Yamaha PSR-SX900 - aranžovací pracovní stanice
Firma Yamaha patří k největším výrobcům hudebních nástrojů na světě. Právě ona byla historicky jednou z prvních, která v osmdesátých letech stála u zrodu keyboardu.
V dnešním testu se podíváme, kam se aranžéry této uznávané značky za necelých čtyřicet let dostaly. Představíme si jeden z nejnovějších modelů PSR-SX900. V závěru si uděláme malé porovnání s nižším modelem PSR-SX700.
První seznámení s PSR-SX900
Novinka nabízí hezký moderní design, působící štíhlejším a mladistvějším dojmem. Model zeštíhlel na výšku o devět a do hloubky o šest milimetrů.
Naopak na šířku přibral rovných patnáct milimetrů. „Devítistovka“ je provedena v klasické černé barvě. Ta z ní bude dělat na pódiu elegantní dámu.
Střednímu panelu nástroje vévodí sedmipalcový barevný dotykový displej. Pravda je, že dotykové displeje nabízí konkurence u svých nástrojů již nějaký ten pátek. Nakonec se jich dočkaly i aranžéry od Yamahy. Kvůli tomu zde ubyla ovládací tlačítka, která byla u předchozích modelů rozmístěna kolem displeje. Rozložení sekcí je podobné jako u jeho předchůdce. Došlo k úpravám v jednotlivých sekcích. Některé ovládací prvky zmizely a jiné přibyly. Novinkou u tohoto modelu je joystick, který nahradil léta používaná kolečka modulace a pitchbandu. Z mého pohledu je to krok dopředu. Joystick je v rámci používání určitě daleko variabilnější a pohodlnější.
Přední a zadní panel nabízí všechny vstupy a výstupy. Vpředu pod joystickem je umístěn vstup pro připojení sluchátek. Zadní panel nabízí vše ostatní. Jsou zde dva výstupy s označením Sub (Aux) a Main. Vedle výstupů jsou dva vstupy. Stereofonní Aux a vstup pro připojení mikrofonu nebo kytary (Mic/Guitar). Nechybí ani přepínač Mic/Guitar a ovladač Gain. Samozřejmostí je dvojice MIDI In/Out. USB rozhraní nabízí dvakrát To Device a jedenkrát To Host.
Hned na první pohled je znát, že devítistovka doznala změn k lepšímu. Model svým designem vychází z vlajkové lodi Genos, která je dnes nabízena ve verzi 2.0. Uvidíme tedy, co novinka PSR-SX900 nabídne po stránce zvukové a technologické.
Koncepce nástroje
Uživatelské rozhraní bylo zcela přepracováno. Ovládání u PSR-SX je možné přes barevný sedmipalcový dotykový displej i tlačítka. Mozkem nástroje je nový operační systém (OS). Ten má nové moderní grafické rozhraní, které také vychází z vlajkové lodi Genos. Nabízí spoustu možností v rámci nastavení a ovládání nástroje.
Úvodní okno devítistovky nabízí hráči vše potřebné v rámci základního nastavení. V prvním řádku nahoře je zobrazeno tempo, taktová pozice, doby v taktu, nastavení oktávy a transpozice. Ve druhém najdete registraci (Regist) a Vocal Harmony. Ve třetím čtyři velká modrá tlačítka s obrázky zvukových barev pro pravou (Right 1, 2, 3) a levou (Left) ruku. Ve čtvrtém MIDI song a Audio. V pátém oranžové okno Style a Multi Pad. V šestém je řada záložek - Lyrics, Chord Looper, Live Control, Assignable, Channel a Demo. Záložky nabízejí okamžitý přístup k některým funkcím, nastavením či přehledům.
Pro detailnější nastavení musíte zmáčknout tlačítko Menu. K dispozici pak budou dvě stránky, kde najdete celkem třicet šest virtuálních tlačítek, například Mixer, Voice Part Setup, Split & Fingering, Voice Edit, Voice Setting, Style Creator, Bluetooth, Song Recording, Song Setting a další. To je jen malý výčet toho, co zde najdete. Rozhodně bude co nastavovat. Celou nabídku jsem si prošel a nic zásadního mi v podstatě nechybělo. I když takový konvertor hudebního stylu ze SMF by se určitě hodil.
