Svatá zlost Kirka Hammetta

Svatá zlost Kirka Hammetta
Svatá zlost Kirka Hammetta

Pokud občas sledujete inzerci Muzikusu, určitě jste nepřehlédli zajímavou novinku, jež se objevila na českém trhu. Jsou to kytary americké (poměrně luxusní) firmy ESP, kterou už delší dobu propagují převážně hráči drsnějšího ražení, jako jsou např. James Hetfield, Stephen Carpenter, Tom Araya, Kirk Hammett a další. Právě signovaný model posledního z nich, Kirka Hammetta, jsme dostali do redakce k otestovaní.

 

Konstrukce nástroje

Ještě než začnu s popisem tohoto už od pohledu rozzlobeného nástroje, rád bych se pro zajímavost zmínil o pár detailech, týkajících se této signované řady. Firma ESP tento model vyrábí v několika provedeních - jednak KH-2 Vintage a KH-2 (jsou, řekněme, jakýmisi americkými originály) a jednak modely ESP LTD KH-602 a KH-202 (jež jsou pro změnu vyrobené v Koreji). Obě skupiny se od sebe neliší pouze použitým materiálem na korpus (u ameriky olše, u koreje javor, případně lípa) a některými dalšími detaily, ale především svou cenou. Za ameriku dáte něco kolem 60 000, za koreu 20 000, což je rozdíl, myslím, značný. Jestli je tak propastný rozdíl i v kvalitě, se mi zjistit nepodařilo, protože americký originál se mi do rukou bohužel nedostal.

Kytara svým designem už na první pohled jasně určuje, že k přehrávání jazzových standardů to nebude úplně košer. Lze ale zato očekávat nejspíš pořádný nářez po vzoru protagonisty.

Korpus je vyroben (dle mého) ze zvukově příliš nevýrazného dřeva - a to lípy. Na druhou stranu, pro nástroj určený převážně k hodně zkresleným zvukům se může přece jen hodit. Tento velice měkký materiál najdeme např. i na některých modelech firmy Ibanez. Šroubovaný krk o menzuře 25,5" je vyroben z javoru a hmatník, který na sobě nese 24 spíše silnějších pražců (2 oktávy), z palisandru. Co vás určitě na první pohled zaujme, ať už s kladnou či zápornou odezvou, jsou orientační značky na hmatníku, jež tvoří lebky se zkříženými hnáty. Je to jakýsi poznávací prvek Hammettových nástrojů. Je fakt, že pro někoho to může působit až komicky, pro někoho se to může stát jedním z neodmyslitelných prvků jeho image. Každopádně to asi něco do sebe má. Ještě pro úplnost - šířka krku na nultém pražci je 4,3 cm, na 12. pak 5,1 cm. Co se týká povrchové úpravy nástroje, je použito po celé kytaře včetně korpusu, zadní strany krku, a hlavice, lesklé, docela silné vrstvy černého laku, což v kombinaci s černým hardwarem a perleťovými lebkami vypadá opravdu magicky.

Pro uchycení strun je použito licenční dvouzvratné tremolo Floyd Rose na jedné straně a ladící mechanika ESP na straně druhé. Samozřejmě nemohou chybět zámky na nultém pražci.

Co se týče snímačů, sází nejen Hammett, ale i u většina modelů ESP, na firmu EMG, která si udělala převážně u rockerů již docela dobré renomé. Konkrétně zde je použit set dvou pasivních humbuckerů s označením EMG HZ H-4. Ty lze ovládat buď třípolohovým nožovým přepínačem umístěným na docela přístupném místě pro pravačku, nebo pomocí tří kovových potenciometrů (dvakrát úroveň hlasitosti a jedna tónová clona).

Když to vše shrnu, lze říci, že nástroj je pečlivě vyroben, všechno je tam, kde má být, pražce jsou zabroušeny atd. Navíc jsem na kytaře našel samolepku "Inspected in the USA", což by mělo zaručit řekněme nějakou kvalitu výstupní kontroly. Kde je pravda, se mi zjistit bohužel nepodařilo - ale ani vlastně nebylo třeba, protože žádnou vyloženou konstrukční vadu jsem na nástroji nenašel.

 

Herní vlastnosti, zvuk

a použití

Konstrukce, výběr materiálu a snímačů už předem docela jasně určují, v kterých zvukových polohách se tomuto ESPéčku bude dařit nejvíc. Při hraní "jen tak na sucho" je zvuk spíše tupější, nevýrazný, spíše s menším obsahem harmonických. To je způsobeno nejspíš oním lipovým korpusem. Co se týče hráčského komfortu, ten dotáhla firma ESP k maximálnímu pohodlí. Spíše tenčí a placatější krk mi sice moc neseděl, ale je to asi jen otázka zvyku. Ostatně, jsou hráči, kteří nedají na tenké krky dopustit a naopak. Jinak byla kytara seřízená s úžasně nízkým dohmatem (action), takže stačilo téměř prsty pouze pokládat na hmatník.

Zapojuji tedy nástroj do zesilovačů (Marshalla a Mesa/Boogie). Mé očekávaní se potvrdilo. To, co dřevu chybělo, dodaly snímače. Nástroji opravdu asi nejvíce slušely zkreslené zvuky od rockových lehce nakreslených barev až po ultrametalovou pilu. Tóny se dobře od sebe oddělovaly i při těch největších gainech a kytara příjemně táhla. Tón byl spíše tvrdší a ostřejší. Oba dva snímače nabízí spíše moderní zvuky s přece jen temnější barvou. Poměr hlasitosti obou humbuckerů je poměrně vyrovnaný, takže přepínáním měníte pouze barvu výsledného zvuku. Pokud by byl na vás zvuk přece jen příliš ostrý, můžete si jej malinko otupit pomocí tónové clony. Škoda však, že je pro oba snímače dohromady. Určitě by se tím zvýšila možnost nastavení. Co mě však trochu zklamalo, byly čisté zvuky. V podstatě se mi nepodařilo nastavit příjemnou barvu (dle mého). Tóny byly až nepříjemně ostré a bez výrazné barvy. No, ale Kirk není přece žádný velký jazzman, takže čisté sametové zvuky nelze asi moc očekávat.

 

To, co se mi jinam nevešlo

Firma ESP, výrobce tohoto modelu kytary, nenabízí naprosto univerzální kytaru tři v jednom, ale také si na to (což je mi velmi sympatické) nehraje. Svým designem i konstrukcí jasně určuje, komu by měla sloužit přece jen nejlépe. Pokud tedy hrajete tvrdší muziku, pokud je Kirk vaším velkým vzorem (nebo máte-li jakýkoliv jiný důvod, proč vlastnit tohle to ESPéčko), budete, ať už po zvukové nebo designové stránce, spokojeni. A hlavně ..and justice pardon ...and price for all.

 

Info:

ESP LTD KH-202 je levnější varianta Kirkem Hammettem signované el. kytary firmy ESP. Cena nástroje je 20 400 Kč. www.espguItars.com

Plus:

zpracovaní

snímače

zkreslený zvuk

Mínus:

čistý zvuk

v ceně by mohl být aspoň měkký futrál

Psáno pro časopis Muzikus