Yamaha Tyros 20 - nejlepší se stal ještě lepším
"Nejlepší se stal ještě lepším." S tímto reklamním sloganem uvedla Yamaha v říjnu 2005 na trh svou novou vlajkovou loď ve třídě Portable Keyboards (tzv. samohrajek) - Tyros 2.
Nástroj samozřejmě v mnohém navazuje na svého úspěšného předchůdce. Proto se v tomto testu soustředím hlavně na rozdíly a inovace, s nimiž přišel Tyros 2 a dále odkáži na test Yamahy Tyros, který vyšel v Muzikusu 08/2003.
Uvedení tohoto nástroje na trh předcházela horlivá diskuse majitelů Yamahy Tyros v různých internetových fórech na téma, co by ještě šlo na Tyrosovi vylepšit a na co by se u připravované "dvojky" nemělo určitě zapomenout. Yamaha všechny detaily (hlavně ty technické) okolo nástupce svého top modelu držela pod pokličkou nezvykle dlouho. Až krátce před uvedením umístila na internet několik zvukových ukázek, aby předvedla potenciál chystané novinky. Bylo se opravdu čím chlubit a na co se těšit.
Klaviatura
Pominu-li designovou inovaci, tak první, čeho si jistě všimnete, pokud se vám nástroj dostane pod ruce, je klaviatura. Dva roky jsem hrál na Yamahu Tyros a kvalita klaviatury mi bohužel nepřipadala taková, jakou bych od nástroje této třídy očekával. Zato po otestování nástupce jsem byl velmi příjemně překvapen. Tužší polovyvážená klaviatura s dobrou odezvou novince určitě prospěla. Hraje se na ni opravdu příjemně. Rychlostní i tlaková citlivost samozřejmě zůstala zachována. Aftertouch také pracuje lépe - nemáte pocit, že se klapka propadá příliš nízko pod prsty. Hodně se diskutovalo o tom, zda bude mít Tyros 2 větší než klasický 61klávesový rozsah. Též se přikláním k názoru, že by tomuto nástroji více slušel rozsah sedmdesát šest kláves, který použila v minulosti v této třídě Yamaha například u keyboardu 9000Pro.
S klaviaturou úzce souvisí i možnost jejího zónování. Ta je zde také rozšířena. Zatímco Tyros nabízel dvě zóny, Tyros 2 je schopen klaviaturu rozdělit až na zóny tři. Docíleno toho bylo možností měnit nezávisle dělící bod i pro part Right 3. Nyní lze tedy samostatně nastavit dělící bod na klaviatuře pro doprovodnou sekci, pro part levé ruky (Left) a nově i pro part Right 3.
Konektory
Na zadním panelu najdeme konektor pro napájení, dva konektory pro připojení externího subwooferu z přídavného ozvučení (TRS-MS02), mikrofonní/linkový vstup (zde stereo, na předchůdci byl mono) s regulátorem citlivosti, čtyři konektory pro efektovou smyčku (dva pro vstup, dva pro výstup), dva jacky pro stereo linkový výstup, dva přídavné výstupy (Sub 1, 2), kromě USB to host přibyl také konektor USB to device (pro připojení například flash disku, externího harddisku apod.). Druhý konektor USB to device nalezneme v místě, kde měl předchozí model disketovou mechaniku (napravo od klaviatury). Video výstupy byly také rozšířeny. Byl zachován PAL/NTSC výstup a navíc byl přidán i RGB výstup pro klasický monitor. Dále je zde čtveřice MIDI konektorů (MIDI In/Out A, In/Out B) a tři jacky pro pedály (dva z nich mohou být spínací, jeden kontinuální). Funkce ovládané pomocí pedálů lze samozřejmě programovat. A tak můžete switch pedálem, kromě klasické funkce sustain, ovládat také zapínání a vypínání vokálního harmonizéru, přepínání mezi registračními paměťmi. Ještě větší komfort při ovládání Yamahy Tyros 2 pomocí nohou a pedálů nabízí možnost připojení programovatelného MIDI pedálu (MFC-10), pro který jsou již v předpřipravených MIDI nastaveních speciálně vytvořeny dva presety (samozřejmě opět s možností vše si detailně upravit k obrazu svému). Zepředu na levé straně opět nalezneme sluchátkový výstup. Na obou krajích zadního panelu jsou konektory pro přídavné ozvučení TRS-MS02. Co se týká uchycení přídavných reproduktorů, i to se zlepšilo. Nyní už není třeba mít úchyty k nástroji přišroubované, ale tyto se pouze nasouvají do připravených otvorů. Takže případná demontáž (nejčastěji nutná při umístění nástroje do přepravního futrálu) je velmi jednoduchá a rychlá. Stejně je vyřešeno i uchycení stojanu na noty. Opět jedna z věcí, která majitelům předchozího modelu vadila, zde však byla úspěšně vyřešena a napravena.
Displej a texty
Yamaha Tyros překvapila před třemi lety kvalitním barevným LCD s rozlišením 640 x 480 bodů, úhlopříčkou 7,8" a nastavitelným kontrastem. Sklon displeje bylo možné měnit do čtyř poloh, tato ověřená koncepce zůstala u novinky zachována. Displej je dostatečně velký, přehledný, velmi tím usnadňuje ovládání nástroje a orientaci ve všech dostupných funkcích i nastaveních.
