TC Helicon VoiceLive Touch - vokální procesor
Další produkt z dílny kanadské firmy TC Helikon se na našem trhu objevil na sklonku minulého roku. Pod názvem VoiceLive Touch se skrývá revoluční vokální harmonizér, efektový procesor a looper v jednom. Právě tuto mašinku si v dnešním testu představíme.
Na první pohled
Po otevření krabice najdete následující obsah: Přístroj VoiceLive Touch, napájecí adaptér SA110C-12GS-I, vícejazyčné manuály, USB kabel, řemínek a CD - VoiceSupport.
Přístroj samotný vás určitě zaujme hned na první pohled. Jeho designové zpracování je velmi zajímavé. Přístroj působí tak, jako by jej zde zanechala jiná civilizace. Žádné ostré hrany, žádná klasická krabička, tak jak jsme byli doposud zvyklí.
Na předním zešikmeném panelu najdete dvacet čtyři tlačítek ovládání. Všechny mají k dispozici i LED indikaci, která je umístěna u každého tlačítka v pravé horní části. Všechny ovládací prvky, které najdete na předním panelu, jsou řešeny dotykově. Uspořádání tlačítek je následovné: V horní části najdete šest velkých obdélníkových tlačítek - µMod, Delay, Reverb, FX, Double a Harmony. Hned vedle je svisle dolů umístěno sedm menších obdélníkových tlačítek Harmony Voicingu - Octave, Higher, High, Low, Lower, Octave a Bass. Pod nimi najdete ještě jedno tlačítko - Talk. Ve středu dotykového displeje jsou tři tlačítka. Mix a dvě tlačítka pro práci s Looperem - Rec a Play. Mezi nimi je umístěn malý displej pro zobrazení aktuálního banky, čísla předvolby či daného parametru. Nad displejem najdete ještě pět samostatných LED diod. Input a Clip indikují přítomný signál (zeleně) a přebuzení vstupu (červeně). MIDI indikuje propojení s dalším přístrojem. Další LED dioda slouží k indikaci aktuálního tempa zvolené předvolby. Ve spodní části předního panelu je umístěn Preset/Mix Slider se dvěma tlačítky. Pod ním v sekci Favorites najdete ještě pět kulatých tlačítek.
Na pravé straně přístroje najdete dva knoby. První slouží k nastavení úrovně mikrofonu. Druhý k nastavení úrovně sluchátek. Ta můžete připojit do vstupu, který je umístěn vpravo nad knoby. Sluchátkový vstup je v provedení stereo mini jack.
Pod jakousi stříškou, která má za úkol schovat vše, co se na zadní stranu připojí, najdete všechny vstupy a výstupy. Tyto jsou rozmístěny zleva doprava následovně: Symetrický Mic In (1 x XLR), XLR Out, tlačítko GRND (Guitar Ground Lift), TRS Out L/R (2 x jack 6,3 mm), Guitar In a Thru (2 x jack 6,3 mm), Aux In (1 x stereo jack 3,5 mm), MIDI In, pod ním USB konektor, vstup adaptéru a pod ním Footswitch (1 x jack 6,3 mm).
Zadní prodloužená část přístroje je vytvarována tak, aby se VoiceLive Touch dal jednoduše uchytit přímo na mikrofonní stojan.
Tělo přístroje je vyrobeno z tvrzeného plastu, který je částečně pogumován. Masivně provedené šasi přístroje zaručuje přístroji dobrou ochranu i odolnost. Co se týče již zmiňovaného designu, určitě se vymyká všem klasickým přístrojům, které jsem měl doposud v ruce. Na první pohled je vše vymyšleno tak, aby obsluha i instalace byla pro všechny uživatele co nejjednodušší.
Zapojení přístroje do systému
Připojení VoiceLive Touch do systému je jednoduché. Do Mic In připojíte mikrofon, který běžně používáte. Pokud chcete řídit vokalizér kytarou, připojíte ji do vstupu Guitar In. Pokud chcete řídit vokalizér přes MIDI, připojte klávesy, externí sekvencer či počítač. Na výběr jsou dvě možnosti. Klasické MIDI propojení nebo propojení pomocí USB kabelu (pro počítač). Pokud budete chtít řídit vokalizér audio signálem z kláves, externího mp3 přehrávače nebo jiného audio zařízení, použijte pro připojení Aux In.
