Sám doma 47 - Díky freewaru může kytara znít slušně i zadarmo

Sám doma 45 - Díky freewaru může kytara znít slušně i zadarmo
Sám doma 45 - Díky freewaru může kytara znít slušně i zadarmo

Moji milí, v tomto seriálu jsem v minulosti často věnoval velké množství prostoru nahrávání kytar, přičemž jsem si to záhy uvědomil a mnoho dílů se o nich ani nezmínil, abych nebyl obviněn z podjatosti. Dnes se však ke kytaře vrátíme a ukážeme si, že kvalitní simulace aparátů nás nemusí stát ani korunu.

 

V našich domácích studiích jsme totiž často odkázáni právě na amp modeling, a to především z toho důvodu, že s jeho pomocí můžeme klidně nahrávat kytary ve tři ráno a máme celkem slušnou šanci, že nás z bytu nenechají vystěhovat ani sousedé, ani manželka. Žijeme naštěstí v požehnané době, kdy je amp modeling už na takové úrovni, ze které se člověku nechce zvracet. Ba co víc, ono to dokonce už začíná znít celkem slušně! Máme obrovský výběr jak komerčních produktů (AmpliTube, Guitar Rig, Revalver atd.), tak plug-inů, které nic nestojí, a s placeným softwarem přitom hrají rovnocennou partii. Např. kanadský vývojář Alain Poulin pod přezdívkou LePou nabízí skvělé simulace high-gainových aparátů, které já osobně používám téměř pokaždé, když potřebuji vykouzlit šťavnatý „metalový“ zvuk. Čisté zvuky zase často proháním modelem komba Fender Twin, který je zdarma ke stažení na stránkách simulanalog.org. Věřte mi, pokud budete hledat dost dlouho, najdete freeware, který vám umožní dosáhnout velmi kvalitního zvuku.

 

Ať už se ale rozhodnete pro jakýkoli simulátor (třeba i hardwarový, např. cenově dostupné produkty značek Zoom, DigiTech, Line 6 apod., nebo „luxusnější“ záležitosti jako Avid Eleven Rack nebo Fractal Audio AxeFX), hlavní problém dle mého názoru zůstává stejný. Modelování samotných zesilovačů je dnes už poměrně kvalitní, ale Achillovou patou zůstávají simulace reproboxů. Proč je tak těžké napodobit frekvenční odezvu reproduktoru, to by bylo téma na samostatný článek. Spokojme se pro teď s tvrzením, že právě v tomto ohledu mají vývojáři opravdu co zlepšovat. Naštěstí máme k dispozici množství tzv. impulse responses (dále IR), což jsou zjednodušeně řečeno „snímky“ frekvenčních charakteristik nejrůznějších reproboxů zaznamenaných rozličnými mikrofony (stejná technologie se používá také např. při tvorbě reverb plug-inů). Mnoho z nich umožňuje docílit o něco realističtějšího výsledku než simulace reproduktorů obsažené v samotných amp-modelerech. Zkrátka vypneme speaker simulátor, v signálové cestě za „aparát“ umístíme nějaký IR a zvuk tím často velmi „prokoukne“.

 

Dobrou zprávou je, že i zde je kromě utrácení a pirátství ještě třetí možnost - freeware. Stáhněte si např. NadIR, což je IR loader - plug-in, do kterého můžete jednotlivé IR nahrávat. Pak už je jediným omezením čas, který strávíte lovem freewarových IR. Začít můžete skvělou kolekcí GuitarHack nebo bezplatným vzorkem jinak placených RedWirez. Možná se budete divit, jak kvalitních výsledků dosáhnete díky freewaru!

Psáno pro časopis Muzikus