Warwick FNA Jazzman 5 string - baskytara vyšší střední třídy
Baskytara vyšší střední třídy, kterou si můžete v naší zemi prohlédnout, vyzkoušet a rovnou odnést domů. Žádné objednávání, placení záloh a čekání. Alespoň v případě mého testu to tak u českého distributora Warwicku fungovalo.
Vzhled a konstrukce
Tvar baskytary řady FNA je charakteristický, velmi elegantní, od hlavy až k patě působí dokonalým dojmem. Tělo tohoto nástroje je ze dvou vrstev - dole jasan, nahoře javor. Povrchová úprava hi-polish (vysoký lesk) typ "Black Nirvana" temného kouřového odstínu upozorňuje na nástroj vyšší třídy. Elegantní je i Natural Oil Finish (přírodní mat). Krk je ze tří částí exotického dřeva wenge, mírně plochý, ale přitom dostatečně robustní. Je připevněn k tělu čtyřmi šrouby, což někdo chápe jako handicap, ale není tomu tak vždy. Dobře šroubovaný krk (a to je zrovna tento případ) má podobné vlastnosti jako krk průběžný a cena nástroje je výrazně nižší.
Na seřizování krku má Warwick patentovanou jemnou mechaniku (uvnitř krku), která umožňuje velmi detailní nastavení.
Hmatník je osazen pražci jumbofrets, je velmi příjemný. Konkrétně tento model Warwick FNA má velmi dlouhý tón (sustain) a drží rovnoměrně v pozvolném fade outu. Nejlépe to poznáte, když bez zesílení, jen tak na sucho, položíte ucho k tělu nástroje a hrajete. Barva zvuku samotného nástroje je vynikající a inspirativní.
Testovaný Jazzman je kompletně osazen zlacenou mechanikou Warwick.
Hlava nástroje je klasická, velmi dobře propracovaná, osazena kvalitními Warwick ladícími mechanikami, které jsou nakloněny směrem k hráči, což usnadňuje ladění. Nultý pražec je možno výškově seřídit, což pomáhá v přesném nastavení výšky strun. Je to jeden z mnoha světových patentů, které má Warwick na svých nástrojích (kobylka, výztuha krku, kryt elektroniky atd.).
Struník je oddělen od kobylky a je zářezový, což je velmi pohodlné při rychlé výměně struny - nemusíte protahovat. Kameny jsou snadno a jemně seřiditelné na výšku i do stran. Dobře se s nimi pracuje i při nasazených strunách.
Tento model se dodává běžně se snímači MEC-Music Man design, na objednávku se instalují snímače Seymour Duncan nebo i Bartolini. Mnou testovaný Jazzman je osazen dvěma Seymour Duncan Base Line pickups. Díky kombinací "large pool" pickup u kobylky a J-pickup u hmatníku poskytuje nástroj mnoho možností volby barvy tónu a dělá z něj univerzální basu pro více žánrů.
Z pohledu hráče je uspořádaní jednoduchého ovládání pomocí 4 knoflíků (basy, středy a výšky) a jednoho páčkového přepínače na těle nástroje. Knoflíky jsou seřazeny logicky, směrem od kobylky (účinně reagují a pro jistotu mají aretaci uprostřed). Je tedy jasné, kdy přidáváte a kdy ubíráte. Frekvence jsou rozpoznatelné uchem a pro techničtější typy jsou popsány v manuálu. Knoflík nejblíže k hmatníku je dělený. Jeho horní polovina je kontrola hlasitosti, spodní (opět s aretací uprostřed) váha mezi snímači. Horní polovinu můžete také vytáhnout. Tím zapnete EQ naladěný pro slapovou hru. Zdůrazní spodní a horní pásmo a mírně potlačí středy. Mikro přepínač, který je umístěn nejblíže u kobylky, umožňuje měnit propojení obou snímačů. Sériově, paralelně nebo jako single coil. Odstraníte tím i brum ze světel na pódiu, nebo z počítačových monitorů ve studiu. Také lze tímto přepínačem měnit hutnost tónu. A ještě něco, co je velmi cenné: rychlá demontáž krytu elektroniky na zadní straně basy. Oceníte to, když vám dojde 9V baterie.
Pocity při hraní
Baskytara je velmi dobře zpracovaná. Když ji uvidíte, chcete ji (pokud nějak výrazně nemilujete klasické tvary a la Fender JazzBass). Nástroj sedí přesně na těle (je nutné koupit kvalitní řemen, protože trošku víc váží), a máte mnoho možností pro umístění prstů pravé ruky. V jakékoliv poloze najdete podpůrný bod. Při hře na pátou strunu (H) můžete být razantnější - nedrnčí a má konkrétní výšku. Není to neurčitý hukot, ale jasný tón. Použil jsem ji buď zapojenou (při živém hraní) přes Line6 Bass Pod + koncový zesilovač, nebo ve studiu rovnou do pultu, zvuk je excelentní v obou případech. Na base jsou nataženy originál Warwick struny Black Label. Jsem 20 let zvyklý na Rotosoundy, ale musím říct, že Warwick strings jsou hodně dobré. Není nutno měnit.
Basa se dodává v pětivrstvém plastexovém pouzdru Gig Bag s popruhy na ramena a praktickými kapsami včetně příslušenství na seřízení krku, kobylky a nultého pražce.
Závěr
Je to profesionální nástroj v dané cenové kategorii (MC 50 000 Kč). Za tyhle peníze však dostáváte kvalitu mnohem dražších nástrojů. Tento názor není jen můj (mohl bych mít měřítko chudších Čechů), ale je i velmi zdůrazňován v zahraničních recenzích.
Podle hodnocení hráčů z Harmony-central, kteří měli možnost srovnávat s takovými značkami, jako je Smith, Pedula nebo Spector, je Warwick minimálně stejně dobrý. Na internetové adrese www.warwick.de je uveden kompletní seznam mnoha slavných osobností z celého světa, kteří hrají na baskytary a aparatury Warwick, seřazený podle zemí a kapel, ve kterých hrají.
Také zde naleznete dokumentaci o všech typech baskytar, historii výroby, přehled materiálů a ceníky. Warwick dnes nabízí nástroje v rozmezí již od 17 do 110 tis. Kč.
Za sebe můžu konstatovat, že jako hráč ve studiu i pro koncerty potřebuji nástroj pro různé druhy stylů a to solidně znějící i vyhlížející. FNA Jazzman je pro tyhle účely vyroben.
P. S.: Nakonec to dopadlo tak, že jsem si testovaného Jazzmanna koupil. Což je z mé strany to nejlepší doporučení.
Info:
Pětistrunná baskytara vyšší střední třídy Warwick FNA Jazzman 5 String. Cena se pohybuje podle povrchové úpravy a typu snímačů od 40 520 do 50 570 Kč vč. DPH.
Plus:
zvuk i vzhled
perfektní seřízení a ladění
dílenské zpracování (perfektní německá práce)
srozumitelnost ovládání elektroniky
poměr cena/kvalita
kvalitní informace a podpora warwick na internetu
Mínus:
nemůžu na ní sehnat kvalitní řemen
tvrdé pouzdro nutno objednat