Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice

Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice
Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice

Novinkou mezi keyboardy firmy Yamaha se stala roce 2015 nová řada PSR-S. Modelová řada s padesátkou na konci byla nahrazena řadou sedmdesátkovou. Jinými slovy, modely PSR-S670, 770, 970. V dnešním testu si představíme nejnižší model této řady keyboardů, PSR-S670.

Co nového nabízí PSR-S670

Na úvod si řekneme, co nového nám model 670 nabízí oproti staršímu modelu 650. To by mělo napovědět, kam se nový model posunul. Na jednotlivé změny se potom zkusíme v rámci možností detailněji podívat v jednotlivých částech tohoto testu. Takže žádné otálení. Jdeme na to.

 

Nový model PSR-S670 nabízí dvojnásobnou polyfonii. K navýšení došlo jak u zvukových barev, tak u hudebních stylů. Zvýšil se také počet možností, jak zadávat akordy v doprovodné části. Více můžete mít i záznamů v hudební databázi. Co se týče efektů, tak i zde došlo k navýšení a rozšíření možností. Registračních pamětí můžete mít nyní šestsetsedmdesátka neomezený počet. V pedálové části najdete u tohoto modelu dva vstupy pro připojení pedálu. Ty si můžete libovolně naprogramovat.

 

A co na nástroji přibylo, tedy co neměl předchozí model? Například audio přehrávání a nahrávání. Je zde i podpora Audio Link pro přiřazení audia k MultiPadu. Nový model má k dispozici dvě kolečka. Na předním panelu přibyly dva otočné ovladače. Přidán byl také linkový vstup (Aux In). Samostatný je nyní výstup pro sluchátka i výstup nástrojový v podobě dvou jacků 6,3 mm (zadní panel).

 

Svými ostřejšími rysy, působí nástroj moderním dyzajnem. Celkově narostl jak v rozměrech, tak i na váze.

 

Myslím, že z tohoto výčtu lze usoudit, že nástroj se určitě posunul kupředu a to je víc než potěšující zpráva pro všechny uživatele a milovníky této značky.

 

První zapnutí

Při prvním zapnutí nástroje vedly mé prsty do nabídky nastavení nástroje (Function), kde jsem v sekci Utility vypnul nastavení funkce Auto Power Off. Chápu, že tato funkce má jistě svůj smyl, ale na druhou stranu někdy otravuje život. Takto nastavený nástroj se potom nikdy nebude automaticky vypínat.

 

Klaviatura nástroje

Nevyvažovaná keyboardová klaviatura nástroje mne ničím nepřekvapila. Nabízí „yamaháckou“ kvalitu a možnosti, které jsou dnes u těchto nástrojů standardem. Například vrstvení zvuků (Dual), rozdělení klaviatury (Split), nastavení citlivosti úhozu (Touch), dělicí bod klaviatury (Split Point), který si můžete libovolně nastavit, a další. U výše popsaných funkcí najdete další řadu drobností, které si můžete individuálně nastavit (např. Split Pont Style nebo Left, Touch Off Level atd.). Protože klaviatura 670 nenabízí nic, co by stálo za další zmínku, nebudu se jí dále zabývat. Kdybych měl ale odpovědět jedním slovem, je-li klaviatura u tohoto modelu dostačující, řekl bych jedno velké ANO.

 

Displej

Když jsem se tak probíral možnostmi nástroje a koukal na displej, napadla mne okamžitě myšlenka, jestli by si nástroj (lépe řečeno uživatel) nezasloužil jiný (větší) displej.

 

Nástroj má k dispozici totiž černobílý QVGA displej o rozměrech 4,3 palce, což není v dnešní době displejů žádná pecka. Konkurence v této cenové kategorii nabízí již barevný TFT displej o pěti palcích.

 

Na druhou stranu musím říci, že je tento malý displej přehledný a dobře čitelný, a to i z různých úhlů pohledu. Pokud ale budete sedět v běžné vzdálenosti, jsou informace na displeji poněkud titěrnější. Jak se říká „na brýle“. V tuto chvíli by se hodil nejméně pětipalcový displej. Ale je to jen můj názor.

 

Pokud by bylo potřeba poupravit kontrast, je na zadním panelu k dispozici knob LCD kontrastu. Za tuto drobnost výrobce chválím. Standardní nastavení displeje je však plně dostačující!