V úvodu jsem zmínil, že došlo k úpravě ovládacích prvků. Tyto úpravy byly provedeny v rámci nového uživatelského rozhraní a inovace modelu. Uveďme malý příklad: V sekci Song ubyla tlačítka Select, Score, Lyrics/Text a Guide. Nyní zde najdete ovládání audio/MIDI přehrávače a audio/MIDI rekordéru. Pro MIDI je k dispozici rychlé nahrávání (Quick Recording) a multi nahrávání (Multi Recording). Audio rekordér nabízí pouze rychlé nahrávání. Rekordéry mají k dispozici spoustu funkcí, ke kterým se dá rychle přistupovat přes dotykový displej. Zde můžete provádět další nastavení. Ve výčtu změn jednotlivých sekcí bychom mohli pokračovat. Ale to bychom potřebovali jedno celé číslo Muzikusu jen na tento nástroj.
Z mého pohledu je nové uživatelské rozhraní velmi přívětivé. Je rychlé, intuitivní a dobře se ovládá. Nástroj má k dispozici propracovaný OS, který umožňuje ovládání nástroje jak přes dotykový displej, tak přes fyzické ovládací prvky. Vše je důkladně vymyšleno a propojeno. Bude skutečně jedno, jaký způsob ovládání nástroje zvolíte. Já osobně rád kombinuji tlačítka s dotykovým displejem. Důvod je jediný: okamžitá rychlost přístupu k dané funkci nástroje.
Zvukové barvy
Zvukový generátor nabízí osvědčenou technologii firmy Yamaha AWM Stereo Sampling. Polyfonie je standardních 128 hlasů. Bude jen otázkou času, kdy nám nástroje nabídnou 256 hlasů.
Zvukové barvy znějí opět dokonaleji. Celkový počet byl navýšen na 1337 zvukových barev a 56 bicích a SFX sad. Podporovány jsou všechny známé standardy. Výpis najdete v tabulce. Zachovány byly všechny zvukové kategorie. V některých kategoriích zvukové barvy přibyly a v některých ubyly. Přibyly v Super Articulation (252), Mega Live (54), Cool Voices (87) a Live Voices (131). Ubyly v kategoriích Sweet Voices (87) a Organ Flutes (24).
Hlavní okno Voice nabízí tři karty s názvy Preset, User a Favorite. Každá z karet má svoje záložky. Například Preset má devět záložek (Piano & E.Piano, Organ, Brass, Synt...). Každá záložka nabízí ještě několik stránek (Page - P1, P2, P3...). Počet stránek je závislý na nástrojové skupině. K dispozici jsou také funkce Demo, Search, File Edit, Menu. Křížek se používá k zavření aktuálního okna nebo k návratu na hlavní obrazovku. Je to podobné jako u Windows.
Sekce Voice byla nově graficky zpracována a nabízí moderní rozhraní. Zde budete mít okamžitě po ruce vše potřebné. Zvukové barvy můžete upravovat a ukládat je do uživatelských pamětí. Nechybí ani záložka rozšíření (Expansion) nebo oblíbené (Favorite).
Hudební styly
Doprovodná jednotka nabízí celkem 525 hudebních stylů, rozdělených do čtyř skupin. Pro Styles (463), Session Styles (46), DJ Styles (10), Free Play (6). Na devítistovce budete marně hledat +Audio Styles. Najdete zde všemožné žánry od popu, rocku přes jazz až po world music.
V rámci zadávání akordů můžete zvolit jeden ze sedmi režimů: Single Finger, Fingered, Finger On Bass, Multi Finger, Al Fingered, Full Keyboard, Al Full Keyboard. Hudebním stylům nechybí ani formální části: 3x Intro, 4x Main Variation, 4x Auto Fill In, Break, 3x Ending. Pro každý hudební styl je k dispozici čtveřice nastavení One Touch Setting. Tyto orchestrace mohou být také automaticky přiřazeny pro jednotlivé variace (Main Variation). Stačí aktivovat tlačítko OTS Link. Nechybí zde funkce Harmony ani Multi Pad (329 banků), které pomáhají obohatit hru s doprovodným hudebním stylem.
Novinkou je Chord Looper umožňující zaznamenat sekvenci akordů. Zaznamenaná sekvence se bude při přehrávání opakovat ve smyčce. Tím pádem budete mít volné obě ruce pro svoji hru či například ovládání joystiku při synťákovém sóle.
Výbava devítistovky je plně dostatečná, aby vám pomohla vytvořit co nejzajímavější aranžmá. Nabídka Style je v novém OS zpracována podobně jako Voice. Chybí zde pouze tlačítko Demo.