Poté stačí připojit pouze adaptér do zdířky napájení a přístroj se automaticky zapne. Náběh systému trvá asi deset vteřin a probíhá v pěti krocích. Probliknutí všech diod a displeje, zobrazení aktuální verze firmwaru - například 1.0.01 -, 348, Ready a Fav1. Poté můžete začít plně využívat služeb tohoto mazlíčka.
Je jen škoda, že ani u tohoto modelu se nikam nevešel vypínač pro zapnutí a vypnutí přístroje. Tak snad někdy příště.
Základní možnosti přístroje
Téměř kompletní ovládání přístroje provádíme z předního dotykového panelu. Jedinou mechanickou součástí ovládání jsou dva knoby na pravé straně přístroje. Ty slouží k nastavení hlasitosti mikrofonu a sluchátek.
Pojďme nazpět k přednímu dotykovému panelu. Panel má k dispozici dostatečně velká tlačítka s signalizací s LED diodami, která se příjemně ovládají. Stačí pouze lehký dotek a zvolené tlačítko je zapnuto či vypnuto. Pro volbu všech parametrů a efektů slouží posuvník - Preset/ Mix Slider se dvěma tlačítky. Pomocí něj můžete také nastavovat bohaté Menu operačního systému. Jeho ovládání je jednoduché. Pokud prstem rychle přejedete po části nebo celém posuvníku, dojde k rolování předvoleb nebo hodnot parametrů. Opakovanými rychlými posuny pokračujete v rolování. Pokud během rolování na posuvník poklepete, rolování se zastaví. Další možností je pomalé posunutí prstu bez puštění posuvníku. To je vhodné třeba pro změnu hodnot parametrů. Využívá se i poklepání. Pokud třeba dvakrát poklepete na posuvník, můžete se přesvědčit, že není aktivní žádný editovací mód. Na krajích posuvníku najdete šipky, pomocí kterých můžete také listovat ve vámi vybrané nabídce. Firma šikovně využila dnešních trendů, které se využívají u ovládání dotykových displejů. Celé ovládání funguje jednoduše a bezproblémově. Myslím, že si každý z vás na něj rychle zvykne a už nebude chtít jiné. Tak to bylo něco málo k ovládání. Nyní se podíváme, co vše má přístroj ve výbavě.
VoiceLive Touch má k dispozici celkem dvě stovky továrních předvoleb, které můžete použít pro své vokály. K dispozici je také dvacet pět továrních předvoleb v sekci Favorites - oblíbené, které jsou organizovány v bankách A až E (tlačítka 1 až 5). Banka A - Showcase/variety, B - Harmony a Doubling efekty, C - Efekty vhodné pro tvorbu zajímavých smyček, D - Transducer efekty, E - Extrémní zvuky. I přesto, že je k dispozici dvacet pět továrních nastavení Favorites, můžete si vybrat a upravit dle svých požadavků kteroukoliv z továrních předvoleb a poté ji uložit do vybrané banky mezi oblíbené.
Ovládání harmonie vokálů a HardTune je na VoiceLive Touch detekováno dynamicky z připojeného nástroje či přístroje. Použít můžete kytaru, MIDI klaviaturu, sekvencer, počítač nebo třeba mp3 přehrávač, tak jak jsme si popsali v předešlé části. Přístroj je dočasně zařadí jako hudební ovládací zařízení. V praxi to tedy znamená, že přístroj umí rozeznat harmonický pohyb a změnu akordů z těchto připojených zdrojů. O detailnějším nastavení mluvit nebudu, protože by to přesáhlo rámec tohoto článku. Přístroj má k dispozici široké možnosti nastavení a bude záležet pouze na vás, jak si jej nakonfigurujete.
V úvodu tohoto testu jsem se také zmínil, že přístroj není pouze vokální harmonizér a efektová jednotka. Je to také Looper. Tedy, česky řečeno, umí vytvořit smyčky. Stačí si tedy vybrat a připravit efektovou předvolbu, vymyslet postup nahrávání smyčky a můžete v klidu začít. Pokud jste nikdy smyčky nevytvářeli, nemusíte se ničeho obávat. Všechny informace o vytváření smyček v modech Loops a Schots najdete důkladně popsány v příloze manuálu v sekci Příručka loopingu.
Pro zpěv jsou k dispozici dva nejpoužívanější efekty. Delay a Reverb. Delay má k dispozici osmnáct přednastavených tipů efektů a Reverb třicet. Delay má k dispozici také i Tap Tempo, které se používá pro nastavení doby zpoždění na základě BPM. Platí to pouze jen pro typy efektů 1 až 16.
