MJ`s not dead!
Na konci června (psáno pro časopis Muzikus 8/2009, pozn. red.) nás opustil jeden z největších umělců posledních čtyřiceti let. 25. června těsně před půlnocí středoevropského času zahraniční servery oznámily, že zemřel Král popu, Michael Jackson. První zprávy hovořily o tom, že zemřel na totální selhání srdce. Jisté je jen jedno: i když se objeví nespočet dalších desek s remixy jeho starých skladeb, a možná se tu a tam objeví nějaká nikdy nevydaná, nikdy už nevyjde úplně nová deska s úplně novými skladbami.
Michael Jackson byl fascinující osobností třeba i v tom, jak se snažil překonávat sám sebe. Od první své sólové regulérní desky Off the Wall až po poslední Invincible, všechny představují nepřetržitou řadu hudebního růstu. I přes jedinečný úspěch desky Thriller jsou pozdější desky kvalitnější a propracovanější. Jen se tolik netrefily do ducha doby. Michael dalšími deskami i výrazně přitvrzoval, přestože na všech deskách tvoří podstatnou část balady. Stačí si povšimnout třeba na HIStory skladeb Scream, D.S. nebo 2 Bad či na desce Invincible skladeb 2000 Watts, Privacy nebo Threatened.
Stejně fascinující byl i jeho výběr studiových hudebníků. Zpočátku mu je vybíral producent Quincy Jones, ale od desky Dangerous si je Michael vybíral sám a nutno říci, že jen pokračoval v systému nastoleném Quincy Jonesem - vybíral si prostě ty nejlepší. Každý ví, že s ním hráli třeba Eddie Van Halen (Beat It - tohle sólo nahrál Eddie zadarmo, jediný honorář, který za to dostal, byly dva packy po šesti pivech, aby ve studiu neumřel žízní) nebo Slash (Black or White, Give in to Me).
Jedním z nejzásadnějších hudebníků, kteří s Michaelem hráli, byl ale klávesista Greg Philinganes. Spolupracoval s Jacksonem od první desky a třeba skladba Don’t Stop ‘Til You Get Enough je, co se týče hudebních partů, prakticky jeho práce. Signifikantní je, že Greg působil v poslední sestavě kapely Toto. Tahle kapela totiž s Jacksonem spolupracovala na několika deskách. Poprvé se objevili na desce Thriller. Na tuto desku pro něj složili i skladbu Human Nature. Výrazně se projevili i na Dangerous, konkrétně v písničce Heal the World, David Paich nahrál klavírní předehru k této skladbě a jsou tu i jediné živé bicí na desce v podání Jeffa Porcara. Z dalších hudebníků Jacksonovy zlaté éry zmiňme alespoň kytaristu Davida Williamse (zemřel před třemi měsíci, natáčel i s Monkey Business), bubeníka Johna Robinsona nebo basisty Louise Johnsona a Nathana Easta. Pro mě osobně bylo velkým překvapením, když jsem na desce HIStory našel své dva oblíbené muzikanty - kytaristu Trevora Rabina (Yes, Tina Turner, Roger Hodgson) a basistu Guye Pratta (Pink Floyd, Roxy Music, Madonna).
I z tohoto pohledu je odchod Michaela Jacksona velkou ztrátou. Málokdo dá dohromady tak skvělé muzikanty. Opustil nás skvělý člověk. Možná podivín, ale skvělý člověk, s duší dítěte, který si nezapomněl hrát a svou hudbou rozjasňoval svět. MJ’s not dead, just listen to his music.