Kytaroví velikáni - Guthrie Govan

Kytaroví velikáni - Guthrie Govan
Kytaroví velikáni - Guthrie Govan

„Vsadím se, že vypadám jako tvůj táta opravdověji, než on sám...“

Guthrie Govan a jeho poznámka synovi Iana Andersona z Jethro Tull, když se potkali na koncertě Joea Satrianiho...

(Guitar World, 2013)

 

Guthrie Govan alias Profesor Shred. Není divu. Ale pozor, tato osobnost nepostavila svou reputaci pouze na rychlosti a rychlosti - Govanův přístup k tvorbě je ovlivněn mnoha žánry, mezi nimiž nechybí jak progresivní styly, tak jazzové prvky včetně rytmiky a frázování, ani metalová naléhavost v mnoha podobách. Říkáte si: „To je ale fúze!“? Ano, pořádná, ale v případě Govana rozhodně ne samoúčelná...

Guthrie Govan

Govan má velmi dobře našlápnuto k tomu, aby jeho jméno výrazně rozšířilo řady kategorie „Soudobí kytaroví hrdinové o nejnovější, nejsoučasnější přírůstek“. V širším kontextu se jedná o následnou generaci, která vychází z velkých sólových umělců osmdesátých let a staví na odkazu takových jmen jako Joe Satriani, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Jason Becker, Eddie Van Halen, samozřejmě i Steve Morse, Paul Gilbert, zcela jistě Eric Johnson nebo Vinnie Moore či určitě John Petrucci. Stavět na odkazu této ligy v těžké váze a udělat si jméno vlastním přístupem - to opravdu není jednoduchá věc. Govanovi se to ale daří. Není sice ve své kategorii tak sám, našli bychom zde nyní už i docela „profláklá“ jména (co třeba namátkou Michael Angelo Batio, Chris Broderick, Micha Mansoor a další?), jenže jeho komplexní činnost je hodně výjimečná - stačí si poslechnout jeho trio The Aristocrats - to opravdu stojí za poslech. Proslul i jako kytarový instruktor, jeho kliniky jsou velmi vyhledávanými akcemi. Spolupracuje s časopisy Guitar World, Guitar Techniques, Lick Library, Guitarist (zde byl roku 1993 vyhlášen jako Kytarista roku) a mnohými vzdělávacími institucemi. Jeho věhlas se vedle činnosti s kapelami hodně rozšířil přes sociální sítě a YouTube, kde jeho videolekce patří mezi nejvyhledávanější. Jeho flexibilita přístupu ke kytaře mu přinesla i určité dilema, protože i když je primárně považován za fusion jazzrockového kytaristu, „přivlastňuje“ si ho dost jiných stylů...

 

Už od tří let...

Guthrie Govan se narodil 27. prosince 1971 v Chelmsfordu v Essexu, v Anglii. Na kytaru začal hrát z popudu otce už ve věku tří let (!). Otec ho naučil pět akordů a začal do svého syna „cpát“ své desky, a to pěkně systematicky. Začal padesátými léty a rockandrollem u jmen Elvis Presley, Little Richard, Jerry Lee Lewis a další, pak přišla na řadu šedesátá léta, z nichž ho nejvíce ovlivnili TheBeatles, Cream a Jimi Hendrix, dostalo se i na Franka Zappu, AC/DC a další. Govan uvádí i mnoho dalších vlivů, včetně třeba Zala Cleminsona z Alex Harvey Bandu, kterého považuje za takového svého Jimmyho Page. Nadneseně lze prohlásit, že už odmala přicházel s hudbou tak často a přirozeně do styku, jako když se učil mluvit. Což přineslo první větší výsledek, když ve věku devíti let hrál se svým bratrem Sethem v programu Thames Television v pořadu Ace Reports.

 

Zajímavé jsou jeho vzpomínky na základní školu, kde sice hrál s řadou tamních souborů, v nichž byli starší spolužáci, ale nikdy se nestal řádným členem těchto sdružení. Spíše byl brán jako ten, kdo dokáže zahrát úplně všechno a deklasovat tak známé kytarové hvězdy. Z té doby má kytaru Gibson SG, kterou uchovává jako oko v hlavě a ze strachu, že by mu mohla být odcizena, ji nebere na vystoupení.

Kytaroví velikáni - Guthrie Govan
Kytaroví velikáni - Guthrie Govan

Uzavřít smlouvu? Ještě ne.

