatně podíváš. V každém případě se ale nemusíš obávat, že při sešlápnutí efektu s tranzistorem FET se tě zmocní barevné přeludy, nebo tě bude po pódiu či zkušebně honit sedmihlavý drak. Takže neboj, čtvrťové noty zahraješ s přehledem jako vždy! Zdraví strýc Yllas

Psáno pro časopis Muzikus