 

Na závěr mne napadá zajímavá úvaha: Yamaha dodnes u keyboardů nepoužívá dotykové displeje i přesto, že to dnešní moderní technologie umožňují (mobilní telefony a tablety). Pokud bych se podíval ke konkurenci, zde se už dotykové displeje nějaký ten pátek používají. Zdali úspěšně, či méně úspěšně, to zůstává otázkou. Protože kvalita dotykových displejů pořád roste a cena klesá, můžeme lehce zaspekulovat, že dotykové displeje se v budoucnosti objeví třeba i u keyboardů značky Yamaha. Ale zatím výrobce zůstal u osvědčených a funkčních řešení.

 

Operační systém a firemní podpora

Nástroj měl k dispozici firmware (OS) ve verzi 1.02 z 25.5.2015. Tuto verzi můžete volně stáhnout na firemních stránkách Yamahy v sekci download. Do budoucna se počítá s updatem firmwaru. Kromě firmwaru jsou na internetu k dispozici také další užitečné věci, jako ovladače, prográmky nebo manuály v pdf. Nemusíte se ničeho obávat. Celá „navigace“ je v češtině. Zde musím Yamahu, lépe řečeno českou podporu, pochválit. Možná by se ještě hodilo doplnit sekci o český návod k obsluze. Ale to už bude zřejmě otázkou politiky firmy.

Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice
Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice

Zvukový modul nástroje a jeho možnosti

Jak jsme si již řekli v úvodu, nyní si přiblížíme více jednotlivé změny modelu PSR-S670 a začneme zvukovým modulem. Polyfonie nástroje je dvojnásobná, tedy 128 hlasů. Došlo k navýšení o 65 zvukových barev. To platí i o jednotlivých kategoriích - Mega o 2, Sweet o 1, Cool o 6 a Live o 7 - zvukových barev. Nástroj můžete také obohatit o další zvukové barvy z rozšiřujících balíčků. Paměť pro tyto balíčky je dvojnásobná - 32 MB. Data lze kombinovat z více balíčků. K nainstalování rozšiřujících balíčků se může hodit program Yamaha Expansion Manager. Ten si můžete volně stáhnout z firemních stránek jak ve verzi pro Windows, tak i Mac OS X. Program rovněž umožňuje vytvářet úplně nové, vlastní zvuky ze samplů ve formátech wav, aiff nebo sf2.

 

Zvukové barvy jsem si prošel a zcela odpovídaly této cenové kategorii. V této sekci chválím hlavně navýšení paměti a možnost kombinace z vícera balíčků. Třešničkou na dortu je možnost vytváření nových zvukových barev pomocí Expansion Manageru. V budoucnu se možná dočkáme třeba i přímé editace v nástroji. Ale to je v tuto chvíli pouze spekulace. Necháme se tedy překvapit.

 

Yamaha Expansion Manager a rozšiřující balíčky

Ze sekce Download jsem si stáhl pro svého „aplíka“ Yamaha Expansion Manager a nainstaloval jej. Stahování i instalace byly otázkou pár minut a vše fungovalo bez sebemenšího problému. Potom jsem se zaregistroval na www.yamahamusicsoft.com a stáhl si první balíček dle svého výběru zdarma. Zvítězil Euro Dance. Zde byl drobný problém při stahování. Na krabici, kde je samolepka s heslem pro stažení zdarma, byl zadán starý kód. Po konzultaci s českou podporou jsem získal správný přístupový kód a pak šlo stažení jak po másle. Protože pro všechny nové nástroje PSR-S jsou k dispozici ještě další tři balíčky zdarma (Best of Europe, Mexican a Symphonic Music), stáhl jsem je také. Potom jsem natáhl všechny balíčky do programu Expansion Manager a podíval se, co vše nabízí, a hlavně co umí softwarový manažer.

 

Nejdříve se koukneme, co všechno můžete ve stažených balíčcích najít. Protože jsou vytvořeny pro různé modely, obecně obsahují následující data: Voice (zvukové barvy nástrojů nebo bicích), Style, Audio Style, Song, Audio, Multi Pad, Ensemble Voice, Registration, Music Finder a Text. Stažené balíčky pro PSR-S670 měly k dispozici zvukové barvy nástrojů, bicí sady, hudební styly, registrace a jednu skladbu. Jeden od druhého se lišil. Například Best of Europe měl vše, co jsem popsal u 670 a Symfonic Music pouze hudební styly.