Po střední škole nastoupil na Oxford na studium anglického jazyka, ale po roce ze studií zběhl s tím, že se chce naplno věnovat hudbě. Roku 1991 poslal své nahrávky Mikeovi Varneymu z labelu Shrapnel Records a byl příjemně překvapen, že mu management okamžitě nabídl smlouvu. Govan ale odmítl, a to z důvodů, že si potřeboval tímto aktem potvrdit skutečnost, že má na to, věnovat se kytaře. Zajímavé rozhodnutí.

 

Roku 1993 zvítězil v anketě Kytarista roku časopisu Guitarist díky skladbě Wonderful Slippery Thing (najdeme ji i na jeho sólovce) a toto vítězství mu mj. vyneslo i nabídky přispívání do hudebních a kytarových periodik. Navíc dostal lano i od vzdělávacích institucí, takže ve druhé polovině devadesátých let pořádal semináře po celém světě včetně Guitar Institute, Thames Valley University či Academy of Contemporary Music (v současné době působí na Brighton Institute of Modern Music). Právě v této době si udělal své jméno nejen kvůli technice hry, ale i z hlediska široké flexibilty a schopnosti učit napříč styly. Což je vidět i v jeho dvou publikacích, které vydal, Creative Guitar Vol. 1: Cutting Edge Techniques a Creative Guitar Vol. 2: Advanced Techniques.

 

Asia

Zůstat ovšem „pouze“ u výuky a ztratit tak kontakt s reálným prostředím hudby se vyučujícím (čehokoli) moc nevyplácí. Jako na zavolanou tak přišla nabídka na angažmá do kapely Asia. Asia byla a je zajímavá skupina. V době svého nástupu alby Asia a Alpha byla kapela považována za jedno ze tří dobových vyvrcholení pomp rocku. Když se podíváte na její složení, tak šlo o nefalšovanou superskupinu té doby. Časté personální změny ale tuto kapelu spolehlivě zničily. Govan nastoupil v době, kdy se Downes spolu s Johnem Paynem snažili sestavu stabilizovat. V podstatě se jim to podařilo, protože už jenom z hlediska kytaristů Govan přerušil na delší dobu (2001-2006) velmi rychlé, a tím i kontraproduktivní změny na postu kytary.

 

Asia v čase

bg, lvoc g dr key
1981–1983

(klasická sestava)

John Wetton Steve Howe Carl Palmer Geoff Downes
1983–1984 Greg Lake Steve Howe Carl Palmer Geoff Downes
1984–1986 John Wetton Mandy Mayer Carl Palmer Geoff Downes
1989(*) John Wetton Alan Darby, Carl Palmer John Young
1989–1990/91 John Wetton Holger Larish Carl Palmer Geoff Downes
1991/92 John Wetton Pat Thrall, Steve Lukather,

Steve Howe

Carl Palmer Geoff Downes
1991/92–1993 John Payne Steve Howe, Vinny Burns,

Keith More, Al Pitrelli,

Trevor Thornton Geoff Downes
1993–1994 John Payne Al Pitrelli Mike Sturgis Geoff Downes
1994–1998 John Payne Aziz Ibrahim,

Eliot Randall

Mike Sturgis,

Bob Richards

Geoff Downes
1999 John Payne Ian Crichton Mike Sturgis,

Chris Slade

Geoff Downes
2000–2005 John Payne Guthrie Govan Chris Slade Geoff Downes
2005–2006 John Payne Guthrie Govan Jay Schellen Geoff Downes
2006–2013

(klasická sestava)

John Wetton Steve Howe Carl Palmer Geoff Downes
2013–dosud John Wetton Sam Coulson Carl Palmer Geoff Downes

 

(*) rychlé střídání kytaristů v obsazení, s kapelou působily i backing vokalistky Susie Webb a Zoe Nicholas, krátce se objevoval i bubeník Nigel Glocker

 

Nástupem Govana se Asia vrátila i do anket (i když „jenom“ v UK), ale roku 2006 se Downes rozhodl obnovit původní a nejslavnější sestavu, takže Govan spolu s Paynem pokračovali dál v jakémsi vzdoroprojektu Asia Featuring John Payne. Spolu s nimi tam na bicí byl Jay Schellen a klávesista Erik Norlander. Nešlo o žádný zvláštní úspěch, Govan zde vydržel v podstatě až do roku 2009, ale v této době měl už řadu dalších aktivit. Zezačátku to např. vypadalo dobře pro postsestavu této skupiny, kterou Govan založil spolu s Paynem a Schellenem pod názvem GPS. Poté, co se k nim přidal klávesista Ryo Okumoto, vydala kapela album Window to the Soul. O průlom se ale také nejednalo. Totéž lze prohlásit o Your Music is Killing Me britského seskupení Young Punx.

