Tablet iPad a masterkeyboardy - Časy se mění. Před lety bys na nakousnuté jablko holku nesbalil.

Tablet iPad a masterkeyboardy - Časy se mění. Před lety bys na nakousnuté jablko holku nesbalil.
Tablet iPad a masterkeyboardy - Časy se mění. Před lety bys na nakousnuté jablko holku nesbalil.

Ta čtyři písmena - iPad - skutečně hýbou světem, přiznejme si to. Jde o spojení zajímavé firmy, zajímavé technologie a jedinečného pojetí, které svým prostředím a jednoduchostí přitahuje lidi na celém světě. Pravda, výrobců tabletů je hodně, operační systémy jsou také minimálně dva další. iPad je ale iPad, a jak říká klasik, o tom žádná. Představme si tuto placku ve spojení s klávesovými hudebními nástroji.

iPad a Studiologic Acuna

„Co nelze připojit k iPADu, jako by neexistovalo,“ pravil mi tuhle můj známý do telefonu. Na iPadu nenajdeme řadu USB konektorů, ani FireWire tam Američané nedali. Jak už bylo řečeno, je to svět svým způsobem sám pro sebe, ale s hodně velkou armádou uživatelů.

 

Jsou tomu asi dva roky, kdy se na trhu objevil první master keyboard, který se chlubil spojením s iPadem. Tehdy byl systém prezentován s aplikací MIDI kontroléru acuna!Panel. Byla to, respektive je to, klávesnice Studiologic Acuna známého italského výrobce. Mimochodem klávesnice za přijatelnou cenu s výbornou - piano napodobující - klaviaturou, která uspokojí nás neklavíristy.

 

A jak to funguje? Stačí mít Acunu, iPad a sadu propojovacích kabelů. Z Apple Store si zdarma stáhnete aplikaci a můžete začít řídit. Co? Tak za prvé: na manželku ani tchýni to neplatí. Řídit můžete například aplikace v počítači nebo další nástroje, disponují-li potřebným rozhraním.

 

Kdo by si ale šel koupit za víc než deset tisíc Acunu a za dvojnásobek slušný iPad? Asi nikdo. Na trhu je přeci bezpočet master keyboardů nebo samotných MIDI kontrolérů, které stojí pětinu této ceny. Spojení totiž ale nelze vnímat jen jako MIDI kontrolér. iPad je zařízení velmi univerzální, zařízení uživatelsky přívětivé a nakonec zařízení, do kterého můžete nahrát libovolný počet aplikací, včetně virtuálních nástrojů určených pro toto prostředí. Na displej je možné hrát jako na klávesy, na kytaru, na bicí, možností je nepočítaně.

 

Kromě Studiologicu jsou k připojení tabletu s nakousnutým jablkem také maste rkeyboardy značky Akai (přes CoreMIDI nebo AkaiConnect app.) a další. A bezpochyby budou další přibývat.

Studiologic acuna!Panel
Studiologic acuna!Panel

iPad a ostatní klávesové nástroje

Svou univerzálnost dokazuje iPad i v další věci: Lze s ním úspěšně ovládat, respektive lze ho připojit k řadě sofistikovaných nástrojů. Mám na mysli Roland Integru, Korg Kronos a další. iPad se stává buď vzdáleným ovladačem nebo MIDI konzolí s možností bicích padů apod. Uživatel potom nemá problém s malým displejem (u zmiňovaného modulu), u kvalitnějších tabletů (dle Apple s technologií Retina) je užívání skutečně snadné.

 

Řada muzikantů sleduje nejrůznější ukázky na YouTube a nemohli jste si nevšimnout amerického klávesového mága Jordana Rudesse. iPad používá pro zobrazení not, zobrazení textů pro případný zpěv či své přednášky. Zpravidla ale hledí do displeje přenosného - all in one - dotykového počítače Lenovo. Současně má nainstalované nekonečné zástupy aplikací - syntezátorů -, které lze využít pouze přes displej. Podobné možnosti máte s iPadem, i když chápu, displej je poněkud malý. V případě Rudessova dotykového počítače se bavíme o úhlopříčce přes dvacet palců, iPad má necelou polovinu. I přesto lze nainstalovat jednoduchou aplikaci pro zobrazování not a listuje se jen dotykem na displej.

 

iPad a zvuková karta, mixpult...

Světe div se, na desetipalcovém displeji je možné ovládat multitrackový software a nahrávat jako ve studiu. Znovu se vrátím na začátek: Co nelze připojit k iPadu, jako by neexistovalo. A to si uvědomil třeba Avid, který prodává slušné zvukové karty Fast Track (Solo nebo Duo), které mají přímo konektor do bílého či černého tabletu. Můžete tak nahrávat třeba uprostřed Sahary. A zvukových karet se časem jistě objeví (resp. spíše objevuje) více, stejně jako uváděných MIDI klávesnic. Pochopitelně práce není snadná, pohodlí velkého monitoru to rozhodně ani zdaleka nesimuluje, k zaznamenání rychlého nápadu to ale poslouží dostatečně.

 

Pomocí iPadu (též iPhonu) lze ovládat také řadu digitálních mixážních pultů. Znovu pohodlně, prostřednictvím vynikajícího displeje.

 

Jak to ten Steve Jobs dokázal?

Utáhl celý svět ne na vařené nudli, ale na nakousnutém jablku. Rodina majitelů produktů značky Apple je světem „sám pro sebe“. Rodina je to značně veliká, i když otec je mrtvý. A tak se jim všichni výrobci hudebních nástrojů, periferií, zvukových karet a ozvučovací techniky musí podřídit, respektive přiblížit. Jednou přijde doba, že přes iPad půjde ovládat i osobní auto.

 

Závěr

Kladu si otázku, proč to vlastně všechno píšu. Důvod je nasnadě: Jak už bylo řečeno v úvodu, iPad je zkrátka móda, každý ho buď má, nebo o něm přemýšlí. Málokdo technologie této ve světě ojedinělé firmy úplně zavrhuje. Je to svět sám pro sebe. Je to ale svět pokroku, velkých možností, velké budoucnosti. Android a Windows jsou jistě výborné systémy, chybí jim ale to... no, nakousnuté jablko. V práci mám jednoho kolegu - mimochodem vynikajícího kytaristu a studiového zvukaře - a ten na každý můj dotaz související s klasickým počítačem odpovídá: „Kup si Mac.“ Nejsem rozhodným zastáncem ani jedné technologie, produkty Apple jsou ale jednoznačně „trendy“. A to celosvětově.

 

Info:

Zařízení Apple iPad lze propojit s řadou hudebních nástrojů nebo MIDI klávesnic. Jednoduché a často bezplatné aplikace slouží k ovládání softwarů, k vytváření vlastních zvuků a syntéz. O co víc je popisovaný systém dražší, o to více je trendy.

 

Plus:

jednoduchost a univerzálnost

iPad je vysoce kvalitní hardware

nízká cena aplikací

kompatibilita s jinými počítači od Apple

 

Mínus:

vysoká pořizovací cena zařízení

malý displej

 

iPad ve spojení s hudebními nástroji

Zařízení: iPad – tablet společnosti Apple
Aplikace: lze naistalovat cokoli, co je k dispozici v Apple Store
Rozhraní: USB a Camera Connector Kit
Podporované nástroje: Korg Kronos, Roland Integra a další
Podporované keyboardy: Studiologic, Akai a další
Podporované karty: Avid Fast Track a další

 

www:

www.apple.com/ipad/

Psáno pro časopis Muzikus