Xotic RC Booster, AC Booster a BB Preamp - Základní stavební kameny vašeho dobrého kytarového soundu!

Xotic RC Booster, AC Booster a BB Preamp - Základní stavební kameny vašeho dobrého kytarového soundu!
Xotic RC Booster, AC Booster a BB Preamp - Základní stavební kameny vašeho dobrého kytarového soundu!

"Zvuková kvalita je pro nás na prvním místě" - toto heslo má americká firma Xotic hned v hlavičce svých internetových stránek a nutno uznat, že to nejsou jen prázdná slova. Konečně, paleta jmen jejich výrobky užívajících hovoří sama za sebe.

Intro

Před časem jsem na internetu objevil video, kde Andy Timmons propaguje nějaký opravdu "cool" pedál s názvem BB Preamp, pro mě do té doby zcela neznámé, firmy Xotic. Andymu to znělo fakt skvěle a vypadalo to, že se nejedná o žádnou smlouvu za velký prachy, pokud bude tuto značku propagovat. Ona by si to totiž ta firmička ani nemohla dovolit, neb své výrobky vyrábí téměř na koleně, a i proto nemohou mít bůhvíjaký finanční obrat v porovnání s komerčně zavedenými značkami typu Boss apod. Dnes je prý situace trochu jiná a firma uvažuje o rozšíření výroby, protože jednoduše nestíhá krýt poptávku. Když jsem tenkrát vlezl na internetové stránky firmy Xotic, zjistil jsem, že jejich výrobky používají jména jako Greg Howe, Scott Henderson, Eric Johnson, Allen Hinds, Steve Lukather atd. No a protože risk je někdy zisk, koupil jsem si BB Preamp přes eBay na internetu (dost možná, že jsem byl prvním majitel této krabičky u nás).

 

Dnes ale bude řeč o základní sérii efektů od firmy Xotic, která zahrnuje tří velmi dobré "boost" a "gain" pedály. Je to RC Booster, AC Booster a BB Preamp. Všechny tři krabičky mají shodné ovládací prvky (Volume, Gain, Bass, Treble) a liší se barvou, jménem a samozřejmě funkcemi. Je na každém z nás, jaký sound kytary preferuje, mně zvuk a chování těchto krabiček evokuje transparentní sound starých dobrých lampových aparátů ze 70. let.

Říká se o nich, že absolutně nemění zvuk kytary, já bych toto tvrzení poopravil a řekl bych - mění, ale jednoznačně k lepšímu. Čili nejedná se o "mršidla", ale spíše o "povznášedla". A navíc je všechny tří šlechtí opravdový mechanický true bypass.

 

RC Booster

Tato bílá škatulka dává kytaře prezenci a jiskru. V podstatě jistým způsobem kytaru oživuje a "nakopává". Byla totiž původně konstruována jako tzv. Clean Boost pro vyrovnání ztrát v kabelech a ostatních efektech a jako pomoc slabším snímačům. (Označení RC je údajně Rig Conductor - přeloží si každý sám). Je vyzbrojen gainem v rozsahu 0-20 dB a korekcemi Bass a Treble v rozsazích +/- 15 dB.

Jeho použití vidím ve dvou způsobech:

 

1) Zapínat někdy - jako velmi jemný booster, který váš standardní zvuk rozsvítí, a zní to, jako byste v podstatě přidali volume na zesilovači.

 

2) Mít ho zapnutý trvale, zvláště u kytar Fender Stratocaster a Telecaster a všech kytar se singl snímači. Zní to prostě přes něj opravdu lépe, přitom se absolutně nezvýší hladina šumu a barva kytary zůstává absolutně zachována. Tu můžete dle potřeby modifikovat potenciometry Bass a Treble, přičemž se stále nacházíte v rozsahu přirozeného zvuku své kytary. Žádné nastavení nezmění dramaticky váš zvuk, a o to u těchto krabiček jde především.