VoiceLive Touch má k dispozici i další drobnější funkce, které vám pomohou přístroj efektivně využít. Pod tlačítkem FX si můžete nastavit funkci Hard Tune, Transducter, Low Cut, Trans Level a Routing. Double je funkce, která umí zdvojit váš hlas či hlas voicingu. Pro tuto funkci je k dispozici šest nakonfigurovaných typů efektů. Tlačítko Harmony má k dispozici patnáct různých konfigurací pro harmonické postupy. Můžete zde také detailněji nastavit funkci Double a další funkce - Lead Level, Naturalplay, vstupy přístroje a 6 Key a 7 Scale.
Pokud použijete tlačítko FX, můžete nastavit spoustu dalších funkcí, jako třeba fantomové napájení, ono výstup, MIDI kanál a další. Musím říci, že je skutečně z čeho vybírat. K dispozici je i nastavení Advanced, které nabízí pokročilé funkce. V tomto módu můžete nastavovat méně používané parametry jako Scroll Speed, Lead Mute, Lead Delay, Guitar Mute, Undo, Loop Feedback, Output, TuneRef a Demo.
Přístroj má samozřejmě k dispozici také funkci Reset pro případný rychlý návrat k továrnímu nastavení. Tento postup není v manuálu korektně popsán. Funkční postup je následující: Zapnete VoiceLive Touch, necháte proběhnout první číslo (1.0.01), při zobrazení druhého čísla (348) podržíte tlačítka Bass, Low & Octave (horní) tak dlouho, dokud se na displeji neobjeví Factory Init. U novější verze platí stejný postup. Pouze podržíte tlačítka Bass, Low.
Přístroj má k dispozici i pár vychytávek. Jako jsou třeba módy Sleep, Break a Lock. Sleep vypne všechny funkce i zvuk. Break umí ztlumit audio výstupy kromě USB a Aux. Lock provede uzamčení uživatelského rozhraní kromě přístupu k Favorites a Talk, což je dobré v případě, že přístroj užívá více zpěváků. Myslím si, že VoiceLive Touch je vybaven velmi dobře a možností je skutečně hodně.
Kytarové funkce
Pokud připojíte kytaru do vstupu Guitar In a konektor Guitar Thru zůstane nezapojený, můžete smíchat zvuk kytary a efektu se svým hlasem a vybranými efekty, které můžete poslat přímo na výstup a poté třeba rovnou do mixážního pultu. Pokud připojíte kytaru, můžete jí řídit svoji zpěvovou harmonii.
Nastavit si můžete následující parametry: Guitar - úroveň kytary a Gtr FX - úroveň zvoleného efektu. Kytarový efekt obsahuje Reverb a Chorus/Detune. Vše můžete nastavit dle vašich požadavků. K dispozici je také ladička, ke které se dostanete tak, pokud podržíte tlačítko Talk. Ladička funguje, i když není zapojen konektor Guitar Thru.
Looping
Režim Loops vám umožní vytvořit sadu stejně dlouhých smyček, které je možné zpětně přehrávat v libovolném pořadí. Během přehrávání smyček můžete sesynchronizovat přehrávání další smyčky. Ta se začne přehrávat přesně v bodě ukončení přehrávání smyčky spuštěné. Mód má k dispozici následovné možnosti nastavení: Lopp Number Displey, Loop Beat Counter, Record & Play, Cue Previous & Undo, Slider Loop Functions a Cue Next & Auto Copy.
Dalším modem je Shots. Tento mód nabízí a umožňuje náhodné přehrávání smyček. Pokud tedy mód Loops umožňuje nastavit přehrávání smyček tak, že budou přehrávány jedna za druhou, mód Shots mění tlačítka Favorites na spouštěče přehrávání smyček v libovolném pořadí a libovolném čase. Tento mód nabízí tyto možnosti: Loop Number & Bank Display, Loop Beat Counter, Record & Play, Loop Previous & Undo, Slider Loop Functions, Loop Bank Up & Auto Copy, Favorites Buttons.
Přístroj umožňuje vytvořit až dvacet pět třicetisekundových stereo smyček, se kterými můžete dále pracovat pomocí funkcí Overdub, Undo a Multiply, tak jako v jiných looperech.
