Yamaha MX 49/MX 61 Music Synthesizer - hudební syntezátor
„Překonejte propast mezi softwarem a hardwarem.“ Takovou filosofii razí v současnosti firma Yamaha. A že je tomu skutečně tak, se můžete přesvědčit u Music Synthesizerů MX 49 a MX 61.
Mezi syntezátory jsou v současnosti nabízeny čtyři sériové řady: MOX, MX, MOXF a MOTIF XF. V dnešním testu si představíme novinku mezi syntezátory, která byla představena na letošním Musikmesse ve Frankfurtu, sériovou řadu MX 49 a 61.
Na první pohled
K testování byla zapůjčena verze MX 49, což označuje model se 49 klávesami. Firma také nabízí verzi MX 61. Modelová řada MX je provedena v klasické černé barvě. Šasi nástroje je umělohmotné. Co se týče rozmístění ovládacích prvků, tak to je pro oba modely stejné. Posunuty jsou pouze kontroléry (kolečka) Pitch Bend a Modulation u modelu s 61 klávesami.
Ovládací prvky jsou přehledně uspořádány do jednotlivých skupin a najdete je všechny na čelním panelu nad klaviaturou. Je zde pět knoflíků, tři LED diody, třicet jedna černých tlačítek, šestnáct světlešedých tlačítek a jedno velké data kolečko. Některá tlačítka mají zabudovánu LED diodu pro indikaci stavu (šestnáct v každé barvě). Ve středu nástroje jsou umístěny dva displeje. Jeden malý a jeden vetší. Pod větším displejem je schéma partů multitimbralu nástroje.
Zadní strana nástroje obsahuje všechny vstupy a výstupy. Zleva doprava jsou uspořádány následovně:
DC In s hrazdičkou na uchycení kabelu, kulatý vypínač Standby/ON, MIDI Out/In, USB terminály To Device a To Host, Sustain (1x mono jack 6,3 mm), Foot Controller (1x mono jack 6,3 mm), Aux In (1x stereo jack 3,5 mm) , Output R - L/Mono (2x mono jack 6,3 mm) a Phones (1x stereo jack 6,3 mm).
Na spodní straně nástroje je nalepeno pět malých protiskluzových gum. Design nástroje je moderně a účelně zpracován. Při pohledu na tento nástroj na mne dýchla vzpomínka na éru Rolandu Alfa Juno 1 a Korgu Poly 800. A to už je přece jen pár roků.
Klaviatura
Řada MX je nabízena se 49 nebo 61 klávesami standardní velikosti s rychlostní úhozovou dynamikou (Initial Touch). Oba modely mají k dispozici režimy Split i Layer. Split vám umožní rozdělit klaviaturu nástroje na dvě zóny a Layer navrstvit dvě zvukové barvy na sebe. Klaviatura je na první dotyk příjemná a bude určitě v této kategorii patřit k těm lepším.
Zvukový modul
Oba modely MX využívají služeb tónového generátoru AWM2. K dispozici je 1106 zvukových barev + 61 bicích sad, které byly převzaty ze světoznámé řady MOTIF XS. K dispozici jsou zde také zvukové barvy standardu GM (128 + 1). Vytvořit můžete i uživatelskou sadu (128 + 8). Polyfonie tónového generátoru je 128 hlasů, což je plně dostačující.
Řada MX má k dispozici skutečně širokou škálu zvukových barev. Od klasických akustických zvukových barev jako jsou piána, varhany, smyčce, dechové nástroje a další, přes bicí až po různé syntetické, které mohou být složeny až z osmi elementů. Zvukové barvy můžete také upravovat podle svých představ. Samozřejmostí je jejich uložení.
Modely MX také nabízí zjednodušené rozhraní pro přímý přístup ke všem zvukovým barvám, což jistě oceníte při rychlejším vyhledávání požadovaných zvukových barev.
