Xotic Wah XW-1 - špičkové kytarové kvákadlo
Wah (kvákadlo) je jeden z nejstarších typů efektových pedálů pro elektrickou kytaru. Původně byl pedál vyvíjen pro dechové nástroje, ale zjistilo se, že jeho mnohem lepší využití bude s elektrickou kytarou, a tak od roku 1967 tady máme kvákadla pro kytary.
Xotic Wah XW-1 je na první pohled luxusní věc. Má dokonalý vzhled - kvákadlo je krásné a navíc svým zvukem taky skvěle dělá svoji práci. A tím by se recenze dala ukončit. :-) Ale vzhledem k tomu, kolik to má možných nastavení a různých vychytávek, se musím náležitě rozepsat.
V čem je tedy Xotic Wah XW-1 jiný než ostatní běžné wah pedály? Především tím, že se parametry kváknutí dají vyladit podle preferencí hráče. Běžné Cry Baby má jeden daný zvuk, a kdybyste chtěli jiný nebo by vám vadilo, že to má málo basů nebo že to kváká moc rychle, a chtěli byste pomalejší kvák - musíte si koupit jiné kvákadlo. Tady se to dá všechno nastavit.
Vnější nastavení
Na pravém boku luxusní kovové krabičky máme čtyři malé potenciometry s označením Bias, Wah-Q, Treble a Bass. To když jsem viděl, mé kytarové srdce zaplesalo. A když jsem zjistil, že v útrobách pedálu je dalších pět ovládacích prvků, byl jsem téměř v kytarovém transu.
Potenciometry ovládající výšky a basy pracují jemně, nekoná se nějaká náhlá skoková změna zvuku. Když se mi zdálo, že bych v kváknutí chtěl víc basů, prostě jsem přidal basy otočením potenciometru doprava, a bylo to. Výšky to samé.
Wah-Q ovladačem nastavujeme rychlost, nebo možná přesněji strmost posunu frekvence, která způsobuje kvákací zvuk. Víc doprava je kváknutí rychlejší - agresivnější, úplně doleva je kváknutí jemnější a né tak ostré - plynulé. Takže kdo chce agresivní kvákání na sóla, nastaví si to doprava, a když bude chtít jemně pokvákávat na čistém zvuku, např. v pomalé písničce, nastaví potenciometr Wah-Q doleva.
Bias - tady jsem trochu váhal, jak popsat, jaký to má vlastně na zvuk vliv... Podle toho, co to dělalo při nastavení doprava, bych to nazval celkové zýraznění/zhutnění zvuku. A nebo naopak zjemnění a zmenšení celkového efektu. Nechal jsem to uprostřed, to se mi líbilo nejvíc, protože jsem používal víc potenciometry Treble a Bass.
Vnitřní skryté nastavení
Po odšroubování čtyř gumových nožiček, ve kterých jsou zasazeny šrouby (takže k tomu nepotřebujeme šroubovák), se dostaneme ke vnitřnostem pedálu. A tady máme další ovládací prvky. Červený čtyřpinový DIP přepínač a další potenciometr. Uff... tady to je teda už trochu vyšší dívčí. Takže postupně: Červená hranatá „potvora“ má 4 DIP posuvné mikro přepínače. První DIP aktivuje filtr na výšky, který pokud není zapnut, nechává na maximu nejvyšší kmitočty. Druhý DIP aktivuje potenciometr s funkcí gain, tím získáme vyšší citlivost na vstupu do pedálu. Když jsem to dal úplně doprava, měl jsem dojem, že to i trochu zkresluje - výborný boost na sóla. Třetí DIP přepínač ořezává presence - vyšší středy, takže po aktivaci není wah efekt tak ostrý. Čtvrtý DIP aktivuje vyšší prokreslení efektu v basech. Když srovnáme, co všechno je uvnitř Xotic Wah XW-1 a co je ve starém Cry Baby, tak ve starém není skoro nic a XW-1 je po okraj napěchován elektronikou. Ale zrovna tady podle mě pořekadlo méně je více neplatí.
Ovládání
Hlavní potenciometr wah efektu je zcela mechanický, žádna optika. Po silnějším došlápnutí na pedál se sepne kovový přepínač (zapneme efekt) a mechanickou zubačkou otáčíme potenciometrem vybaveným ozubeným kolečkem. Zuby a mechanická přítlačná brzda jsou vyrobeny z nějakého speciálního nylonového samolubrikačního materiálu, takže je to bezhlučné a v kvákání nejsou slyšet žádné rušivé zvuky, které jsou právě ve starších pedálech způsobovány mechanickým třením. Hlavně proto se pak v některých wah pedálech začalo používat místo mechanického optoelektrické ovládání.
Další vychytávky
Velikost celého pedálu je zhruba o 20 % menší, než má klasický wah pedál, takže se nám lépe vejde na pedalboard. Sepnutí kvákadla je signalizováno červenou LED diodou, takže když se někdy nepovede po sóle wah vypnout a kytarista si není v celkovém hluku kapely jist, jestli to vypnul nebo ne, může to vizuálně poznat a napravit. Tuhost pedálu se dá nastavit pomocí utahování šroubu v ose pedálu.
Sample settings
V manuálu ke kvákadlu jsou zobrazeny čtyři návrhy, jak Xotic Wah XW-1 nastavit. Což se může hodit pro někoho, kdo by si s tím nevěděl rady, ale myslím, že to ovládání není nic složitého a zvládne to každý.
Napájení
To je možno realizovat 9V baterií nebo běžným 9V adaptérem. Vhledem k vysoké citlivosti kvákadel na okolní elektrické ruchy doporučuji provozovat to na baterii. Vydrží tam dlouho.
Závěr
Výrobce uvádí, že Xotic Wah XW-1 je založen na svatém grálu všech kvákadel, a to na italském Clyde McCoy ze šedesátých let. Myslím, že si to mohou dovolit tvrdit.
Xotic Wah XW-1 můžeme směle označit za jedno z nejlepších a nejuniverzálnějších kvákadel, co kdy v světě kvákalo. Jeho zvuk a možnosti maximálně upravit parametry podle potřeb hráče ho staví na přední pozice v žebříčku (nechci ho označit přímo za nejlepší, protože přeci jen hodnocení je subjektivní). Jediná věc, co je na něm nemilá, je vyšší cena, ale to je cena za luxus a výjimečnost. Kdo chce luxus, musí si připlatit, tak jako všude jinde.
Info:
Xotic Wah XW-1 je špičkové kytarové kvákadlo pro zkušenější hráče, kteří vědí, co chtějí. Cena je 9878 Kč.
Plus:
skvělý zvuk
maximální možnosti nastavení
nádherný vzhled a kvalitní zpracování
menší rozměry než standardní wah pedály
Mínus:
cena
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Konstrukce | analogový, potenciometrem ovládaný wah pedál |
True bypass | ano, se světelnou kontrolkou |
Rozměry | 210 x 100 x 67 mm |
Hmotnost | 980 g |
Napájení | 9V baterie, nebo 9V adaptér s mínusem uprostřed |
Spotřeba | 9 V/5 mA |
web