Kytaroví velikáni - Guthrie Govan
Kytaroví velikáni - Guthrie Govan

Sólová tvorba

Roku 2006 vydal své sólové album Erotic Cakes, které dodnes sklízí velmi dobré recenze a ohlasy. Na desce se podílel jeho bratr Seth (bg) a bubeník Pete Riley. Najdeme zde i příspěvky Richieho Kotzena. Zajímavosti pak kolem alba jsou hned dvě. Po vydání alba bylo ze skladu labelu ukradeno několik tisíc kopií, které nikdy nebyly nahrazeny. A za druhé, toto album se stalo jedním z nelegálně nejvíce stahovaných záznamů.

 

Název alba je v podstatě i název volnějšího seskupení, které je kolem Govana. Když se k nim navíc  přidal i saxofonista Zak Barrett, vznikla skupina Fellowship, která po dobu několika let působila v klubu Bassment v Chelmsfordu, a to každý čtvrtek.

 

Nástup Aristokratů

V novém desetiletí nového tisíciletí (tedy po roce 2010 :-)) Govan ještě více zintenzivněl svou činnost. Spojil své síly s projektem Docker’s Guild, z něhož vzniklo kritiky ceněné album The Mystic Technocracy - Season 1: The Age of Ignorance. Vedle Govana a Johna Payna z Asia bychom zde našli i řadu hvězdných hostů, mezi nimiž byl například Gregg Bissonette (dr), Tony Franklin (bg) a další. Osobně ale spatřuji výrazný stupínek směrem nahoru v jeho kariéře vytvoření tria Aristocrats. Zde se setkal s Bryanem Bellerem, baskytaristou, který působil mj. kupříkladu přes deset let u Steve Vaie a hrál na projektech Dweezila Zappy a s bubeníkem Marcem Minnemannem, známého třeba ze spolupráce s Paulem Gilbertem, Tonym McAlpinem a dlouhou řadou dalších.

 

Výsledkem je skvělá instrumentální sestava, kterou, věřte mi, poslouchat je opravdu zážitek. Kapela vlastně vznikla během jednoho vystoupení na NAMM show, kdy Govan zaskočil za původního kytaristu, Grega Howea. Trio mělo jen jednu zkoušku před vystoupením, a jak Govan prohlašuje, chemie mezi nimi byla tak velká, že si řekli, že by to měli zkusit spolu a rovnou jak to vystoupení, tak i další věci nahrát. Po veletrhu se kapela sešla v Chicagu, kde za necelé dva týdny vznikl jejich debut. Deska krásně odráží jejich vlivy, od fúze 70. let à la Return to Forever přes art rock typu King Crimson po instrumentální jízdy stylu Joe Satriani či Steve Vai včetně groove motivů jako Rage Against the Machine a některých ulítlých nápadů dle kuchařky Franka Zappy. Baskytarista Beller uvedl, že si vzájemně psali skladby na tělo, které ti druzí pojali podle sebe, u skladeb od Minnemanna prý měli oba co dělat, aby s ním dokázali držet krok...

Kytaroví velikáni - Guthrie Govan
Kytaroví velikáni - Guthrie Govan

Koncertní dvojalbum Boing We’ll Do It Live! vzniklo během dvou koncertů v Los Angeles a skupina zde hrála nejen materiál  z debutového alba a nové věci, ale i skladby ze sólové činnosti všech tří členů. Je to hodně „nabouchané“ album. Ovšem třetí deska v pořadí, Culture Clash, byla opravdu už vyvážené a silné album. V prvním týdnu po vydání se vyšplhalo na osmou příčku Billboardu v kategorii Contemporary Jazz Album, v anketě Billboard Jazz se umístilo na šestnácté pozici. Deska obsahuje devět skladeb a autorsky se na ní podílejí všichni členové - vyšlo to tak, že každý má tři skladby. A opravdu je co poslouchat.

 

Roku 2013 se Govan a Minnemann také spojili se Stevenem Wilsonem, kytaristou, producentem a zakladatelem progresivní kapely Porcupine Tree a vzniklo album The Raven That Refused to Sing (And Other Stories), které vyhrálo kategorii Album roku ankety Progressive Music, v Německu vystoupalo na 3. pozici, v Anglii se dostalo do Top 30. Není divu. Skladby jsou ovlivněny jak art rockem 70. a 80. let, tak i progresivními kapelami dalších desetiletí, včetně řady fusion projektů. Na realizaci vedle obou protagonistů a bubeníka Minnemanna podíleli např. Nick Beggs (bg), který spolupracoval třeba se Stevem Hackettem, dále klávesista Adam Holtzman, který spolupracoval s Rayem Manzarekem, Milesem Davisem či Lennym Whitem, také i saxofonista Theo Travis, který natáčel kupříkladu se Soft Machine či Gongem.