 

AC Booster

Tento žlutý kousek bývá popisován jako "soft edge overdrive". Řekl bych, že je to RC s vyšším gainem a nižší presencí. Jeho zvuk je kulatější a hned první, co vás na to napadne zahrát, je riff z Highway to Hell. Je to z jedné malé krabičky hodně podobné tomu starému Marshallu. Nejedná se o žádný vysoko gainový distortion, nýbrž o teplý overdrive s velmi dobrým sustainem, daným asi i lehkou kompresí. Umožní vám to pohodlnější sólovou hru bez zbytečného volume doprava. Stejně jako RC Booster má i tento pedál ovladače Bass a Treble, které vám opět pomohou dotvořit výslednou barvu zvuku. A nemůže to to pokazit, vždy bude výsledkem teplý a hladký overdrive, který sám o sobě stačí pro blues, a ve spojení s lehce zkresleným aparátem dostanete opravdu hard rock sound typu AC/DC. A nedočkáte se ani obvyklého zvýraznění středů jako u Tubescreameru a jemu podobných. A ještě jedna věc je zajímavá, a to platí i pro všechny tři krabičky - pokud utáhnete potenciometr hlasitosti na kytaře, dostanete čistý zvuk. Krabičky se prostě chovají, jako by v nich byly lampy. Nevím, jak toho výrobce dosáhl, ale je to tak. Původně byl AC Booster prý zkonstruován jako krmítko pro legendární Vox AC30. Odtud to AC. Během vývoje mu byl však ještě přidán větší rozsah gainu a ekvaizér, aby byl schopen krmit prakticky jakýkoli zesilovač.

 

BB Preamp

Třetí, a tentokrát oranžový, brácha z rodiny má v názvu BB jako Blues Breaker a nabízí ze všech tří nejvyšší zkreslení (30 dB gain). Pomocí něho můžeme okamžitě přejít z naprosto čistého zvuku k pořádně narvanému overdrivu. A pokud ho připneme k již zkreslenému lampovému zvuku, získáme skvělý lead tón. Opět neuvěřitelným způsobem reaguje na volume kytary a samozřejmě i na dynamiku hry.

Jako u předchozích modelů můžeme využít regulátorů basů a výšek k doladění výsledné barvy. V základní středové pozici, která je i lehce aretovaná, nedochází k žádnému ovlivnění signálu.

 

Outro

Těžko o tom dál něco psát. Jednoduše jsou ty krabičky skvělé, navíc velmi malé a lehké, takže váš pedalboard výrazně nezatíží. Jsou konstruovány na provoz z 9V baterie a mají nízký odběr, takže nutnost výměny není nikterak častá. Samozřejmě je zde i možnost napájení z adaptéru. Konstrukce je z plechu a vypadá nerozbitně a odolně. Možná by případným pádem utrpěly plastové knoflíky na potenciometrech, ale to by byla asi veškerá újma, a pád by musel být tak z prvního patra. Design je jednoduchý, a i když jsou popisky jakoby rukou psané(možná, že i jsou), nepůsobí krabičky levně, nýbrž zajímavě a přitažlivě.

 

P. S. Ve zvukových ukázkách na CD je vždy daná pasáž bez efektu a pak s ním. Jen ukázka BB Preampu č. 3 je sólová hra pouze přes BB a delay.Tak asi nejlépe posoudíte, co tyto škatulky umí. Všechno bylo nahráno na aparaturu Rivera a kytaru Fender Stratocaster STR RK 145. Sejmuto mikrofonem Shure SM 57.

 

Info:

Xotic RC Booster, AC Booster a BB Preamp jsou krabičky typu pre-amp a mohou sloužit jedak k lepšímu nabuzení zesilovače a dodání mu ještě svého vlastního zkreslení , anebo pomocí nich můžete vytvořit celou škálu zvuku od clean přes crunch až po heavy distortion. Doporučená maloobchodní cena včetně DPH je 4490 Kč za kus, a pokud si koupíte všechny tři v jednom setu nazývaném "Tremendous trio", zaplatíte pouze 12 390 Kč.

 

Plus:

přirozený, transparentní a nedestruktivní zvuk při zachování dynamiky a zvukové barvy kytary

malé rozměry, váha, spotřeba energie

pevná a odolná konstrukce

jednoduché ovládání

mechanický true bypass

 

Mínus:

Snad jen to, že při výměně baterie musíte odšroubovat celé spodní víko uchycené čtyřmi šrouby. Ale vzhledem k spotřebě 6 mA to opravdu nehrozí tak často.

 

Technická specifikace:

(*stejná pro všechny tři efekty)

 

rozměry: 112 x 60 x 50 mm

váha: 280 g 

napájení: 9V z baterie nebo adaptéru, 6 mA

impedance vstup/výstup: 500 kΩ/10 kΩ

ovládání: Volume, Gain, Bass, Treble - potenciometry; přepínání mechanickým true bypassem

Psáno pro časopis Muzikus