Jak se kupuje... klávesy
První klávesy jsou jako první láska nebo první auto, nikdy na ně nezapomeneme...
Protože nákup kláves není zrovna malá investice, musíte si předtím dobře rozmyslet, co od nich potřebujete, abyste je nemuseli hned prodávat a kupovat jiné.
Existuje několik základních druhů:
Digitální piána
Nahrazují akustické klavíry a piána. Umožňují hraní přes sluchátka, hi-fi aparaturu nebo přes vestavěné reproduktory. Mají obvykle omezený výběr zvuků (nejčastěji od 32 do 128), převážně klavírních.
Keyboardy
Je jich obrovský výběr: od levných samohrajek až po profesionální nástroje. Součástí bývá automatický doprovod, umožňující hraní do přednastavených hudebních stylů nebo i tvorbu nových. Keyboardy jsou nejčastější první klávesy a jejich typickým znakem jsou zabudované reproduktory.
Syntezátory
Nemívají vestavěné reproduktory a zapojíme je do audio vstupu (aux) věže, mixu nebo klávesového komba. Pro začátek postačí i sluchátka. Syntezátory umožňují komplexnější editování zvuků než keyboardy, můžete sami vytvářet nové zvuky a měnit jejich parametry přímo během hry. Ideální pro programátory a tvořivé jedince. Vhodné jsou i pro živé hraní.
Workstation
Kompletní hudební pracoviště. Kombinace syntezátoru, sekvenceru a efektů. Součástí workstation může být i sampler pro nahrávání libovolných zvuků z audio vstupu nebo načítání z rozsáhlé knihovny samplovacích CD.
Vybírejte si i podle stylu hudby, který chcete tvořit. Pokud je to například dance, techno a trance, nebude digitální piáno asi to nejlepší řešení; stejně jako klasickému klavíristovi bude jedno, jestli má synťák tisíc nejmodernějších tanečních zvuků a smyček, pokud nebude mít k dispozici pořádná piána a ostatní orchestrální zvuky.
Co by vás mělo dále zajímat, pokud jste se už rozhodli pro určitý typ kláves:
Klávesnice
Je společně se zvuky tím úplně nejdůležitějším. Měla by být dynamická podobně jako klavír nebo piano - záleží, s jakou intenzitou klávesu zmáčkneme, čím rychleji, tím je zvuk hlasitější. Levné hračky nebo staré syntezátory mívají klávesy pouze jako spínače, zvuk je stejný ať stiskneme klávesu jakkoliv rychle. Nejpoužívanější rozsah kláves je pět oktáv, 61 kláves od C do c3.
Digitální piána mají 6 nebo 7 oktáv se 76 nebo 88 klávesami, jejich mechaniky jsou polovyvážené, vyvážené, nebo kladívkové.
Počet hlasů - polyfonie
Polyfonie (nejčastěji 16, 32, 64 nebo i 128) uvádí, kolik jednotlivých tónů může znít najednou. Pro kompletní skladbu je dobré mít k dispozici alespoň 64 hlasů.
Počet zvuků
Udává množství (může být od jednoho do několika tisíc) jednotlivých zvukových barev. Kvantita není všechno, je lepší mít sto skvělých zvuků než tisíc špatných.
Na co byste neměli zapomenout:
Nástroj si musíte důkladně vyzkoušet hraním a poslechem, pokud nejste spokojeni s kvalitou zvuků nebo s klávesnicí, raději zkuste jiný. Ideálním místem je zářijový hudební veletrh v Praze, tolik kláves najednou nenajdete v žádném obchodě. Je výhodné koupit si typ jeden nebo dva roky starý, který je levnější, protože byl nahrazen novým typem.
U nových kláves nemusíte v obchodě zkoušet všechny funkce a ovládací prvky na panelu, dvouletá záruka je dostatečná pro jejich dokonalé vyzkoušení.
Poslechněte si i to, co je pro vás osobně důležité, například konkrétní zvuky, které budete nejčastěji využívat. Prozkoumejte i charakter filtrů, zdali nehvízdají jen jako hračka.
Nezapomeňte se podívat nebo zeptat, zdali má nástroj MIDI nebo USB, efekty, vokodér, banky bicích sad, arpeggiátor, audio vstup, kolika kanálový má multitimbrál...
Pokud vám některé technické výrazy zůstávají záhadou, nezoufejte, konkrétní dotazy vám buď poradí odborný prodavač, zkušenější kamarád nebo některá publikace, například Elektronické klávesové nástroje od Ondřeje Jiráska a Josefa Vondráčka.
Je dobré nákup neuspěchat, přečíst si doma v klidu prospekty, porovnat parametry, ceny a poslechnout si víc kláves různých výrobců, dokud vás některý z nich nezaujme. Na internetu je na stránkách výrobců množství demopísniček ve formátu MP3, například na www.synth zone.com, které mohou pomoci při počátečním rozhodování, ale rozhodně si nekupujte něco jen proto, že jste slyšeli pěkné demo, aniž byste si synťák sami poslechli na vlastní uši.
Pozor, to, že nástroj před vámi prodavač vyndá z krabice a igelitu, ještě neznamená, že musí být nový a že jej už nikdo nepoužíval doma!!! Všímejte si větších škrábanců a celkového vzhledu, displej by měl být přelepený ochranou fólií. Pokud je nástroj použitý nebo z výstavy, vyžadujte slevu.
Samozřejmostí by měl být i český návod. Síťový adaptér bývá obvykle v ceně, jen výjimečně je za příplatek.
Jestliže kupujete starší nástroj, je potřeba mu věnovat mnohem víc času než při nákupu nového. Vyzkoušejte každou klávesu, rychlým stiskem i pomalým, kontrolujte každé tlačítko, kolečko nebo páčku ohýbání tónu i každý potenciometr, zejména hlasitosti, jestli během své dráhy nepraská.
Všimněte si i většího šumu ve sluchátkách nebo chybějících segmentů na displeji.
Displej nástroje by měl mít v pořádku podsvícení a neměly by se na něm objevovat hlášení typu "Check battery!" nebo "Battery low!", která znamenají vybitou baterii.
Záruka na starší klávesy bývá omezená nebo vůbec žádná a ušetříte si tak případné zklamání. Zapomenout byste neměli ani na návod a síťový adaptér.