Top 10 artrockových desek Vítězslava Štefla - Yes - Close to the Edge
I když nejsou jedinými představiteli art rocku, jsou to právě Yes, kteří jsou obecně bráni jako synonymum tohoto stylu rockové hudby. Není divu. A zejména tohle album pomohlo nejen definovat art rock jako takový, ale i etablovalo Yes jako esenci, středobod žánru. A to i z hlediska skladby, instrumentace a muzikantských výkonů.
Na albu, které vyšlo roku 1972 u labelu Atlantic, jsou vlastně tři rozsáhlé kompozice. První stranu zabírá vznosná titulní skladba, mající čtyři části. Na druhé straně je čtyřdílná suita And You and I (s krásným úvodním nápadem umisťování tvaru akordu D po hmatníku) a desku uzavírá úžasné osmiminutové dílo Siberian Khatru.
Album se stalo z hlediska umístění v Billboardu nejúspěšnějším titulem kapely (3. místo) a získalo platinu nejen v USA, ale i v Kanadě a v Anglii. Deska je pamětihodná i dalším faktem: Je to poslední album s bubeníkem Billem Brufordem, který poté odešel ke King Crimson. Nahradil ho Alan White, který tak dotvořil tu nejklasičtější sestavu - Ian Anderson (voc), Steve Howe (g), Chris Squire (bg) a Rick Wakeman (key). Co jméno, to titán. Právě v tomto období se na prvních místech jednotlivých kategorií (kytarista, zpěvák, bubeník, baskytarista atd.) tehdy vyhlášené ankety Melody Maker střídají muzikanti dvou kapel - Yes a Led Zeppelin...
Zajímavost? Na obalu alba je poprvé použito velmi slavné, dokončeně propletené logo názvu kapely, které vytvořil Roger Dean. To se stalo ochranou značkou kapely, a i přes nejrůznější dobově módní grafické výstřelky je jím dodnes.
A historická souvislost? Neil Young vydal svůj slavný singl Heart of Gold, rozpadli se Creedence Clearwater Revival, naopak zase vznikli třeba ABBA, Styx či Van Halen, vyšlo další platinové LP Black Sabbath Vol. 4 a Uriah Heep vydali Demons and Wizard, kterého se po světě prodalo přes šest milionů kusů...