Více informací o loopingu najdete již ve zmiňované příloze Příručka loopingu, která je součástí slovensky psaného manuálu. Originál si můžete stáhnout zdarma v elektronické podobě z firemních stránek.
Harmony Voicing
K dispozici je až osm hlasů voicingu. Všechny hlasy, které jsou k dispozici, mají stejné parametry editace - Level (hlasitost), Pan (stereo pozice) a Gender (nastavení harmonického hlasu od hlubokého až po vysoký). Hlasy můžete vybírat pomocí tlačítek na pravé straně přístroje - Octave (up), Higher (up), High (up), Low (down), Lower (down), Octave (down) a Bass (down).
Protože efekty harmonie a Hard Tune vyžadují správný harmonický souzvuk, aby vokál zněl co nejlépe, musí harmonické hlasy přístroje dostat patřičné informace. VoiceLive Touch umí dynamickou detekci a také umí rozpoznat, zda je připojený nástroj či přístroj (kytara, MIDI klaviatura, mp3 atd.). Ten potom dočasně přiřadí jako hudební ovládací zařízení.
Efekty harmonie a Hard Tune se také dají ovládat bez nástroje, tedy hlasem. Zde musíte provést patřičné nastavení, aby vše znělo tak, jak má. Zadat můžete klíč a tóninu nebo třeba referenční výšku tónu, podle které budete zpívat. Vybrat si můžete ze třech durových (major) - M1, M2, M3 - a třech molových (minor) - m1, m2 a m3 modů. Vždy si pečlivě vyzkoušejte, který z durových či molových modů se ke skladbě hodí.
Jak vidíte, možnosti řízení vašich doprovodných hlasů je skutečně bohaté a bude záležet pouze na vás, který z řídících modů si vyberete a použijete.
USB & digitální audio
VoiceLive Touch můžete také propojit pomocí USB kabelu s počítačem, ve kterém máte nainstalovaný třeba software pro vícestopý audio záznam (DAW).
V tomto propojení můžete využít služeb 24bitového převodníku, který má také k dispozici kvalitní mikrofonní předzesilovač studiové kvality. S přístrojem se dá pracovat různými metodami.
Můžete třeba zaznamenat vaše kompletní vystoupení. Stačí v menu USB nastavit Stereo. Také můžete zpracovávat již nahrané hlasy z DAW. Pro tuto metodu navolte v menu USB - Insert. Pokud je libo nahrát čistý kytarový zvuk či hlasovou stopu, není problém. Stačí navolit v menu USB - Track a můžete začít.
Vzorkovací frekvence USB audia nevyžaduje u VoiceLive Touch správný příjem nebo vysílání digitálního audio signálu s nastaveným parametrem Sample Ratu (44,1/48 kHz). Přístroj nastavení přiřadí automaticky.
Maximální vzorkovací frekvence je 48 kHz. Pracovat můžete také se vzorkovacími frekvencemi 88,2 a 96 kHz. Vše ovšem bude záležet na tom, zda DAW či operační systém počítače automaticky „downsampluje“ vše podle požadavků USB rozhraní ve VoiceLive Touch.
Pokud používáte ASIO aplikace (například Cubase), mohou tyto aplikace požadovat instalaci WDM to ASIO wrapperas (třeba ASIO4ALL). Najdete ji na adrese www.asio4all.com . Tento ovladač je zapotřebí, aby byl VoiceLive Touch rozpoznán jako audio zařízení.
Samozřejmostí je, že v operačních systémech Mac i Windows můžete vybrat přístroj jako audio zařízení podle názvu. Tolik tedy k USB a digitálnímu audiu.
MIDI
Jak jsem již nakousl v sekci zapojení přístroje do systému, VoiceLive Touch můžete ovládat externě pomocí MIDI klaviatury, sekvenceru nebo počítače. Využít můžete kromě klasického rozhraní MIDI i služeb USB portu.
Každý uživatel si v menu Setup může nastavit následující MIDI parametry dle svých požadavků.
