Kytarové inspirace - Trioly
Zdravím. Dnes si trochu odpočineme od hraní akordů, stupnic, přemýšlení o harmonii apod., a trochu si procvičíme jednu z nejdůležitějších věcí při hře na nástroj, a to rytmus. Z tohoto obsáhlého tématu, jsem pro dnešek vybral hraní, či lépe řečeno procvičovaní, triol. Tak nachystáme metronom a jdeme na to.
A pokud ještě náhodou úplně s touto cvičicí pomůckou moc nekamarádíte, určitě doporučuji si co nejrychleji nějaký ten metronom pořídit. Dnes existuje dokonce i spousta aplikací pro chytré telefony, které můžou velmi dobře posloužit. Přátelé, rytmus by měl být alfou a omegou vašeho hraní na nástroj a právě metronom může být při cvičení velmi užitečnou pomůckou. Tak jdeme hrát.
Cvičení trioly jednoduché
Určitě víte, že celou notu můžu rozdělit buď na sudý nebo na lichý počet not. Pokud čtvrťovou notu rozdělíme na dvě menší hodnoty, mluvíme o osminách. Pokud si ji rozdělím na lichý počet dob, v našem případě na tři, mluvíme o zmíněných triolách. Tedy zjednodušeně řečeno tři noty do jedné doby. Abychom se v tom dobře vyznali i v notovém zápisu, jsou trioly vždy označeny ve skupinách po třech trámcem, nad kterým je číslo 3. A to i tehdy, pokud některá nota z dané trojice chybí (Cvičení 1).
Tak si jdeme trochu zahrát. Abychom se dnes zabývali pouze rytmem a nic nás neodvádělo od pozornosti, napsal jsem všechna cvičení pouze na jednu notu. Dokonce můžeme vše cvičit i bez kytary s jakýmkoliv perkusivním nástrojem nebo jen tleskat. V prvním cvičení si procvičíme především rozdíl mezi osminami a triolami. Střídejte je pomalu (60 bpm), třeba po taktu a nebo různě na přeskáčku (Cvičení 1). Pokud vám vše půjde dobře, klidně si doplňte i nějaké další noty a sestavte si různé rytmické fráze, kde budete střídat osminy a trioly.
Ve druhém cvičení si můžete vyzkoušet vynechávat některé noty uvnitř dané trioly. Takto rytmicky zahrané fráze zní vždy výborně. Toto cvičení můžete rovněž cvičit buď pouze jako rytmiku na jednom tónu, a nebo si opět vytvořte nějaké fráze, kde se tato či podobné rytmické sekvence budou opakovat. Pořád používejte pro kontrolu metronom.
Pokud si s zahrajete třetí cvičení zjistíte, že tento pattern velmi dobře znáte, hrajete ho nebo jste ho určitě slyšeli. Říká se mu také shuffle a můžeme říci, že je to synonymum pro rock ‘n’ roll či blues. V druhém taktu Cvičení 3 je to to samé, jen první osminku v triole prodloužím i o druhou osminu a tím dosáhnu více legatového zvuku. Ve čtvrtém cvičení si procvičíme skvěle znějící a často používanou velkou triolu. Tedy šest not do jednoho 4/4 taktu. Označuje se, stejně jako malá triola, trámcem po třech notách, které jsou ale tentokráte čtvrťové (viz noty). Abychom dobře pochopili, na kterých dobách vlastně hrát, rozdělíme si takt opět na čtyři trioly. Potom zahrajeme jen vyznačené doby (noty). Klidně si můžete ze začátku, než se s velkou triolou sžijete, jednotlivé trioly zpívat. Když vám to vše půjde, můžete si vytvořit cvičení, kde budete kombinovat osminy, trioly, velké trioly. Používejte metronom a maximálně se při cvičení soustřeďte. Nejdříve pomalá tempa, pak postupně zrychlujte. Příště si vše trochu více prakticky procvičíme. Mám pro vás připravený kousek sóla geniálního saxofonisty Joea Hendersona, který si právě s triolami krásně hraje. Přeji krásné dny.