Trocha historie: Nástroje s označením PSR se objevily na trhu v roce 1984. První model tehdy nesl označení PSR 15. Od té doby až dodnes uvedla Yamaha na trh desítky modelů s tímto označením. Nejvíce známá byla řada PSR-S. Prvním modelem této řady byl v roce 2005 PSR-S500. V roce 2006 následovaly PSR-S700 a 900. Esková řada byla mezi keyboardisty po celém světě velmi oblíbená. Poslední vyráběné modely v roce 2019 byly PSR-S975, 775 a 670. Právě tyto modely PSR-S začala pomalu nahrazovat nová řada PSR-SX. Zde jsou v současnosti nabízeny dva aranžéry. Ty nesou řadové označení PSR-SX900 a 700.
Co ještě nabízí PSR-SX900
Řada SX nabízí zbrusu novou klaviaturu tipu FSB. Přesto, že se jedná o keyboardovou klaviaturu, nabízí větší počáteční odpor a hloubku stisku. Pocitově je hra daleko příjemnější, obzvláště v zadních polohách klaviatury. Samozřejmostí jsou funkce rozdělení klaviatury, vrstvení, oktávová transpozice nebo možnost nastavení citlivosti úhozu (viz tabulka).
Nástroj nabízí i Bluetooth. Díky této technologii můžete jednoduše k aranžéru připojit chytrý telefon, tablet nebo například audiopřehrávač. Zařízení musí být kompatibilní s A2DP (advanced audio distribution profile) a připojení bude otázkou okamžiku. Vše jsem vyzkoušel na svém iPadu, iPhonu a také na mobilním telefonu Samsung A40 mé ženy. Komunikace mezi nástrojem a připojenými zařízeními fungovala bez sebemenšího problému hned na první dobrou. Připojit se dá pouze jedno zařízení! Nástroj si bude pamatovat posledních osm připojených zařízení. Dosah připojení byl přibližně deset metrů.
Devítistovka také disponuje řadou efektových procesorů. K dispozici jsou Reverb, Chorus, DSP procesor, inzertní efekty, master kompresor, master ekvalizér, ekvalizér partů, efekty pro mikrofon a kytaru, arppegio a vokální harmonizér. Efekty byly přepracovány a celkově navýšeny. Největší navýšení došlo v oblasti uživatelské. Výběr efektů je skutečně široký. Díky nim zní nástroj skutečně výborně.
Aranžér umožňuje připojit také mikrofon nebo kytaru. Základní nastavení úrovně se provádí Gainem na zadní straně nástroje. Kompletní nastavení pak v Menu, záložka Mic Setting. Hru na nástroj se zpěvem nebo kytarou můžete zaznamenat v audio formátu přímo do nástroje.
Skladby je možné nahrávat dvěma způsoby - jako MIDI nebo audio. V MIDI je podporován SMF 0. Maximální velikost skladby je přibližně 3 MB. Audio podporuje wav (44,1 kHz/16 bitů, stereo) a mp3 (44,1 kHz/ 128/256/320 kbps, stereo). Zde může být skladba dlouhá až osmdesát minut.
Zastavíme se na chvíli u MIDI nahrávání, které nabízí dva režimy: Quick a Multi Recording. Režim Quick slouží k okamžitému záznamu v šestnácti kanálech. Ty jsou přiřazeny následovně. Party hrané na klaviaturu (kanál 1-4), multipady (kanál 5-8), stopy hudebního stylu (kanály 9-16). Režim Multi umožňuje vytvořit MIDI skladbu klasickým způsobem v šestnácti kanálech. Zde můžete nahrát svoji hru postupně, tak jak bývá zvykem u klasických sekvencerů. Najdete zde i základní možnosti editace a nastavení.
Nástroj nabízí 4 GB vnitřní paměti. Navýšena byla také vestavěná paměť pro rozšiřující data. Nyní má rovný 1 GB.
Nástroj toho má k dispozici skutečně mnoho. Pokud vás budou zajímat podrobnosti, podívejte se do manuálu, který je volně ke stažení na firemních stránkách.
PSR-SX900 versus PSR-SX700
Model PSR-SX700 nabízí stejné rozměry, váhu a na první pohled vypadá stejně. Jeho výbava je však o něco skromnější. V základu nabízí méně zvukových barev (986), bicích sad (41) i hudebních stylů (400). Interní paměť má pouhý 1 GB. Vestavěná paměť pro rozšiřující data má jen 400 MB. Chudší jsou o něco i efekty. Marně zde budete hledat vokální harmonizér s funkcí syntetického vokodéru. Multipady mají méně banků (226). Jiné je i ozvučení nástroje. Nedisponuje Chord Looperem. Takto bychom mohli ve výčtu pokračovat dále.
