Zoom 606 Guitar

Zoom 606 Guitar - kytarový multiefekt
Zoom 606 Guitar - kytarový multiefekt

"Jé hele, pětsetpětka s pedálem". To jsem si řekl, když jsem tuhletu šestsetšestku viděl poprvé na obrázku, a když jsem si ji přinesl domu, zjistil jsem, že je to skoro pravda. Myslím si, že japonskou firmu Zoom není třeba představovat. Hlavně kytaristům a baskytaristům budou jistě známé jejich dvoušlapkové a poměrně cenově dostupné multiefekty na zem.

 

Když se na to podívame

Černá plastová krabička (je možno i v barvě stříbrné), hodně podobná efektu Zoom 505II, jenom trochu hranatější, a k ní je z pravé strany přidán expression pedál. V levém horním rohu je dvojmístný červený displej, vedle něj (trochu zapuštěné pod úroveň panelu) tlačítko Store a v pravém horním rohu tlačítko Pedal Assign, kterým přepínáme funkce pedálu. Pod tímto tlačítkem jsou červené diody a ty označují, který efekt je zrovna pedálem ovládán. Je jich pět: wah, drive, mod/pitch, delay/ reverb a volume. Horní polovině panelu dominují dva otočné přepínače, což je další změna od již zmiňované pětsetpětky. Ten napravo slouží k editaci parametrů a ten levý, který je nový, usnadňuje přístup k přepínání zkreslení a čistých zvuků. Pak tam jsou tlačítka + a -, z nichž dvě slouží k přepínání bank ke kalibraci ladičky a pro upravování parametrů efektů v režimu Edit, další dvě pro přímé upravování gainu a poslední dvě, které se zabývají skoro celou dolní polovinou přístroje. Jsou určeny pro kytaristovy boty a přepínají zvuky. Na zadním panelu jsou tři konektory. Dvakrát je to jack 6,3 mm (vstup a výstup) a jeden na napájení adaptéru ze sítě. Zespodu je ještě schránka na čtyři tužkové baterie.

 

Když s tím kroutíme a šlapeme po tom

Ovládání je velice jednoduché a intuitivní. Ovladačem Edit otočíme na efekt, který chceme upravit, a pak již mačkáme a mačkáme + nebo - tak dlouho, dokud se nám nastavení efektu nebude líbit. Je nám nabízeno třicet pět efektů, které můžeme řadit za sebe, a může jich být současně zapojeno maximálně devět, což si myslím, že by mělo stačit i zvukovému chemikovi. U většiny efektů neměníme jednotlivé parametry, ale v deseti krocích se mění celé nastavení efektu. Tímto způsobem sice nejdou efekty nastavit úplně přesně, ale firemní nastavení je velmi slušné a dobře použitelné. Korekce fungují opět v deseti krocích - od 1 do 50. Funguje to tak, že od 1 do 10 je jeden korekční průběh, a tak to chodí v každé desítce až do padesáti. Např. č. 41 má více basů, 45 má vyrovnanější charakteristiku a č. 50 má více výšek, stejně jako třeba 21 - 30 nebo 31 - 40, s tím, že každá desítka má jiné zabarvení zvuku. S trochou cviku se to dá naučit a pracovat s tím.

Pokud se budeme bránit šumu nebo brumu a vrčení, když nehrajeme, máme k dispozici šumovou bránu, speciálně vyvinutou firmou Zoom a označovanou ZNR (Zoom Noise Reduction). Brána funguje dobře, ale má pozvolnější zavíraní, takže při velkých zkresleních to působí trochu problémy. Jinak zavírá velice příjemně. V této sekci máme možnost použít modeling, pokud nechceme hrát přes kytarový aparát. Můžeme si vybrat ze dvou komb a jednoho stacku.

Dále jsou této bedničce implantovány efekty, jako např. chorus, flanger, pitch shifter a několik efektů, které údajně napodobují zvuky lidského hlasu a různé jiné neidentifikovatelné - no prostě UFO zvuky, se kterými obohatíte tak jednu písničku za život, ale proč ne.

Posledními z efektů jsou delay, reverb, hall a room. I ty jsou nastavovány v deseti krocích. Zvuk se těmito efekty dá velice příjemně zprostornit. Hlavně s pomocí hallu, kde je vcelku zajímavá kombinace delaye a reverbu.

No a teď ten nejzajímavější rozdíl oproti pětsetpětce, a tím je expression pedál. Lze s ním měnit skoro všechno, ale opět jen celé efekty. Třeba u delaye jen poměr přimíchání do původního signálu. U většiny ostatních jen hloubka efektu. Co je ale hodně zajímavé, že lze požadovaný efekt pouze připravit a silnějším sešlápnutím pedálu na doraz ho zapnout, nebo vypnout, jako u některých kvákadel. Dobrý nápad!

 

Když to posloucháme

Je vidět, že se vývojáři od Zoomu neflákali a že dřeli jako o život, protože oproti starším modelům šestsetšestka hraje o poznání lépe. Kdo zná 505II, tak si lehce udělá představu, jak to hraje. Zvukově má šestka velké možnosti od blues až třeba po death metal.

 

Když to zavřeme

Nedá se sice srovnat se všemi těmi ledvinami, játry a podobnými vnitřnostmi, ale to taky za tu cenu nemůže nikdo chtít. Ale i tak si myslím, že cenový rozdíl je větší než zvukový. Kdo chce slušný multiefekt za necelých pět a půl tisíce, tak doporučuji zkusit.

 

Info:

Zoom 606 je kytarový multiefekt na zem se dvěma přepínači a jedním expression pedálem za 5200 Kč.

Plus:

přepínač druhu zkreslení

zapínání efektů sešlápnutím expression pedálu na doraz

tři druhy modelingu

Mínus:

krabička je z plastu

nedají se měnit jednotlivé parametry u efektů

Psáno pro časopis Muzikus