Nástroje této řady nabízí i další možnosti. Performance, Rhythm Pattern a Arpeggio. Performance má k dispozici tři party. Dva jsou určeny zvukovým barvám (Part 1 a 2) a jeden bicímu patternu (Part 10). Celkem nástroj nabízí 128 těchto kombinací.
Nástroj disponuje také 208 patterny Rhythm (bicími). Všechny jsou rozděleny přehledně do šesti skupin. Rock (51), R & B (80), Efect (37), Jazz (13), World (26) a Orch (1).
Zapomenuto není ani na arpeggia. Ta jsou přehledně rozdělena do patnácti skupin (například Organ, Guitar, Bass, Strings atd.) K dispozici je jich celkem 999.
Podrobné seznamy zvukových barev, bicích sad, kombinací, rytmických patternů a rozložených akordů najdete v Data Listu k modelové řadě MX. Bohužel tento dokument není součástí tištěných manuálů. Můžete si jej ale stáhnout z firemního webu - download.yamaha.com/top/?site=cz.yamaha.com&language=cs.
Výše popsané možnosti jsou víc než standardní. V základu nabízí uživateli zajímavé možnosti, které určitě mohou podpořit jeho kreativitu při tvorbě.
Al (Adwanced Integration) by se dalo přeložit jako pokročilé či vyspělé spojení. V případě firem Yamaha a Steinberg se jedná o integraci vybraného hardwaru a softwaru do jednoho balíčku tak, aby měl uživatel k dispozici výkonné a snadno použitelné prostředky pro realizaci svých hudebních záměrů. V tomto případě se jedná o Cubase Al 6. Ten má k dispozici stejné softwarové technologie jako klasický Cubase a Music Synthesizer MX 49/MX 61, který nabízí více ne tisíc zvukových barev Motifu a další speciální možnosti v rámci řízení VST a DAW.
Efekty
Syntetezátory MXmají ve své výbavě efekty VCM. Tyto efekty simulují obvody a chování klasických efektů. Právě díky těmto možnostem získávají zvukové barvy na autentičnosti. K dispozici je Reverb (9), Delay (8), Chorus (5), Flanger (3), Phaser (3), Tremolo & Rotary (3), Distortion (4), Compresor (3), Wah (3), Lo-Fi (2), Tech (4) a Mics (7). Každý typ má určitý počet presetů (od 4 do 20 presetů). Malý příklad: Efekt Reverb nabízí typ efektu Reverb-X Hall, který má k dispozici pět presetů (Basic, Small Hall, Clean, Church a Bright Hall). Efekty se dají také editovat. Jaké možnosti nastavení jsou k dispozici, se dočtete v Data Listu v části Effect Paramert List. Tolik k efektům řady MX.
Cubase Al6 a další software
Koupí modelové řady MX získáváte také kompletní sadu hudebních produkčních softwarových nástrojů. V ceně je zahrnuta DAW aplikace firmy Steinberg Cubase Al6, která nabízí 48 audio stop, 64 MIDI stop, VST efekty, notaci a další. V dnešním světě multimédií je samozřejmostí i podpora videa.
Ze stránky www.yamahasynth.com/downloads/ si můžete ještě zdarma stáhnout a nainstalovat dva plug-iny klávesových nástrojů. Syntezátor Steinberg Prologue a emulátor varhan Yamaha YC-3B. Aktivační kódy těchto softwarových nástrojů jsou přiloženy v balení.
Zapomenuto není na editory Remote Template, které mohou sloužit k nastavení řízení různých VST nástrojů.
Podporovány jsou i další DAW aplikace, jako Logic Pro 9, Sonar X1 Produce nebo Digital Performer 7. To jistě potěší všechny uživatele, kteří využívají při svojí práci právě tyto aplikace.
Další možnosti nástroje
Modelová řada MX nabízí kompletní analogovou i digitální konektivitu. Stačí pouze propojit nástroj s počítačem pomocí jednoho USB kabelu. Tímto krokem získáte obousměrné rozhraní Audio/MIDI, které lze využít při vaší tvorbě různým způsobem.