Pravda je, že „sedmistovka“ je přibližně o dvacet tisíc levnější. Dovolím si tvrdit, že i ona si svoje zájemce určitě najde. Osobně bych šel ale do devítistovky, protože je lépe vybavená.
Hudební aplikace a další software
K nástroji jsou doporučovány čtyři aplikace: Chord Tracker, MusicSoft Manager, Visual Performer a Piano Diary, které si můžete volně stáhnout z App Storu. Všechny jsou k dispozici pro iPhone (iOS) i iPad (iPad OS). Chord Tracker jako jediný je dostupný od května 2019 i pro OS Android. Osobně rád používám právě Chord Tracker. S devítistovkou přes Bluetooth fungoval skvěle. Samozřejmě dobrými pomocníky mohou být i ostatní „apky“.
Z firemních stránek si můžete stáhnout další software a firmware. K dispozici je Audio Phraser a Yamaha Expansion Manager. Oba softwary jsou pro macOS i Windows. Audio Phraser podporuje bohužel pouze 32 bitů. Pro Windows je k dispozici USB Driver. Podporováno je 32 i 64 bitů. Stáhnout lze i firmwarový updator pro PSR-SX ve verzi 1.03. Update obsahuje 650 MB dat. Do nástroje jej dostanete pomocí flash disku, který musí být zformátován na nástroji. Není zapomenuto ani Musicsoft Downloader, který je určen pro přenášení hudebního obsahu mezi nástrojem a počítačem. Software také umožňuje stahování hudebního obsahu z internetu v bezpečném prostředí. Podporován je Windows 7,8,8.1 a 10 s 32 i 64 bity.
Podtrženo a sečteno
Yamaha PSR-SX900 je novou moderní aranžovací pracovní stanicí, která je přímým nástupcem dříve vyráběného modelu PSR-S975. Devítistovka nabízí spoustu nových standardů v oblasti zvuku i designu. Mozkem nástroje je nově přepracovaný operační systém. Díky dotykovému displeji, který je provázán s tlačítky, je obsluha daleko příjemnější. Aranžér nabízí spoustu moderních technologií, které jistě potěší každého příznivce této značky. Jmenujme například joystick, Bluetooth, podružný výstup SUB, širokopásmové reproduktory, Chord Looper, playlist a další. Po zvukové stránce nástroj poskočil rovněž dopředu. Celkově zní daleko kompaktněji a vyváženěji než jeho předchůdce.
Je docela zajímavé sledovat přední firmy vyrábějící aranžéry. Právě Yamaha, která byla nestorem těchto nástrojů, patří k absolutní světové špičce a její zkušenosti v tomto směru jsou skutečně znát. Musím říci, že mne nástroj velmi mile překvapil po všech stránkách. Pokud tedy hledáte aranžér ve střední cenové hranici, neměl by model PSR-SX900 uniknout vaší pozornosti. Vřele doporučuji jeho vyzkoušení.
Info:
Aranžovací pracovní stanice Yamaha PSR-SX900 je jedním z nejnovějších přírůstků mezi aranžéry této značky. Na českém trhu se prodává od 45 590 Kč.
Plus:
nová klaviatura tipu FSB
sedmi palcový dotykový displej
grafické a funkční zpracování OS
rychlé a intuitivní ovládání
rozšiřitelnost
Bluetooth
joystick
Mínus:
absence konvertoru hudebního stylu z SMF
Technická specifikace
klaviatura | 61 kláves s rychlostní dynamikou; 5 typů nastavení (Normal, Soft 1, Soft 2, Hard 1, Hard 2) |
polyfonie | 128 hlasů |
podporované standardy | GM, GM2, GS, XG, XF, SFF GE |
obsah balení | nástroj, notový pultík, adaptér s napájecím kabelem, uživatelská příručka, formulář registrace produktu člena online komunity |
volitelné příslušenství | sustain pedál FC4A, FC5, pedál zesílení hlasitosti FC7, USB Flash disk, bezdrátový LAN adaptér USB UD–WL01, bezdrátový adaptér Bluetooth MIDI UD–BT 01 a MD–BT 01, sluchátka HPH–100 a 50, klávesový stojan L–7B, řada rozšiřujících balíčků k nástroji (například African, Europe, Latin America, Oriental a další) |
rozměry | 1017 x 431 x 139 mm (šířka, hloubka, výška) |
hmotnost | 11,5 kg |
https://cz.yamaha.com/cs/products/musical_instruments/keyboards/arranger_workstations/psr-sx900/