Během přehrávání MIDI souboru si na něm můžete nechat zobrazovat nejen text písně, ale také notaci. Přibyla zde tlačítka Lyrics/Text a Score, která nabízejí přímý přístup k textu a notaci (na předchozím modelu se tato funkce aktivovala pouze z hlavního menu). Další novinkou, se kterou přišel Tyros 2, je schopnost zobrazit na displeji (nebo na připojeném externím monitoru apod.) klasické textové soubory s příponou txt. Lze v nich měnit velikost písma a pro stránkování využít například připojený pedál.
Zvuk
Zvukově udělal nástroj velký krok dopředu. Je zde použita technologie vzorkování AWM DSS (Advanced Wave Memory Dynamic Stereo Sampling), kterou využívají hlavně zvuky kategorie Super Articulation, jež velmi přispívají k věrnému podání zvuků kytar, smyčců, saxofonů atd. Zvuků kategorie Super Articulation je v nabídce dvaačtyřicet. Byla rozšířena také kolekce Mega zvuků známých již z Yamahy Tyros - přibyly další kytary (Solid Guitar 1 a 2), ale také třeba saxofon, trubka nebo smyčce. Celkem se tak galerie Mega zvuků rozrostla z původních deseti na osmnáct. V neposlední řadě se rozšířila nabídka stereo samplovaných bicích sad. Za velmi povedené považuji hlavně nové rockové sady Power Kit 1 a Power Kit 2.
Sampling
Tyros 2 má nově také možnost přehrávat samply a využívat je k vytváření nových zvuků. Tím se rozšířila využitelnost nástroje. Použít lze vzorky ve formátu wav nebo aiff. Každý zvuk se může skládat až z osmi elementů. Základní paměť pro samply 4 MB lze rozšířit pomocí přídavných modulů DIMM (SDRAM 168 pinů) až na 1 GB! K okamžitému použití máte tedy k dispozici, po rozšíření, až zmíněný 1 GB vlastních vzorků v paměti RAM (další můžete mít uložené samozřejmě na harddisku v nástroji). A to už je pořádná porce paměti pro vlastní zvuky! Jen škoda, že jsou pro rozšíření pořád ještě využívány pouze starší typy modulů SDRAM DIMM.
Harddisk Recording
Další funkcí, která zvětšila možnosti nástroje je harddisk recording. Ten nabízí, s přídavným harddiskem, možnost čtyřstopého nahrávání. Výsledek se ukládá jako wav soubor (vzorkování 16 bitů/44,1 kHz, stereo). Tento lze posléze dále upravit v počítači a importovat zpět do nástroje. Skladby zaznamenané pomocí harddisk recordingu je možné naskládat do playlistu. Maximální délka jedné nahrávky je osmdesát minut. Funkce harddisk recordingu lze využít pouze s instalovaným pevným diskem (není dostupná pokud je harddisk připojen jako externí přes USB to device).
Nástroj se dodává bez harddisku. Je kompatibilní s 2,5" pevnými disky o kapacitě až 200 GB (aktuální dostupnost je 120 GB).
Performance Assistent
Jedna z nových funkcí, kterou bych na tomto nástroji oželel, je Performance Assistent, známý již z nástrojů nižší třídy (PSR-K1, DGX-305, PSR-3000). Při zapnutí tohoto asistenta a přehrávání MIDI souboru ve formátu XF nemusíte vůbec umět hrát. Můžete totiž mačkat jakékoli klávesy a vždy budete hrát harmonicky správně (nástroj si harmonii "vyčte" z akordů XF souboru). Bezesporu zajímavá funkce u dětských a výukových nástrojů. Na profesionálním keyboardu by mi však vůbec nechyběla.
Internet Direct Connection
Možností přímého připojení nástroje na internet (IDC) byly poprvé v třídě keyboardů vybaveny nástroje Yamaha PSR-1500 a PSR-3000. Tato funkce nejen umožňuje připojit se na speciální internetové stránky přímo z displeje nástroje a stahovat za poplatek MIDI soubory, doprovody, zvuky, ale také třeba v budoucnu aktualizovat operační systém nástroje (aktualizace OS je samozřejmě zdarma). K připojení z nástroje je potřeba USB-LAN adaptér a je možné využít i bezdrátovou síť WiFi. Kompatibilní typy těchto adaptérů naleznete na internetových stránkách Yamahy.
Závěr
Workstation Yamaha Tyros 2 navázal na dobré jméno svého předchůdce a rozšířil jeho možnosti o další zajímavé funkce jako například harddisk recording a přehrávání wav/aiff samplů. Nástroj nabízí obrovský zvukový potenciál a využití nalezne na pódiích i ve studiu. Pokud bude někdy v budoucnu Tyros 3 a jeho pokrok od "dvojky" bude stejně zásadní a velký jako nyní mezi Yamahou Tyros a Tyros 2, tak se máme už nyní opravdu na co těšit!
Info:
Yamaha Tyros 2 je nabízen ve třech variantách. Základní verze stojí 89 990 Kč, verze s ozvučením TRS-MS02 (označována jako XL) stojí 94 990 Kč a verze XXL (navíc se stojanem L7S) vyjde na 99 990 Kč.
Plus:
harddisk recording
samply
zvuková kvalita
polovyvážená klaviatura
kompatibilita s textovými soubory txt
Mínus:
rozsah klaviatury
změnou výšky tónu wav/aiff samplu se mění jeho délka (absence time stretchingu)
SDRAM DIMM paměti