Rockové kurzy (10) - semináře bicích vedl Tomáš „Kobdzey“ Kašpar
Semináře bicích vedl Tomáš "Kobdzey" Kašpar, bubeník, aranžer a zvukař. Hodiny nebyly zaměřeny na rychlost úderů nebo opakování nesmyslných figur stále dokola. Naopak, mohl se v nich angažovat zručný bubeník i začátečník. Tomáš Kašpar dával totiž důraz na čistotu a přesnost úderů a celkové techniky.
Jelikož hodiny byly spíše o praxi a moc se v nich nemluvilo, není rozsáhlý ani text. K notám a ukázkám snad jen poslouží drobné rady:
1) Vše hrát lehce
2) Začít nejdříve v pomalejších tempech a dále zrychlovat.
3) V ukázkách jsou cvičení předvedena na bubínek a velký buben. Lze je též provádět na různé komponenty soupravy.
Cvičení by měla být hrána jak zvlášť, tak dohromady (cv. 7). Další způsob, jak hrát cvičení, je obrátit ruce. Levá ruka pak bude hrát na hi-hat, levá noha na velký buben a pravá ruka na bubínek.
Případné dotazy směřujte na Tomáše Kašpara (www.kobdzey.com) nebo přímo na Rockové kurzy (kurzy.muzikus.cz), kde se děje i mnohé další.
JIŘÍ ČERVENKA
Jak se ti líbil seminář Tomáše Kašpara?
Seminář se mi líbil moc. Bylo na něm hodně vidět, že Tomáš je zkušený pedagog a ví, jak má se studenty pracovat.
Jak hodnotíš množství informací, které jsi obdržel během semináře?
Informací, kterých se nám během semináře dostalo, bylo opravdu požehnaně. Dovolím si říct, že jsem z rockových kurzů odjížděl s hlavou jako balón, ale hlavně plný chutě do cvičení.
Co ti přinesly získané informace?
Rozšířily mi hlavně způsob vnímání bicí soupravy jako hudebního nástroje a ukázaly mi hodně důležitých věcí, kterých jsem si dřív nebyl vědom. Ukázaly mi také nové způsoby a postupy cvičení na bicí soupravu a naučil jsem se, jak je důležité při cvičení přemýšlet.
Byl seminář určen spíše pro začátečníky nebo pokročilé?
Seminář byl přizpůsoben pokročilosti studentů. Jsem přesvědčen, že na své si přišel jak úplný začátečník, tak i velmi pokročilý hráč.
Na jakou látku, techniku byl obecně zaměřen?
Tak to by bylo na samostatný článek. Pro začátečníky je kurz zaměřen na úplné základy, ale hlavně na techniku hry a způsoby jejího nácviku (prstová technika, malý buben, základní rytmy, paradidly, střídavé údery atd.). Pokročilí se zabývají využitím techniky v praxi (grooves, breaky, funky, jazz, art rock, hard & heavy, liché takty, polyrytmy, práce s dvoušlapkou...).
Změnil bys něco na semináři bicích nebo na celých Rockových kurzech?
Rozhodně ne. Snad jen trochu zapracovat na internetových stránkách RK, aby tam byly k nalezení všechny potřebné informace. Tímto bych chtěl Tomáše Kašpara a všechny, kdo za rockový kurzy "můžou", pozdravit a říct: "Jen houšť a větší kapky!"