Walden Guitars D550E - akustická kytara tvaru dreadnought
Dobrý restart výrobce akustických kytar
Na českém trhu se objevil nový výrobce akustických kytar Walden Guitars a s klidným svědomím mohu říci, že se start (či restart, viz dále) podařil. Není to časté, začínat hodnocením, ale nač to skrývat, protože pokud budete číst dále, stejně na první pozitivní body narazíte záhy.
Restart značky Walden
Kytary pod značkou Walden se již dříve vyráběly (od devadesátých let) a již tehdy na nich spolupracovali zakladatel značky kytarář Jonathan Lee a KHS Musical Instruments. Nástroje se vyráběly v malém čínském městě a v roce 1996 se začaly více prosazovat díky spolupráci s Cfox Guitars kytaráře Charlese Foxe. Cfox Guitars se rozhodli produkci ukončit v roce 2014, uběhlo pár let a v roce 2019 kompletní práva na spící značku Walden Guitars koupil Jonathan Fox s kolegou a pustil se do nové produkce skutečně s vervou. Výsledkem je velmi přehledná řada nástrojů s určitými prvky, které je odlišují od konkurence.
Produktová řada Walden Guitars
Na test jsem dostal kytaru D550E, která je zhruba uprostřed produktové řady. Zatímco u jiných značek občas nevíte, co znamenají jednotlivá písmena a číslice v názvu, Walden v tom žádný chaos nemá. Nižší řady mají označení Standard 300 a 400, střední Natura 500, 600, 700 a 800, dílenský vrchol představuje řada Supranatura 2000 a 3000. Firma dále vyrábí i klasické a barytonové kytary.
Písmeno na začátku označení určuje tvar těla: D je dreadnaught, G je menší grand auditorium, O jako orchestra je variace na předválečné menší kytary.
První číslice za tvarem je určení série. Řada Standard má u nejnižšího modelu 300 i laminovanou vrchní ozvučnou desku, 400 už vrchní desku z masivu, celá řada Standard má lesklý tvrdý lak, což jí na první pohled a pohmat odlišuje od testované řady Natura.Řada Natura má tedy velmi, skutečně velmi příjemný slabý matný lak s otevřenými póry, který neblokuje rezonanci kytary, a sametový krk je v ruce úplně skvělý. U všech modelů řady Natura je dalším společným jmenovatelem odlehčené žebrování ve tvaru X a pro stabilitu krku do něj vložené dva dlouhé pruhy ze skleněných vláken (samozřejmě mezi nimi je i klasická výztuha krku). U modelů 500 a 600 je vrchní deska z masivu a luby a zadní deska laminovaná, modely z řad 700 a 800 jsou celomasivní.
Další číslice pak určuje materiál korpusu. 00 je smrk sitka na vrchní desce a indický palisandr na lubech a zadní desce, 10 je Engelmannův smrk v kombinaci s palisandrem, 30 je cedr s palisandrem, 40 smrk sitka s mahagonem, 50 je neupřesněný druh smrku s mahagonem, 60 je smrk s palisandrem a konečně 70 je cedr s mahagonem. Poslední číslice pak určuje specialitky, jako 1 mahagonový top nebo 2 dvanáctistrunný model.
Za číslicemi ještě následují upřesňující písmena, kde C by byl cutaway, tedy model s výřezem, E označuje přítomnost snímače a P verzi elektroniky, protože standard je jejich elektronika OEM, zatímco P označuje značkový snímací systém Fishman Presys.
Takže teď jíž víte, že na test dorazila kytara z řady Natura s lehkým sametovým příjemným lakem, s odlehčeným žebrováním X a sklolaminátovými výztuhami v krku, s kombinací masivní smrk na vrchní desce a laminovaným mahagonem na bocích a zadní desce, která je vybavená elektronikou Walden. Tohoto průvodce jsem vám připravil pro vaši návštěvu kytarového obchodu, kde bude možná viset víc kytar Walden a vy hned budete vědět, čím se od sebe liší, protože na stojanech příliš mnoho informací obvykle nenajdete a vizuálně mohou být kytary i podobné.
Specialitky řady Natura
Již zmíněná skelná vlákna v krku jsou velmi zajímavým prvkem, jehož úkolem je zajistit lepší teplotní stabilitu krku a zvýšit harmonickou barevnost zvuku. Pod hmatníkem jsou po celé délce krku cca dva centimetry od výztuhy po obou stranách tyto sklolaminátové lišty.Slabý saténový ekologický polyesterový lak nechává nástroj znít a nezabíjí rezonance ozvučné desky velkou vrstvou tvrdého laku.
Další specialitkou je upravené žebrovaní X, kde klasické žebrování je v místech, kde to tah dovolí, probrané a snížené, v místech, kde je nutnost vyššího žebrování, jsou něm otvory různých velikostí, a tím se kytara snadněji rozezvučí.Jako nultý a sedlový pražec je použitá umělá kost NuBone od firmy Graph Tech.
V továrně osazují kytary strunami D’Addario.
Žebrování X bylo poprvé použito firmou C. F. Martin již v roce 1850 a stalo se základem pro kytary dreadnaught, ale žebrování má samo o sobě mnohem delší tradici. Již v roce 2550 před naším letopočtem vyráběli Egypťané lodě se složitějším vnitřním žebrováním a z prken, kdy se snažili zachovat přirozený směr vláken. I když stavba z různě křivých prken byla náročnější, výsledná loď byla pevnější. Nevím, jak dlouho vám vydrží chuť hrát, ale přeji vám, aby až budou archeologové ohledávat žebrování vašeho Waldena, aby byl od vás skutečně dobře vyhraný.
Hrábněme do strun
První zahrání přineslo velmi příjemné překvapení: Kytara reaguje na hru ochotně a rychle, je velmi příjemná ve středních a vysokých frekvencích, nemá sklon v některých pásmech bučet nebo být „krabicoidně“ mrtvá, dobře reaguje i na změnu stylu hry při přechodu trsátko/prsty. Tento kus byl i dobře seřízen. Povrch krku je vyloženě návykový, mám takové sametové krky rád. Ve zvuku je jasně slyšet příjemná kombinace smrku a mahagonu, kytara tak má rychlost ataku smrku a měkké basy mahagonu. Ve zvukovém spektru by mohlo být o něco málo víc nižších basů, ale i tak je zvuk velmi příjemný. Po týdenním testování s porovníním s s dalšími zhruba osmi akustickými kytarámi jsem si ještě zajel otestovat další kytary od firmy Walden Guitars. Porovnával jsem jak s celomasivními modely řady 700, tak s řadou 600 a dalšími. Zejména mne zajímalo porovnání s celomasivními modely, které mají při stejné konfiguraci smrk/mahagon o něco bohatší basy, ale ty středy a nižší středy zase nejsou tak jednoznačné jako u tohoto modelu, takže ani proti dražšímu celomasivnímu modelu si tento typ D550E ostudu neutrhl.
Testování elektrické výbavy jsem nechal až na závěr, protože kytara musí znít dobře již na sucho. Elektronika s logem Walden je takový běžný produkt OEM, ale celkově je to normálně použitelná základní elektronika s piezosnímačem a ladičkou. OK pro běžný život, pro nejnáročnější má Walden verze s předzesilovači od renomované firmy Fishman.
Kvalita zpracování i čistota designu mne u kytary této cenové kategorie příjemně překvapily, od estetického provedení hlavy přes hezký finish se sametovým lakem, příjemným na dotek, dobrý dohmat a vyváženě vybrané komponenty odpovídajícím i vyšší třídě až k wow efektu typu děravé žebrování uvnitř, které zaujme už na první bližší pohled.
Příjemný závěr
Ano, závěr jsem napsal již v úvodu. Nemělo smysl to tajit, protože o příjemných zážitcích se píše dobře a testování této kytary bylo pro mne veskrze zážitkem příjemným. Jedná se o nástroj z nižší cenové kategorie, ale o to větší to bylo překvapení, že nejen já, ale i kytaristé, které jsem nechal na si nástroj zahrát a porovnat jej s jejich drahými nástroji, se o D550E vyjádřili velmi pochvalně. A dokonce i dámské obecenstvo po poslechu skladeb takovýchto testů říkalo, že se jim zvuk této kytary líbí. Škoda, že jsou ty basy ve spektru chudší a i možná toho, že testovaná kytara nebyla ve verzi s elektronikou Fishman. ale i přes skutečně malé výtky Walden udělal velmi příjemný comeback a jsem rád, že jsem mohl takto ekonomicky dostupnou, ale velmi dobře hratelnou kytaru otestovat.
Info:
Walden Guitars D550E je akustická kytara tvaru dreadnaught s masivní smrkovou vrchní deskou a s luby a zadní deskou z laminovaného mahagonu, s palisandrovou kobylkou a hmatníkem, se saténovým lakem s otevřenými póry a elektronikou MG-20 se snímačem piezo. Cena je 8490 Kč.
Plus:
nesmírně příjemný povrch krku
tenký lak, který nechává zvuk otevřený
sklolaminátové výztuhy v krku pro větší stabilitu a barevnost zvuku
odlehčené žebrování pomáhá kytaru nechat hravou a reagující
příjemný rychlý zvuk v širokých středech a výškách
Mínus:
o něco méně bohatých basů ve zvuku
Technická specifikace
tvar | dreadnaught |
cutaway (výřez) | ne |
materiál vrchní desky | masivní smrk |
materiál zadní desky a boků | mahagon |
žebrování | odlehčené vybrané žebrování X |
materiál hmatníku | palisandr |
sedlový a nultý pražec | GraphTech NuBone |
šířka nultého pražce | 43 mm |
struny | D‘Addario EXP11 |
elektronika | aktivní elektronika Walden MG–20 s ladičkou |