TC Electronic Ditto+ Looper - jednoduchý jednotlačítkový looper

TC Electronic Ditto+ Looper - jednoduchý jednotlačítkový looper
TC Electronic Ditto+ Looper - jednoduchý jednotlačítkový looper

Sčítání s Ditto+

Ač to není nějaké průkopnické zařízení ze 60. let, lze tvrdit, že Ditto Looper od TC Electronic je legendární pedálový efekt. Dokonalý a žádaný kvůli své jednoduchosti bez zbytečných funkcí. Ovšem, co se nestalo... Po letech se jej výrobce rozhodl inovovat a nové funkce mu přidává. Není to výstřel do vlastní nohy?

Zřejmě vůbec prvním, kdo naživo předvedl tvorbou hudebních smyček, byl jeden z otců elektrické kytary Les Paul v roce 1953. Jedním z prvních, kdo hudbu na základě smyček soustavně tvořil, byl minimalista Terry Riley, který s tím začal v 60. letech. Jako nástroj mu sloužil páskový

magnetofon. Zcela jiná kapitola „loopování“ se začala psát v 90. letech s nástupem digitálních delayů. Tady byly průkopníky asi hlavně firmy Akai, Digitech, Roland/Boss a Line 6.

Tak jakou roli v tom hraje TC Electronic? V komerční úspěšnosti. Vytvořili looper velmi malý, naprosto jednoduchý, očištěný od zbytečných funkcí, spolehlivý, dobře ovladatelný a podařilo se jim přebít ostatní výrobce. Důkazem toho mohou být statistiky prodejnosti na e-shopech, Ditto Looper z roku 2013 je i dnes jedničkou mezi loopery, třeba na thomann.de.

Ditto není jedináček, ale má v TC Electronic několik složitějších sourozenců s více funkcemi. Ditto je ze všech nejjednodušší a nejprodávanější. A podle mne jej charakterizuje to, že si jej pořizují jak ti, kteří to myslí s tvorbou hudby s využitím smyček naprosto vážně a dělají to na profesionální úrovni, tak i ti, kteří chtějí smyčkování vyzkoušet poprvé. Funkčnost a zároveň cena výrobku umožňují oba tyto protipóly.

A nyní přichází TC Electronic a říká: „Upgradovali jsme náš nejjednodušší looper.“

Aha... A bylo to vůbec potřeba?

 

TC léčí slepotu

Máme před sebou úplně stejný design, tvar i velikost. Maličký pedál s jedním nožním spínačem, jedním knoflíkem, vstupem a výstupem na velký jack, vstupem pro napájení (žádné baterie se dovnitř nevedou) a vstupem pro USB. Připojení k počítači, zamýšlené zřejmě k aktualizaci softwaru, asi málokdo z uživatelů prvního Ditta použil, ovšem velmi pravděpodobně USB použije u Ditta+.

Rozdíly nového Ditta jsou v tom, že po stranách knoflíku primárně určeného pro nastavení hlasitosti přehrávané smyčky, jsou dvě malá tlačítka se šipkami. A dalším rozdílem je poměrně veliký barevný displej, který tu nahrazuje tříbarevnou kontrolku prvního Ditta.

Tlačítka jsou určená především k listovaní mezi 99 (!) adresáři pro uložení smyčky v paměti přístroje. A s tím úzce souvisí skutečnost, že Ditto+ disponuje pamětí pro smyčku nebo smyčky o celkové délce šedesíti minut. Všechny ostatní loopery Ditto nabízely jen pět minut nahrávacího času a neumožňovaly ukládání více smyček.

Pojďme k displeji. Uživatel prvního Ditta se musel orientovat pouze podle jedné ze tří barev, kterými se mohla rozsvítit dioda na pedálu. Ditto+ tuhle slepotu léčí svým displejem. V jeho levém horním rohu ukazuje číslo paměťové složky, do které nahráváme. Smyčka se uloží tím, že tlačítky se šipkami zkrátka přejdeme do jiné složky.

V pravém horním rohu máme ukazatel délky smyčky v minutách a sekundách. Na dolním okraji obrazovky looper graficky ukazuje, jakou část nahrané smyčky už Ditto+ přehrálo a kolik ještě zbývá. No a uprostřed nám displej dává najevo, jakou funkci právě provádí. Používá všeobecně známé symboly rec/play/pause. Na počátku máme nevybarvený kruh, při sešlápnutí se vybarví červeně, čímž ukazuje, že právě nahráváme. Ikona je to veliká výrazná, oproti diodě opravdu pokrok. Jakmile znovu sešlápneme spínač, zobrazí se ikona play - looper přehrává právě zaznamenanou smyčku. Při dalším sešlápnutí zapínáme funkci overdub, což znamená, že k již nahrané smyčce nahráváme další vrstvu (zobrazuje se opět červený puntík). Pokud tlačítko sešlápneme znovu, vypínáme nahrávání a vracíme se do přehrávání smyčky. Pokud tlačítko sešlápneme a držíme, mažeme naposledy uloženou vrstvu (to lze opakovat až do vymazání všech). Po vymazání vrstvy nám displej zobrazuje šipku symbolizující funkci vrátit zpět“ - když nyní sešlápneme pedál a budeme spínač držet, vymazaná vrstva se do nahrávky vrátí. Dvojitým stiskem spínače přehrávání zastavíme, displej pak zobrazuje symbol pauzy.