 

Po řádném průzkumu přišla na řadu instalace balíčků. Mohl jsem si vybrat ze dvou způsobů. První je pomocí USB Flash disku a druhý pomocí programu Expansion Manager. Zde ale budete potřebovat USB Wireless LAN adaptér UD-WL01. Adaptér slouží k bezdrátovému přenosu dat z počítače přes domácí Wi-Fi síť do nástroje. Bohužel v době testu jsem adaptér neměl k dispozici, takže jsem přenos nemohl vyzkoušet.

Pokud byste chtěli využít služeb samotného prográmku a USB Wi-Fi adaptéru, budete muset sáhnout do kapsy a za „baťovskou“ cenu 1990 korun si adaptér dokoupit.

 

Já jsem chvilku s „manažerem“ pracoval a vytvořil si na něm svůj vlastní balíček s vlastním výběrem stylů a songů ze stažených balíčků a svého archivu. Myslím si, že tato možnost je víc než ideální a uvítá ji jistě hodně uživatelů.

 

Přenos pomocí flash disku fungoval bez sebemenších problémů. Pokud nevíte, jakou „flešku“ použít, nahlédněte do seznamu podporovaných médií (Copatible USB Device List for PSR-S670). Použil jsem svoji osvědčenou testovací flešku Transcend JF V33/8 GB (není na seznamu). Tu jsem naformátoval přímo v nástroji. Potom na ni zkopíroval stažená data ve formátu ppi a začal s instalací do nástroje. Během práce nebyl s ničím žádný problém. Díky těmto čtyřem balíčkům získáte přidanou hodnotu ve formě 113 hudebních stylů, 61 zvukových barev, 5 bicích sad, 9 sad registrací a 2 songů. Vše jsem si prošel a bylo rozhodně z čeho vybírat. Perlička nakonec: V balíčku Best of Europe jsem dokonce narazil na Czech Polku. Pořád ale nevím, proč mi ta česká polka zněla v uších tak německy :-).

 

Hudební styly

Šestsetsedmdesátka má i více hudebních stylů. Na nástroji jich přibylo celkem 49. Úplnou novinkou jsou například DJské styly (10). U formálních částí přibylo tlačítko Break. Byly přidány i nové typy zadávání akordů: One Finger, Fingered, Finger On Bass a Ai Full Keyboard. I zde můžete využít rozšiřujících balíčků. Samozřejmostí u šestsetsedmdesátky je tvorba vlastních stylů. Skvělá je práce se styly v sekci Live Control. Ale k tomu se dostaneme za chvíli.

Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice
Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice

Sekce Live Control

Jedná se o novou funkci, kterou PSR-S670 nabízí. V sekci jsou k dispozici dva ovladače a tlačítko Assign.

 

Zmáčknutím tlačítka vstoupíte do nabídky, která má k dispozici osm firemních přednastavení. Tuto nabídku si můžete lehce přizpůsobit svým požadavkům. Stačí zmáčknou tlačítko Assign a ve stejnojmenné záložce si vybrat parametry ovladače 1 a 2. Ty pak přiřadit některé z pozic 1 až 8. Pokud byste se chtěli vrátit k původnímu nastavení, můžete použít záložku Reset nebo Reset All.

 

Pojďme si na příkladu říct, jak to vše v reálném čase funguje. Vybral jsem si z přednastavené nabídky pozici 6. Ta nabízí práci s hudebním stylem. Ovladač 1 nabízí Style/Track-Mute A a ovladač 2 Balance/StyleM.Pad. Nastavil jsem hudební styl 60’s VintageRock, variaci D a zapnul Synchro Start. Po spuštění stylu jsem začal pomalu otáčet ovladačem 1 zleva doprava. A začaly se dít věci. Na 7. hodině hrály pouze bicí, na 9. se přidala bonga, na 10. basa, na 11. akustická kytara, na 1. elektrická kytara, na 3. varhany a na 4. další elektrická kytara. Takto si můžete v reálném čase rychle nastavit nástroje, které chcete, aby v daném okamžiku hrály.

 

Potom jsem začal otáčet ovladačem 2. Ten ztlumoval nebo zesiloval hudební doprovod, podle toho, kterým směrem jsem jím otáčel. Jediné co pořád znělo, byla melodie hraná pravou rukou.

