Muzislovník

ADSR (česky asi generátor obálky) je zkratka z oblasti analogových i digitálních syntezátorů. Písmenka znamenají pochopitelně zkratku, jež značí 4 fáze generování tónu. Další fáze začíná přesně v okamžiku, kdy ta předchozí skončí. Jsou to Attack – česky útok nebo taky náběh tónu, Decay – česky rozklad nebo taky doznívání tónu. Fáze Decay nastupuje v okamžiku, kdy tón při fázi attack dostoupil své nejvyšší hodnoty. Sustain znamená po česku udržovat – jde tedy o hlasitostní úroveň tónu po dobu, kdy je držena klávesa a doběhl už attack i decay. A Release značí česky uvolnit, čili konečné doznění tónu po uvolnění klávesy hráčem nebo datovým příkazem. Časový graf průběhu tónu vytvořeného pomocí ADSR připomíná z profilu věžičku s kostelem, kde věž je náběh tónu, délka kostelní lodi je výdrž a zkosení jeho střechy doběh. Tento typ generátoru obálky tónu patří k těm jednodušším, ale je v syntezátorech nejrozšířenější.

 

Ambience (otrocky česky asi atmosféra, zde přibližně dozvuk): Jde o zvukařsko-akustický terminus technicus a znamená výsledek původního tónu sečteného s jeho odrazy od stěn nějakého omezeného prostoru. Od ozvěny se liší tím, že uchem tyto odrazy nejsou vnímány jako samostatný zvuk, ale s původním zvukem splývají, prodlužují jej. Dávají taky člověku představu prostoru , aniž by ho musel vidět. Vytváří se přirozeně při šíření zvuku prostorem a lze jej vytvářet i elektronickou cestou.

 

Buffer Memory je kus, čili oblast v paměti typu RAM (paměti pro opakované zápisy a čtení) vyčleněná pro určité počítačové operace, tak aby byl vždy a včas k dispozici potřebný datový tok a operace tak nebyla přerušována. Je ho potřeba například při vypalování na CD-ROM.

 

Hum (česky brum, nikoliv však medvědí): Brum je rušivý signál na nízkých frekvencích odvozených obvykle od frekvence síťového střídavého proudu, jímž téměř všechno elektrické okolo nás krmíme. Tak frekvence může být přímo síťová (u nás 50 Hz) nebo její násobky – říká se harmonické. Nejčastěji to bývá druhá harmonická, čili 100 Hz.

Psáno pro časopis Muzikus