MIDI Chan - nastavení MIDI kanálu, na kterém bude přístroj přijímat všechna potřebné data. Filter - zablokuje změny programu (Program Change), exkluzivní systémové zprávy (SysEx) a nebo zprávy PC + SysEx. CC Chan - nastavuje MIDI kanál, na kterém bude přístroj přijímat všechny CC zprávy, jako například CC7 - hlasitost a další. Transpose - je nastavení transpozice harmonických hlasů. SplitDir (Split Direction) - nastavuje ovládání předvoleb MIDI Notes pro noty nad a pod dělicím bodem. SysEx ID (MIDI systém Exlusive ID Number) - se používá pro přesné nastavení adresování, pokud je v řetězci zapojeno více jednotek VoiceLive Touch, aby nebyly všechny jednotky řízeny stejně. VibBoost - určuje, jakým způsobem bude aplikováno vibrato na hlasy. Na výběr je automatické nastavení parametru nebo manuální ovládání. PBRange (Pitchbend Range) - umožňuje nastavit rozsah půltónů pro změnu výšky tónu harmonických hlasů. MIDI Ctrl (MIDI Control) - určuje vstup, na kterém jsou přijímána všechna MIDI data. Nastavit můžete buďto MIDI vstup nebo USB vstup.
Celkově jsou k dispozici celkem tři režimy. První režim Merge umožňuje přijímat přes MIDI In všechna základní MIDI data a kontroly (CC). Přes USB přijímá SysEx, tedy předvolby a aktualizace, což umožňuje načítání předvoleb z VoiceSupport okamžitě v případě potřeby. Druhý režim MIDI je klasické nastavení, které přijímá veškeré řídící povely přes MIDI In. Při tomto nastavení nelze přístroj aktualizovat pomocí VoiceSupport přes USB. Aktualizace je však možná i přes MIDI In, pomocí SysEx aplikace a SysEx headeru. Zde je dobré kontaktovat podporu TC Helicon. Posledním a třetím režimem je USB. Tento režim se bude hodit všem, kteří používají MIDI USB klaviaturu nebo DAW/MIDI sekvencer v počítači nebo chtějí mít okamžitý přístup k aktualizacím pomocí VoiceSupport.
Nabídka možností je v tomto směru bohatá. Myslím, že si každý uživatel to správné MIDI nastavení nakonec určitě vybere.
CD VoiceSupport
Součástí balení je i CD se softwarem VoiceSupport, které je určeno jak pro počítače s operačním systémem Windows, tak pro Mac OS X. Už sám název VoiceSupport napovídá, k čemu bude aplikace sloužit. Díky této aplikaci získáte přístup k posledním firemním zprávám, tipům a trikům, updatům a upgradům svého přístroje, což určitě nebude vůbec k zahození.
Veškerá instalace, propojení a komunikace jsou otázkou třech kroků. Prvním krokem je nainstalování samotné aplikace do počítače. Druhým krokem je propojení VoiceLive Touch s počítačem pomocí USB kabelu, který je součástí balení. Posledním, třetím krokem je spuštění aplikace VoiceSupport, kdy dojte k automatickému připojení k webu firmy TC Helicon.
Software VoiceSupport jsem vyzkoušel na obou platformách, tedy jak na Windows, tak na Mac OS X. Vše fungovalo rychle, spolehlivě a bez sebemenších problémů.
Technická data
V této části se podíváme na některé parametry, které jsou uvedeny v manuálu, dodávaného spolu s přístrojem. Mikrofonní vstup má k dispozici symetrický konektor typu XLR se vstupní impedancí 1 kΩ. EIN je -127 dBu při maximálním gainu mikrofonního zesilovače s RG = 150 Ω. Citlivost vstupu při 0 dBFS je -42 dBu až +1 dBu. Impedance kytarového vstupu je 1 MΩ. Kytarová vstupní úroveň 0 dBFS je od -7 dBU do 17 dBu. Kytarový vstup SNR je >115 dB. Vstup Aux má vstupní úroveň 0 dBu: +2dBu. Analogové výstupy jsou XLR (pro mono), mono jacky 6,3 mm a stereo jack 3,5 mm. Výstupní impedance - symetrický/nesymetrický - 80/40 Ω.
Výstupní rozsah linky je 14,5 dBu. Dynamický rozsah > 109 dB, 20 Hz-20 kHz. Frekvenční citlivost +0/-0,3 dB, od 20 Hz do 20 kHz. Sluchátkový výstup má 32 Ω, + 17 dBu max (180 mW max). AD/DA konverze je 24bitová se 128násobným oversamplingem, 110 dB SNR A-weighted. Tolik technická specifikace.
