Yllas

Yllas
Yllas

Milý synovče,

 

nebude to žádná sranda: Notator pro Atari ST ve své době neměl ani jediného srovnatelného konkurenta. Jeho autor Gerhard Lengeling do něj dokázal už téměř před dvaceti lety vtělit všechno, co MIDI sekvencer má a může umět - ani MIDI schopnosti nejnadupanějších dnešních aplikací nepřinášejí nic podstatného navíc. A bezkonkurenční byla také koncepce jeho notační části, která ho přibližovala až ke speciálním notačním programům.

 

Bohužel existuje jenom na platformě Atari ST - ve světě PC v roce 1987 vládl DOS a Windows nebyly ještě ani v plenkách. Macintosh měl sice podobné grafické rozhraní jako ST, ale své verze Notatora se nedočkal.

 

Máš dvě možnosti, jak svoji svízel řešit. První z nich je zkusit některý Atari ST emulátor pro Windows. Jejich přehled najdeš např. na www.zophar.net/atarist.html. Většinou jsou k mání zdarma, ne všechny ovšem emulují také MIDI (mezi výjimky patří třeba FaST nebo PaCifiST). Nemohu zaručit, že Notator opravdu zvládnou, ale na tvém místě bych to zkusil. Kdyby to fungovalo, budeš mít Notator až třicetkrát rychlejší. Ale pozor, pokud používáš legální kopii s hardwarovým klíčem, tak budeš mít nejspíš smůlu, protože ho PC nemá kam připojit!

 

Druhou možností je přejít na Emagic Logic Audio. Gerhard Lengeling vytvořil Logic jako přímého následníka Notatoru. Má sice na první pohled odlišné grafické rozhraní, ale mohu sám dosvědčit, že přechod není nijak obtížný. V oblasti MIDI v něm najdeš všechno, co už důvěrně znáš, na notační část si budeš chvíli zvykat, ale uvítáš nakonec, že je mnohem pokročilejší. Velkou výhodou je především to, že songy z Notatoru dovede Logic importovat automaticky a beze ztrát. Poslední verze Logic Audio pro Windows má číslo 5 (od verze 6 už program pokračuje jenom na platformě Apple).

 

Logic je také jediný program, o němž vím, že dovede skladby z Notatoru konvertovat. Samozřejmě máš ale vždycky také možnost použít ke konverzi všudypřítomný Standard MIDI File. Je to sice občas poněkud pracná varianta (pracnost přípravy exportu závisí na struktuře skladby), ale i tímhle způsobem bys mohl přenést všechna podstatná data (výjimkou jsou některé Meta Events v notační části).

 

S ohledem na možnost exportu SMF můžeš teoreticky přejít na kterýkoliv jiný sekvencer, ale Logic vzhledem k těsné návaznosti na Notator představuje určitě tu nejlepší volbu.

 

Důležitá maličkost na konec: případný problém odlišného formátu Atari floppy disků a jejich čitelnosti v PC mechanikách řeší různé utility, nabízené na webu - například Floppy Image na www.ppest.org/atari/floimgd.php.

 

Tvůj strýc Yllas (yllas@muzikus.cz)

Psáno pro časopis Muzikus