 

Wow! je tu waw

Pokud Ditto+ připojíme k počítači, začne se ihned chovat jako USB paměťové zařízení a počítač zobrazí dialogové okno s 99 složkami. K práci s úložištěm Ditta+ nepotřebujete žádný firmware, což je za mne veliké plus (oproti například staršímu JamMan Looperu od DigiTech). U Ditta+ v tom není žádná složitost. Ale pozor! Ditto+ pracuje pouze se soubory waw. Natěšeně jsem si do Ditta uložil backtracky v mp3, což mi zařízení v počítači dovolilo, ale pedál na podlaze už s „empétrojkou“ nepracovval.

Zvukový soubor, který přeneseme z počítače do Ditta+, se chová jako ta první referenční smyčka, která určuje délku, a můžeme na ni nahrávat další vrstvy, ale spínačem ji už nevymažeme. Importovaná smyčka má vlastní ovládání hlasitosti, ke kterému se dostaneme po stisknutí obou tlačítek. Můžeme tedy nastavovat hlasitost této spodní stopy a zároveň hlasitost na ní navršené nahrávky.

Mimochodem, představili jste si ty možnosti, které import smyček umožňuje? Co tam může být? Co třeba metronom, perkusivní smyčka, další melodický nástroj, zvukový efekt, celá kapela...

 

Ditto má v TC Electronic několik sourozenců, všichni ostatní mají více funkcí a vychytávek: Například dva nebo i čtyři nožní spínače, stereo na vstupu i výstupu, možnost dvou paralelních smyček, možnost MIDI synchronizace, a dokonce i takovou šílenost jako technologii Responsive BeatSence, kdy looper odposlouchává kapelu a podle beatu smyčku mírně natahuje či smršťuje.

 

 

Prodloužená smyčka

A nakonec je tu další novinka, kterou v TC pro upgrade pedálu vymysleli. Říkají tomu Extend Loop a je to zřejmě vynález, jaký jiné smyčkovací pedály nemají. Do módu Extend Loop vstoupíte tak, že před nahráním smyčky stisknete obě tlačítka se šipkami najednou (funkce se na displeji zobrazí speciální ikonou). Poté nahrajete smyčku, ukončíme ji stisknutím spínače, a ona se začne přehrávat. Další vrstvu jste doposud mohli nahrát nejvýše tak dlouhou, jaká je původní smyčka. Ale nyní v módu prodloužené smyčky můžete hrát déle a smyčka pod vaší nahrávkou se automaticky klonuje za sebou, a to tak dlouho, dokud sešlápnutím nestanovíte konec nahrávání. Pak původní smyčka dohraje do konce své délky (pokud jste přestali nahrávat dříve) a Ditto+ začne smyčku nově přehrávat v nové délce určené horní vrstvou. Takhle kouzlit nejde s již nahranou smyčkou, je potřeba zvolit mód extended Loop předem.

 

Takže jaké to plusko je?

Pokud se podíváte na ceny starého a nového Ditta, rozdíl činí zhruba tisíc korun. Podle mě je to tisícovka za hodně muziky. Vždyť už jen ta možnost 60 oproti 5 minutám záznamu! A díky 99 adresářům a propojení s počítačem máte vlastně k dispozici nahrávací zařízení i bez zvukové karty. Display nového Ditta je velmi dobrým pomocníkem. A prodlužování smyčky? To je řekl bych hlavně pro fajnšmekry, kteří už zmákli smyčkování natolik, že chtějí jít dál.

 

Technická specifikace

  

Vstup a výstup 2x zdířka na jack, miniUSB pro import a export smyček
Ovládání knoflík pro hlasitost smyčky, dvě tlačítka pro listování v adresářích, nožní spínač pro sdružené funkce
Paměť 60 minut pro smyčky, 99 paměťových míst
Napájení adaptér 9V, který není součástí balení

 

Ditto+ Looper je jednoduchý jednotlačítkový looper s obrovskou pamětí, nápomocným displejem a unikátní funkcí prodlužování smyčky. Cena je 3190 Kč.

 

Plus:

přehledné ovládání díky velkému displeji

veliká paměť

možnost exportu a importu z počítače

unikátní nová technologie Extend Loop

 

Mínus:

Ovládání pouze jedním nožním spínačem vyžaduje značný cvik. Hodil by se upgrade pedálu se dvěma spínači (druhým zejména pro zastavení smyčky).

 

https://www.tcelectronic.com/product.html?modelCode=P0DLQ

Psáno pro časopis Muzikus