K dispozici je také port USB To Device, kam lze připojit externí paměť (flash isk). Na ni potom můžete ukládat data z nástroje a nebo z ní přehrávat hudební soubory ve formátu wav.
Chcete do vašeho systému připojit MP3 přehrávač, tablet nebo chytrý telefon? I to je možné. Stačí využít služeb interního vstupu aux. Pak můžete přehrávat další audio soubory i v jiných formátech nebo tyto audio soubory nahrát do své DAW aplikace a dále s nimi pracovat.
Pokud chcete využít služeb klasického MIDI rozhraní, ani to není problém. „Emixko“ propojíte s požadovaným nástrojem či zařízením klasickými MIDI kabely a komunikace může začít.
Nenapadá mne vůbec nic, co by nástroji v této cenové kategorii chybělo. Bylo zde myšleno skutečně na vše, co by mohl člověk při práci doma či kdekoliv jinde potřebovat.
Závěr
Music Synthesizer MX 49/61 s Cubase Al6 a dalším softwarem tvoří kompaktní ucelené pracoviště, které nabízí zajímavé možnosti při tvorbě hudby. Díky své vybavenosti a jednoduchosti si najde určitě svoje místo jak v domácím studiu, tak třeba při výuce klávesových nástrojů (EKN) na hudebních školách.
Pokud tedy přemýšlíte o zakoupení takovéhoto produktu, neměl by tento set uniknout vaší pozornosti, protože nabízí za málo peněz hodně muziky.
Info:
Yamaha MX 49/61 Music Synthesizer je hudební syntezátor disponující zvuky MOTIFu XS a má rozsah 49/61 kláves. Dále je vybaven USB Audio/MIDI rozhraním a možností propojení s DAW a VST. Cena modelu MX 49 je 12 490 Kč a MX 61 15 990 Kč i s DPH.
Plus:
- cena setu
- kvalitní klaviatura
- možnosti samotné syntezátoru MX
- softwarová výbava
Mínus:
- absence kompletní dokumentace - Data List
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Klaviatura | 49 kláves nebo 61 kláves Initial Touch |
Polyfonie | 128 hlasů |
Displej | třímístný digitální LCD a podsvícený LCD 20x 2 (dvouřádkový) |
Tónový generátor /zvukové barvy | AWM2/1.106 zvukových barev + 61 bicích sad, GM 128 zvukových barev + 1 bicí sada, Uživatelská sada 128 zvukových barev + 8 bicích sad |
Efekty | Reverb (9 typů, 42 presetů), Chrorus (17 typů, 88 presetů), 4 Insertion Effect (48 typů, 267 presetů), Master EQ (5pásmový) |
Sekvencer | SMF 0 (pouze pro přehrávání), 999 typů arpeggií, 208 patternů, tempo 5–300 BPM |
Uživatelská přednastavení | 128 (16 partů) |
Multitimbral | 16 partů interně |
Kontroléry | 1x kolečko Pitch Band, 1x kolečko Modulation, 4x knoflík Assignable, 1x dial kolečko (volba dat) |
Vstupy a výstupy | Output L/Mono – R (2x mono jack 6,3 mm), Phone (1x stereo jack 6,3 mm), Foot Controller (1x mono jack 6,3 mm), Sustain (1x stereo jack 6,3 mm), MIDI In/Out, USB To Host / To Device, Aux In (1x Stereo jack 3,5 mm), DC In |
Volitelná výbava | USB kabel, sustain pedál FC4/FC5, volume pedál FC7, sluchátka |
Dodávaná výbava | AC adaptér (PA–150A), 1x CD-ROM s manuály, 1x DVD-ROM se softwarem Cubase Al6 a tištěný uživatelský manuál |
Rozměry | MX 49 – 830 x 91 x 298 mm (šířka, výška, hloubka), MX 61 – 984 x 112 x 299 mm (šířka, výška, hloubka) |
Hmotnost | MX 49 – 3,8 kg, MX 61 – 4,8 kg |
www: