Warwick Streamer NT I 5 Racing Red - pětistrunná baskytara s aktivní elektronikou

Warwick Streamer NT I 5 Racing Red - pětistrunná baskytara s aktivní elektronikou
Warwick Streamer NT I 5 Racing Red - pětistrunná baskytara s aktivní elektronikou

Je to jako když se vzbouří hormony. Jsem v práci, ale nedokážu přestat myslet na tu, která mi leží doma na posteli. Nemůžu se dočkat, až se k ní vrátím. A pak, jen co se jí v noci dotknu, minuty a hodiny nad námi proletí, aniž bychom si všimli, a za okny začnou zpívat ptáci.

Je to bohužel hořkosladké vzplanutí, a tím je to silnější: Ona to netuší, ale bude se mnou jen velmi krátký čas. Jsem už dospělej, musím být, vždyť mám rodinu...

 

Nikdy jsem si nemyslel, že bych chtěl červenou basu. Navíc ty závodní pruhy, jak pro tuningáře... A organické tvary Warwicků mi taky dosud nijak nesedly. Zvlášť v úpravě lakovaného přírodního dřeva, které vypadá jak nábytek v ložnici rodičů. Jenomže Streamer NT I od Warwicků v laku Racing Red spojuje warwickovská specifika tak úžasně, že odzbrojuje. Dokonce i moje žena nezůstala lhostejná, když jsem Warwicka vytáhl z krabice. „To je krásná kytara,“ vyhrkla. Ano, řekla kytara, to snad dostatečně vypovídá o tom, že lásku k hudebnímu harampádí se mnou obvykle nesdílí, tedy je v hodnocení vzhledu Streameru nestranná. Tolik k estetickému dojmu.

 

Streamer NT I patří do warwickovské řady Rock Bass, což znamená, že jde o standardní nástroje, které německá firma vyrábí v Číně. Streamer se za to nijak nestydí a píše to na zadní straně hlavy. Firma, například ve svých videích, zdůrazňuje, že nástroje procházejí v Číně kontrolou německých specialistů. To si snadno ověříte na krabici, na té mé jsou cedulky s podpisy hned dvou kontrolorů. Legrační je, že jeden má typicky české jméno a příjmení a druhý typicky polské.

 

Fuss on the Buss

Warwick to se světovými hvězdami baskytary umí. Nejen že velcí basáci jezdí pravidelně učit do německého Markneukirchenu... Pokud chcete vidět legendy jako Larryho Grahama, Jonase Hellborga, Stevea Baileyho, Leeho Sklara, Roberta Trujilla, Mikea Ineez, Ralpha Armstronga, Bootsyho Collinse, TM Stevense, Divinity Roxx a další v jednom autobuse, najděte si na YouTube Fuss on the Buss.

 

Strč krk skrz

Copak asi znamená označení NT? Lahůdku pro baskytaristy - neck throught čili průchozí krk. Mezi Streamery ve skupině Rock Bass najdete ještě dvě levnější řady se šroubovanými krky. Tyto basy zároveň nemají tak organicky oblý design jako Streamer NT. U něj se můžete kochat zadní stranou nástroje, kde krk plynule navazuje na tělo nástroje, jako by z něj vyrůstal. Působivé je vybroušení těla nástroje, které není zezadu placaté, ale velmi mírně prohnuté kolem osy krku.

 

Krk je javorový složený ze tří lišt spojených dýhováním. Na nebarvených nástrojích jsou jednotlivé lišty a dýhy viditelné, tady na ně pouze odkazují bílé závodní pruhy. Spojující dýha je z materiálu, kterému Warwick říká ekanga a o kterém se na internetu takřka nic nedočtete. Až na jednu diskuzi na stránkách Warwicku, ze které vyplývá, že je to jakýsi kompozit vyrobený ze zbytků dřeva a na zvuk nemá zřejmě žádný vliv. Hmatník je z palisandru. Tělo je z olše.

 

Přístup k výztuze krku najdete na lícové straně hlavy. V krabici je k jeho seřizování inbus zkroucený do tvaru velkého klíče. Součástí balení jsou i zámky na řemen a jedna devítivoltová baterie (k aktivní elektronice) navíc.

 

Docela mohutný krk velmi příjemně padne do ruky. Přístup je naprosto pohodlný až k dvaadvacátému pražci, takže i ty zbývající dva na čtyřiadvacetistupňové škále není problém zahrát. Testovaný nástroj měl naprosto rovný krk, který perfektně hrál bez jediného zadrnčení na všech pražcích. Nepřekvapí, že nástroj byl skvěle seřízený.

 

Estetickému dojmu z baskytary přidává, že jeho tmavý hmatník nenarušují žádné značky. Nejsou potřeba, najdeme je na vrchní hraně krku.

 

Kobylka se jako na všech nástrojích této firmy skládá ze dvou kusů, výhodou takového uložení strun je podle výrobce silný tlak kobylky k nástroji za účelem co nejlepšího přenosu vibrací. Za pozornost stojí, že kobylka je nastavitelná do třech rozměrů: upravovat můžeme délku každé struny zvlášť, její výšku a také vzdálenost strun od sebe. Přání mít pro techniku slapu struny trochu dál od sebe bylo také moje jediné nepohodlí na této base (je to ale pětka, takže jde spíš o mé neumětelství a rozcapenost). Při pohledu na šířku krku je vidět, že roztáhnout struny do šířky ještě o kousek půjde.

 

Pozoruhodný hardware najdeme i na druhém konci strun. Svůj speciální nultý pražec nazývá Warwick slovní hříčkou Just-A-Nut, za kterou se skrývá anglické slovo adjustable - nastavitelný. Můžeme s ním hýbat do výšky. K povedeným stránkám warwickovéského designu v této části nástroje patří spolu s tvarem hlavy také stočení kolíků směrem k hráči, což opravdu zvyšuje pohodlí při ladění.

Warwick Streamer NT I 5 Racing Red - pětistrunná baskytara s aktivní elektronikou
Warwick Streamer NT I 5 Racing Red - pětistrunná baskytara s aktivní elektronikou

Nemluv a hraj

Baskytara už na sucho poměrně hlasitě hraje, krásně vibruje a můžeme pozorovat dlouhý sustain, zřejmě díky průchozímu krku. Užíval jsem si proto například hraní odtrhů a příklepů.

 

Když basu zapojíme do aparátu, předvede se silným, agresivním tónem s mohutným atakem. O zvuk se starají dva aktivní snímače MEC typu Jazz Bass. Přístup k baterce je velmi snadný, víko na zadní straně nástroje lze odklopit bez potřeby nějakého šroubováku. Kromě potenciometru hlasitosti máme k dispozici k úpravě zvuku knoflík Balance, který nastavuje vzájemný poměr snímačů a knoflíky aktivní elektroniky Bass a Treble. Kromě volume mají všechny zbývající knoflíky uprostřed svého chodu intuitivní zarážku rozeznatelnou hmatem - velmi užitečné pro orientaci.

 

Nebudu teď psát o tom, jak univerzální nastavení zvuku z basy leze. Není tomu tak a to mne baví. Zdá se mi, že úplně kulatý zvuk ani při utlumení kobylkového snímače z basy nedostanete. Žádný dutý vintage sound. Je to asi z části i díky nataženým niklovým strunám Warwick, které mají agresivní kovový zvuk. Hlavně ale máte v ruce moderní baskytaru, která je svá. Průrazná a vrčivá, funky a rocková, ale nejen to. Velmi krásně zní údery palcem a vytrhávání strun, což se dá ještě více zvýraznit díky aktivním knoflíkům Bass a Treble. Baví mne zesílení výšek, které pak ostře prožezávají zvukem kapely. Tlusté háčko rozbíjí okenní tabulky, ale i to si zachovává kovový nádech a nesklouzává k blátivému nezvuku.

 

Warwick Streamer NT I 5 je pětistrunná baskytara pro náročnější hráče. Chlubit se může průběžným krkem a aktivními basy a výškami. Hráče zaujme svým kvalitním zpracováním. Vyznačuje se moderním agresivním zvukem. Kdo si ji chce pořídit, musí rozbít pokladničku a vysypat z ní XXXX Kč. Dovolím si ale tvrdit, že rodinným typům tahle láska vydrží na celý život.

 

Info:

Warwick Streamer NT I 5 Racing Red je pětistrunná baskytara s aktivní elektronikou. Cena je 27 990 Kč.

 

Plus:

design a velmi precizní zpracování

průběžný krk a aktivní elektronika

průrazný zvuk a dlouhý sustain

zamilujete se

 

Mínus:

no tak mohli by to zabalit do gigbagu

zamilujete se

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Menzura 34”
Pražce 24, Jumbo Bronze
Rádius hmatníku 26”
Ovládání Volume, Balance (poměr snímačů), Bass, Treble, dvoupásmová aktivní elektronika
Materiály javorový krk s palisandrovým hmatníkem, tři lišty krku (prokládá dýha z matariálu ekanga), tělo je vyrobeno z olše
Nultý pražec Just-A-Nut III, vyrobený z materiálu tedur
Hmotnost 4,5 kg

 

Nástroj je dostupný také v těchto povrchových úpravách: přírodní s vysokým leskem, černá s vysokým leskem, medový houslový satén s vysokým leskem.

 

www:

www.warwick.de

Psáno pro časopis Muzikus