Přístroj v praxi
VoiceLive Touch jsem uchytil na mikrofonní stojan a jal se připojovat jednotlivé komponenty. Nejdříve jsem připojil sluchátka a mikrofon, abych vyzkoušel řízení vokalizéru hlasem. Jako mikrofon jsem použil klasiku Schure 58 a poté ještě AKG - 1000S, kde jsem vyzkoušel fantomové napájení. Vyzkoušel jsem i další způsoby řízení vokalizéru pomocí kytary, kláves přes MIDI, počítačem přes USB a nakonec mp3 přehrávačem. Při testování jsem si trošku pohrál s nastavením přístroje, abych zjistil, jaké jsou jeho skutečné možnostmi. Operační systém je propracovaný a je skutečně z čeho vybírat a co nastavovat. Při praktickém testu vše fungovalo bez sebemenšího problému.
Co se týče dotykového ovládání, velmi rychle si na něj zvyknete a potom jej nebudete chtít vyměnit za jiné. Jedinou drobnost, kterou bych přístroji vytknul, je horší přístup ke konektorům, pokud je přístroj uchycen na stojan. To je bohužel tak trochu daň za design. Ale je to skutečně jen drobnost, která se dá přežít.
Závěr
Produkt firmy TC Helicon VoiceLive Touch je zajímavé zařízení, které má uživateli co nabídnout. Revolučně designově zpracovaný přístroj nabízí dotykové ovládání, čtyřiadvacetibitový vokální harmonizér, efektové jednotky a looper v jednom. Celá výše popsaná výbava je podpořena profesionálními parametry a přímou uživatelskou podporou. Přístroj můžete ovládat všemi dostupnými způsoby - hlasem, kytarou, klávesami, počítačem či audio zařízením. Tím je předurčen pro širokou masu uživatelů snad všech hudebních žánrů.
VoiceLive Touch lze dobře využít jak při živých vystoupeních, tak ve studiu. Bude záležet jen na vašem záměru či nápadu. Jeho možnosti jsou skutečně velmi široké a dobře umí podpořit umělcovu kreativitu. Pokud nevěříte, běžte si jej vyzkoušet do nejbližšího obchodu s hudebními nástroji. Myslím, že mi dáte určitě za pravdu.
Info:
TC Helicon VoiceLive Touch je vokální procesor, efektový procesor a looper v jednom, který je určen všem, kteří chtějí obohatit zpěv a pracovat s doprovodnými vokály. Cena tohoto přístroje na českém trhu je 13 610 Kč i s DPH.
Plus:
-zajímavý design přístroje
-přímé uchycení na mikrofonní stojan
-dotykové ovládání přístroje
-výbava a možnosti přístroje
-přímá uživatelská podpora
Mínus:
-chybí vypínač pro zapnutí a vypnutí přístroje
-nekorektní popis postupu při resetování
-horší přístup ke konektorům, pokud je přístroj uchycen na stojan
Technická specifikace:
specifikace: 24bitový vokální harmonizér, efektové jednotky a looper
ovládání přístroje: dotykové
počet přidaných hlasů: 8 hlasů typu Natural Play
fantomové napájení: ano/+48 V
počet presetů: 200 presetů + 25 oblíbených
efektové sekce: µMod, Delay, Reverb, Harmony, Double, Transducer, Tone a Hard Tune & Correction
další efekty: ekvalizér, kompresor a de-esser
ladička: ano
looper: Vloop s možností pokročilé práce se smyčkami (Overdub, Undo a Multiply), možno uložit 25 smyček, maximální délka stereo smyčky 25 s
ovládání: kytarou, MIDI nebo USB/Aux vstupem
vstupy a výstupy: symetrický Mic In (1 x XLR), XLR Out, tlačítko GRND, TRS Out L/R (2 x jack 6,3 mm), Guitar In a Thru (2 x jack 6,3 mm), Aux In (1 x stereo jack 3,5 mm), MIDI In, USB konektor, Footswitch (1 x jack 6,3 mm), vstup adaptéru
napájení: 12 V AC adaptér
obsah balení / dodávané příslušenství: přístroj VoiceLive Touch, napájecí adaptér SA 110C-12GS-I, manuály, USB kabel, řemínek, CD - VoiceSupport
volitelné příslušenství: Switch 3 - nožní ovladač se třemi spínači pro řízení na dálku
rozměry: 230 x 180 x 100 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost: 2,3 kg
Looping je metoda, kterou v dnešní době využívá mnoho různých hudebníků z různých oblastí hudby. Ti pomocí hudebního hardwaru či softwaru vytvářejí různé hudebně-rytmické smyčky, což je považováno za určitý druh umění.