Tama HP600DTWB - double pedál
Tama je populární nejenom ve světě bicích nástrojů, ale také v oblasti hardwaru a pedálů. Ať už se jedná o historický pedál Camco, Iron nebo Speed Cobru, jde vždy o šlapky nejvyšší kvality. V tomhle testu si přiblížíme double pedál Tama HP600DTWB. Ten je pro rok 2013 novým přírůstkem do rodiny Tama a doplňuje tak její už širokou nabídku. Šlapka je vyrobená se stejnou precizností a filozofií jako její verze 900, ale je asi o třetinu levnější. Navíc je vybavena několika novinkami. Ale nejdřív začněme pěkně od začátku.
Šlapka se prodává i se speciálním umělohmotným obalem, který je dost tvrdý, takže se na něj dá případně v autě ještě něco položit. Pedály jsou v něm oba rozložené, ale dají se velice rychle složit dohromady. Celý obal se snadno zavírá pomocí dvou záklapek. Jediné, v čem mi obal neposloužil, bylo uchycení kardanu. Ten v úchytech prostě nedrží pevně a pořád chrastí.
Design
Už od pohledu je to velice bytelný stroj. Zespodu je vybaven protiskluzovými drážkami. K bubnu se přichycuje pomocí jakoby svorek, které se vytvarují s obručí, což je dobré zejména pro ráfek. Ty se samozřejmě utahují pomocí kličky, která je pevnou součástí pedálu. Na koberci šlapka skvěle drží také díky dvěma ostrým šroubům do země, ale pozor, bez nich se od bubnu po chvilce odpojí.
Tradičně, jako u všech profi šlapek, je pružení přichyceno dvěma bytelnými matkami, které na sebe působí tak, aby se nepovolovaly. Na horní straně je drží opět další inovativní systém. Tradiční nylonový úchyt výrobci nahradili takzvaným „speedo ringem“, který má v sobě vysoce kvalitní kuličková ložiska, čímž snižuje tření a zároveň by měl zvýšit rychlost.
Celý mechanismus pak ovládá dvojitý řetěz a vypadá opravdu silně. Podle mě díky němu pedály přesně kopírují údery a nevzniká nikde žádná „vůle“. Nastavitelný sklon beateru už asi není žádnou novinkou. S nimi ale přichází i mé první zklamání. Do středu totiž míří pouze jeden z nich, a to ten pravý. Levý jde kousek od středu, a proto má při hře jiný zvuk a jinak se odráží. Bohužel i dnes má tuto nevýhodu celkem hodně šlapek.
Překvapením je ale systém nazvaný Duo Glide. Je to způsob, jak jednoduše změnit záměnou vaček chod pedálu. Tím se mění pocit při hraní a trochu se musí upravit i technika hry.
A je to opravdu jednoduché. Po odepnutí pružin nám spadne beater na zem a zespodu se pomocí ladicího klíče jenom povolí šroubek a otočí se celý systém, přes který je natažen řetěz. Tím šlapka získá jiné herní vlastnosti. Snažil jsem se tak otestovat také rozdíly mezi nimi.
Co se při výměně změní?
První převod, na který jsem si zahrál, byl Power Glide - chvilku mi trvalo, než jsem si na něj zvykl. Beater byl na bláně opravdu rychle a musel jsem ubrat z celkové razance hry, přitom hlasitost úderu byla stejná. Vačka je v tomto případě ve špičatém tvaru, tím pádem je největší zrychlení šlapky těsně před úderem, který je proto i silnější. Nejdřív jsem musel zkoordinovat údery (přišel jsem si rychlejší, než jsem chtěl). Pak už se mi hrálo velmi lehce příjemně.
Pak jsem přepnul na nastavení Rolling Glide. Tam šlapka zabírá po celou dobu hry a mně osobně vyhovuje víc. Mám při ní větší pocit stability, ale nastavení Power Glide zase umožňuje zahrát vyšší rychlost s menší námahou.
Celkově bych obě možnosti zhodnotil tak, že se jedná o pocit během hry. A ať už se rozhodnete pro jeden nebo druhý a nebo možnost střídat je podle kapely, ve které zrovna hrajete, spokojenost se rozhodně dostaví.
Během samotného hraní
Následující odstavec vztahuji k oběma typům nastavení vačky. Pedál reaguje velmi citlivě a rychle na úder, včetně dvojitých nebo opakovaných úderů. Kotníkem, tzv. technikou flat foot, se na něj hraje také velmi dobře, ale je celkem náročné na holeně pedál udržet bez pohybu. Celkově bych doporučil hrát hodně z paty, celou nohou a kotníky využít až při vyšších rychlostech, kdy už beater nabral svůj přirozený pohyb.
Když jsem šlapku poprvé vybalil a nastavil rozpětí kardanu podle sebe, nebyla potřeba žádných velkých opatření. Vše fungovalo bez problému při továrním seřízení. Samozřejmě jsem chtěl zkusit i trochu zalaborovat, ale to se mi popravdě až tolik neosvědčilo. V závěrečném hodnocení, když beru v potaz hrací vlastnosti i některé neduhy, je tento model v poměru k ceně na nadstandardně vysoké úrovni. Pro mě je to profesionální šlapka, která je na celý život.
Info:
Double pedál Tama HP600DTWB je novinkou v roce 2013. Cena je 7580 Kč pro HP 600DTWB, single verze HP600DB pak přijde na 3020 Kč. Obě uvedené ceny jsou včetně kufru.
Plus:
velice dobrý chodvýborná reakce na nohu a úderjednoduché nastavení
možnost změny vačky
kufr
bytelnost
Mínus:
beatery nejdou do středu
v kufříku nedrží kardan
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Beater | filc na umělé hmotě (možnost použít oba typy) |
Převod | řetěz |
Vačka | měnitelná, systém Duo Glide |
www:
www.tamadrum.co.jp/product/hardware_data.php?id=12&year=2013&area=3