Yllas

Milý strýčku Yllasi,

když ohlédnu od faktu, že operační systém Wokna mne deptá víc a víc, s každou další verzí mizí v nedohlednu moje vůle, ale zato zajisté posilájí "domů" cokoliv, co udělám, tak mne taky otravuje, že řadí zvukové soubory, zejména mp3, úplně jinak než všechny ostatní soubory. Proč to dělá? Aby mne naštval? Když zrovna potřebuji informace o velikosti souboru, strčí mi na obrazovku název skladby a umělce a stopáž.

 

Tvůj Bill

 

Milý Bille,

(jak vidíš, nedávám ti přídomek tvůrce Woken, tedy de před jméno, abych nerazil, a když odhlédnu od faktu, že nemohu jinak než s tebou souhlasit v hodnocení operačních systémů z této stáje, pak asi nejhorší, co mohla tato stáj udělat je, že předpokládá, že co uživatel, to blbec. A proto předjímá, co asi tak uživatel chce se souborem udělat. Pro obhajobu této stáje ale svědčí fakt, že statistika tuposti uživatelů nahrává této stáji, protože by ses divil, kolik uživatelů chce wordový soubor spustit jako video a tak. Takže zbavili uživatele tíhy zodpovědnosti za vlastní rozum a tím jej zbavili i rozhodování. A systém sám (světe div se, povětšinou podle koncovky) rozezná, o jaký soubor se jedná. Ale to víš ty i já. A nynčko k jádru pudla, jak by řekla moje babička. Zvukové soubory, zejména mp3, zobrazuje samozřejmě podle názvu souboru, ale další informace řadí podle Tagů D3. A to souvisí s prací se zvukovými soubory všeobecně. Takže v hlavičce souboru jsou informace, které ti systém nabídne první. Tedy kdo to nahrál, z jakého alba, jméno skladby a tak. Tyto informace jsou v hlavičce souboru a nikterak nevadí v přehrávači.

 

Naopak usnadňují přehrávačům (i těm, co jsou v chytrých telefonech) seřazení dle přání uživatele. Takže chce-li uživatel vše od jednoho autora, software automaticky přečte jen hlavičku souboru, a seřadí soubory zvuku chtivého uživatele dle jeho přání. ID3 tagy jsou ve dvou verzích: V.1 je samozřejmě starší a umožňuje i méně dat, zatímco v.2 má několik podverzí, a dokonce se tam dá vsunout i text skladby. Nechci zabíhat do podrobností, ale co by tě mohlo zajímat, je, že i když si odněkud stáhneš písničku ve formátump3 posíláš ji vesele dál kámošům, že ani nemusíš vůbec tušit, že se dá cesta souboru dost dobře zmapovat, a že pokud tam ID3 tagy zůstanou, pak u většiny písniček je zpravidla součástí skladby i univerzální mezinárodní kód ISRC, který přesně identifikuje skladbu. To by se ti jako muzikantovi mohlo hodit, protože i tvoje věci by měly být tímto kódem chráněny. Na základě tohoto kódu se totiž počítá tvoje provize z užití tvých práv, tedy poslouchání tvé písničky. Je dvanáctimístný a skládá se z označení země, pro nás je to CZ, označení prvního vlastníka, což je zpravidla nakladatelství, třeba Z82, z kódu roku, což jsou jeho poslední dvě číslice a z pětimístné řady, kterou si určuje a taktéž vede první vlastník, tedy nakladatelství. Takže až uvidíš v ID3 tagu značku CZZ821600001, tak bych si raději našel soft, který všechny ID3 tagy vymaže, abych mohl říct, že o autorských právech jsem neměl tušení, protože to smazal někdo úplně jiný, když pak staženou skladbu pošlu kámošům třeba bez vědomí vlastníka autorských práv. Nebo za ní raději zaplatím.

Psáno pro časopis Muzikus