 

Jak to tak tedy vypadá, cesta se Govanovi vine stále vzhůru a vzhůru. Věřím, že v budoucnu nás ještě hodně překvapí.

 

Kytary

Govan si oblíbil řadu nástrojů, v počátcích mj. i kytary Paul Reed Smith, ale jeho jméno je v současné době nejvíce spojováno s kytarami Charvel, Suhr a Vigier, kdy první dvě mu v custom sérii vyrobily i signature prototypy. „Od Charvella mám kytaru, která má tělo z koa - a to má unikátní zvuk. Ale třeba na skladby Louisville Stomp nebo Desert Tornado jsem zase hrál na Gretsche, lubovku G6120RHH. No, hrát na Gretsche, to je jak hrát na kytaru na jiné planetě, navícjako když jste v osmém měsíci těhotenství. Navíc všechno je jinak, všechno je jinde, včetně dynamiky. Ale Bigsby, to byla pořádná škola...!“

Od značky Vigier vlastní i bezpražcovou kytaru Surfreter.

 

Aparáty

Delší dobu už hraje na celolampovou hlavu Suhr Badger 30: „Je to můj hlavní aparát u The Aristocrats. Hraji také ale i na kombo Fender Supersonic 22. Ideální bylo ve studiu smíchat oba dva signály z těchto aparátů. Výsledkem byl silný, konkrétní zvuk, který nepřipouštěl žádné kompromisy.“

 

Vedle těchto značek používá i jiné aparáty, např. Cornford Roadhouse, RK100, MK50 a Hellcat.

 

Efekty

V této oblasti se Govan tzv. rozmáchl o něco více. V jeho signálové cestě jsou kupříkladu pedály Arnie Ball Volume, DigiTech Whammy a wah pedál Dunlop Jerry Cantrell, patří sem krabice Analog Man Chorus, Eventide Time Factor, Guyatone WR-3 Autowah, Hermida Zen Overdrive, Menatone JAC Compressor, Moonphaser pedal, Pigtronics Mothership, Providence Anadime Analog Chorus, Suhr Koko Boost, Suhr Riot, od firmy TC Electronic má Flashback Digital Delay a Hall of Fame Digital Reverb, T-Rex Replica Delay/Echo, značku Xotix zastupuje AC Booster a Envelope Filter a další: „Nevyhýbám se dalším možnostem zpracování zvuku. Ve skladbě Oh No jsem třeba použil ebow.“

 

Diskografie:

 

1 Guthrie Govan + Asia (včetně side vzdoro-projektu Asia Featuring John Payne)

Pozn.: Včetně vybraných koncertních záznamů.

Aura (2001, Recognition)

America: Live in the USA (2003)

Silent Nation (2004, Inside Out Music)

Extended Versions (2007, Asia Featuring John Payne, live, Sony, BMG)

Scandinavia (2008, Asia Featuring John Payne, live, BMG)

 

2 Sólová tvorba

Erotic Cakes (2006, Cornford Records)

 

3 Guthrie Govan + GPS

Window to the Soul (2006)

 

4 Guthrie Govanm + Young Punx

Your Music is Killing Me (2007)

 

5 Guthrie Govan + Aristocrats

Pozn.: Včetně koncertních záznamů.

The Aristocrats (2011, Boing!)

Boing We’ll Do It Live! (2012, Boing!)

Culture Clash (2013, Boing!)

 

6 Guthrie Govan + Docker’s Guild

The Mystic Technocracy - Season 1: The Age of Ignorance (2012, Lion Music)

 

7 Guthrie Govan + Steve Wilson

The Raven That Refused to Sing (And Other Stories) (2013)

 

8 Spolupráce, hostování, účasti na projektech

8.1 Výrazné záležitosti

 

- na tematicky a tribute zaměřeném projektu Jason Becker’s Not Dead Yet! (Live in Harlem) (2012)

- s Leem Ritenourem: 6 String Theory (2010) ve skladbě Fives

- s Johnem Paynem: Different Worlds (2008), Military Men (2009),

 

8.2 Další záležitosti

 

Patří sem kupříkladu: Periphery, Daniel Desnoyers, Dizzie Rascall, Marco Minnemann, Richard Hallebeek, Mattias Eklundh, mimochodem, podílel se i na realizaci soundtracku vynikajícího filmu Velký Gatsby...

 

Skladba: lekce Balancing Act

Autor, autoři: Guthrie Govan

Interpret: Guthrie Govan

Album, zdroj: výuková lekce

Kytaroví velikáni - Guthrie Govan
Kytaroví velikáni - Guthrie Govan
Psáno pro časopis Muzikus