 

Myslím, že Live Control je zajímavá vychytávka, která může rozhodně zpestřit vaši hru. Možnosti jsou určitě zajímavé. Stačí si jen trošku pohrát s přednastaveními a můžete čarovat nejen s hudebními styly, ale také se zvukovými barvami, efekty nebo třeba s celkovým zvukem nástroje.

 

Efekty

Efektové jednotky doznaly také výrazných změn. U DSP došlo k navýšení o 46 a u Chorusu o 36 typů.

 

Přibyly zde dva nové efekty hlavní ekvalizér a kompresor (oba 5 typů). U všech efektů také přibyla možnost uživatelských nastavení, což předešlý model nenabízel. Počty uživatelských pamětí jsou následovné: DSP 10, Reverb a Chorus 3, EQ a kompresor 2.

Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice
Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice

Registrační paměti

Nástroj má k dispozici neomezený počet bank. Přibyla zde možnost ovládat přepínání pomocí pedálu. Proto má nástroj dva vstupy pro pedály. Jeden můžete nastavit třeba jako sustain pedál a druhý pro přepínání registračních pamětí. Vše funguje zcela jednoduše.

 

Svět aplikací firmy Yamaha nabízí všem uživatelům iOS (iPad, iPhone, iPod Touch) zajímavou novinku. Ta se jmenuje Chord Tracker. Určitě jste někdy zkoušeli zjistit, jaké akordy má vaše oblíbená písnička, a hezky jste se u toho potrápili. Teď už nemusíte. Tato nová aplikace udělá tuto „těžkou“ práci za vás. Chord Tracker provede analýzu vybraného audio souboru uloženého ve vašem „mazlíčkovi“ a vygeneruje akordy.  Prográmek umí dle potřeby změnit tempo i tóninu přehrávané skladby. K dispozici je dokonce možnost editace akordů pro vytvoření vlastního aranžmá skladby. Můžete si vybrat ze dvou doporučovaných akordů nebo zadat základní tón a typ akordu. Pak už jen stačí zmáčknout tlačítko předběžného poslechu (Preview) a poslechnout si výsledek.

 

Aby toho nebylo málo, je tady ještě funkce pro majitele kompatibilních keyboardů Yamaha (nová série PSR-S je mezi nimi). Bezdrátové propojení přístroje s iOS s keyboardem. Potom hraje audiosignál přehrávané písně přes interní ozvučení nástroje. Software také dokáže přenést informace o akordu nebo vytvořit vlastní nahrávku v audio formátu přímo v zařízení s iOS, kterou pak můžete zaslat e-mailem třeba svým kamarádům. Samozřejmostí je i připojení kabelem. Myslím, že je to zajímavý software, který může opět rozšířit možnosti vašeho nástroje. Pokud jste tedy uživateli „jablečných“ produktů, neváhejte a vyzkoušejte tento zajímavý softík.

 

Poznámka: Čerpáno z firemních zdrojů, dokumentace a praktické práce se softwarem.

 

Další vychytávky a vylepšení

Dobrou vychytávkou a novinkou je možnost audio přehrávání a nahrávání. Žádný mp3. Ale standardní wav 44,1 kHz/16 bitů, samozřejmě ve stereu. Nahrávání i přehrávání jsem vyzkoušel a funguje to skvěle.

 

Další novinkou je možnost připojit externí audio zařízení nebo třeba další klávesový nástroj, který nemá svoje ozvučení přes linkový vstup (aux in). Já jsem vyzkoušel vše, co jsem měl po ruce. Od rekordéru až po svoji starou dobrou Poly 800.

 

Příjemné je také rozšíření Music Finderu. Teď můžete mít o 432 položek více než u předchozího modelu. To se určitě bude hodit.

Pro lepší práci se zvukovými barvami přibylo vedle ovladače Pitch Band i modulační kolečko. U předchozího modelu mi toto kolečko moc chybělo. Chválím.

 

Nástroj má také k dispozici Audio Link, což neznamená nic jiného, než že můžete přiřadit vámi zvolené audio k MultiPadu.

To jsou asi ty největší vychytávky u tohoto modelu. Samozřejmě bychom mohli pokračovat dále ve výčtu dalších drobností, ale ty by přesáhly rámec našeho testu.

Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice
Yamaha PSR-S670 - pracovní stanice

Závěrečné resumé

Musím říci, že Yamaha PSR-S670 byla pro mne velkým překvapením. Páni vývojáři se u tohoto nového, nejnižšího modelu řady PSR-S skutečně pochlapili (ženy prominou). Nástroj nabízí uživateli mnohé změny, vylepšení a novinky, které posouvají tento model oproti minulému o dost dopředu. To je určitě dobrá zpráva pro všechny milovníky keyboardů značky Yamaha. Samozřejmě ne jen pro ně.

 

Nástroj na mne působil velmi kladně ve všech směrech. Dokonce mu odpouštím i tu drobnost v podobě malého displeje.

 

Chcete-li, aby nástroj uměl vše výše popsané, neměl by uniknout vaší pozornosti. Vyzkoušejte jej a budete třeba stejně mile překvapeni tak jako já.

 

Info:

Aranžovací pracovní stanice Yamaha PSR-S670 se na českém trhu prodává za 18 390 Kč i s DPH.

 

Plus:

zvýšení polyfonie

audio nahrávání a přehrávání

zajímavé možnosti sekce Live Control

celkové navýšení možností tohoto modelu

Mínus:

malý displej

absence českého manuálu na stránkách downloadu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 61 standardních kláves s rychlostní dynamikou, typ nevyvažovaná keyboardová
Polyfonie 128 hlasů
Displej LCD QVGA 4,3”, černobílý, velikost 320 x 240 bodů
Zvukové generátor AWM Stereo Sampling
Zvukové barvy Celkem 930 zvukových barev, kategorie MEGA, Sweet, Cool, Live + 34 bicích sad a SFX, podporované standardy GM, GM2 a GS (pouze přehrávání), XG, XF
Hudební styly 230 hudebních stylů – 208 Pro, 12 Session, 10 DJ
Možnosti stylů 3x Intro, 4x Main, 4x Fill In, 3x Ending, 1x Break, zadávání akordů: One Finger, Multi Finger, Fingered, Finger on Bass, Full Keyboard, AI Finger, AI Full Keyboard, možnost tvorby vlastních stylů
Efektové procesory DSP 283 různých efektů + 10 uživatelských, Reverb 44 + 3, Chorus 71 + 3,
Hlavní EQ 5 + 2, hlavní kompresor 5 + 2, Arpeggio
Registrační paměti / OTS 8 tlačítek pro přímou volbu, počet bank neomezen, možnost ovládání pedálem / 4 OTS pro každý hudební styl
Hudební databáze Music Finder 1200 položek
Audio nahrávání/přehrávání wav, formát 44,1 kHz/16 bitů (nahrávací čas max. 80 minut pro jednu skladbu)
MIDI nahrávání/přehrávání SMF – formát 0 / SMF – formát 0/1, XF
Záznamové funkce Quick Recording, Multi Track Recording (16 stop, max velikost 300 KB pro skladbu)
Ozvučovací systém 2 x 15 W (2x reproduktor 12 cm)
Vstupy/výstupy USB ( 1x To Device, 1x To Host), Aux In, 1x sluchátkový stereo jack 6,3 mm, Output 2x mono jack 6,3 mm (R, L/L+R), 2x nožní pedál mono jack 6,3 mm, 1x vstup pro adaptér
Externí datové úložiště přes USB To Device – flash disk
Interní datové úložiště přibližně 2 GB
Dodávané příslušenství tištěný manuál, registrační karta, propagační leták, adaptér a kabel, notový pultík,
Volitelné příslušenství sluchátka HPH–50, 100, 150, klávesový stojan L–6, L–7, volume pedál FC7, sustain pedál FC5, FC4A, propojovací kabel i-UX1 (MAC), USB bezdrátový LAN adaptér UD–WL01, hudební software: Scale Tuner, MusicSoft Manager, NoteStar, Visual Performer, Piano Diary (pouze pro Mac iOS), software Yamaha Expansion Manager pro počítač, rozšiřující balíčky pro nástroje
PSR–S
Rozměry 1004 x 410 x 134 mm (šířka, hloubka, výška)
Hmotnost 8,1 kg

 

www:

cz.yamaha.com/cs/products/musical-instruments/keyboards

Psáno pro časopis Muzikus