Studiologic Numa Compact - stage piano / MIDI kontrolér
Nástroj Compact logicky rozšiřuje řadu klávesových nástrojů Numa firmy Studiologic o lehký model s 88 klávesami, zabudovanými zvuky a funkcemi MIDI kontroléru. Na tuto atraktivní kombinaci se podíváme v dnešním testu.
Koncepce
Na rozdíl od předchozích modelů Numa Concert a Numa Stage, které jsou koncipovány jako bytelné modely s plnohodnotnou kladívkovou mechanikou (a tím také větší hmotností), Numa Compact je záměrně subtilnější (zřejmě hlavně díky „pouze“ vyvážené klaviatuře) a jakoby ořezaná na minimum, aby bylo dosaženo co nejmenší hmotnosti a rozměrů. Nemá ambice být nástrojem velké sofistikovanosti, je zaměřená spíše na muzikanty, kteří „to moc neřeší“, prostě vezmou nástroj do (zde klidně i jedné!) ruky a jdou hrát.
Design a ovládání
Celkově vzato je design velmi příjemný až podmanivý - člověk se doslova těší, až si na něj zase sáhne a zahraje, což je jistě důležité. Bílo-šedá barevná kombinace není pocitově vůbec studená, jak by se mohlo na první pohled zdát. Povrch bílé je totiž lehce porézní, čímž dodává teplejší a přátelštější atmosféru než například leskle bílá nebo stříbrná barva. Šířku nástroje logicky udává velikost klaviatury, která je kromě zadního panelu ohraničena bílou lištou, což opět budí dojem větší lehkosti. Co se týče hloubky, byla ubrána na úplné minimum, což se hodí jednak při postavení nástroje ke zdi (pokud nemáme místa nazbyt), ale také při používání toho nástroje jako spodního manuálu, kdy pohodlně vidíme na všechny ovládací prvky i přes nástroj na horním manuálu (s tím můžeme narazit u nástrojů s větší hloubkou na problém). Trumfem Numa Compactu je bezesporu jeho hmotnost - pouhých 6,3 kg.
Na horním panelu najdeme zleva kolečka pitch bend a modulace (zde nazváno Free Wheel). Jejich podélné umístění relativně daleko od sebe a ovládání ve směru pravá/levá může být pro hráče zvyklé na tradiční systém koleček poněkud nezvyk - výrazně těžší (někdy až nemožné) je současné ovládání obou koleček najednou (tedy ohýbání tónu i modulace zároveň). Nicméně na druhou stranu se zřejmě počítá s tím, že se na tomto nástroji budou hrát spíše zvuky, které takovéto ovládání příliš nepotřebují. Kolečko Free Wheel umí vysílat kromě MIDI standardního kontroléru 1 (vibrato) ještě některé parametry pro ovládání interních efektových jednotek (např. hloubka chorusu nebo rychlost tremola).
Mezi hudebníky, kteří používají nástroje Studiologic, můžeme najít taková jména jako Alberto Marsico, Derek Sherinian, Geoff Downes nebo Jordan Rudess.
Dále najdeme na horním panelu sekci MIDI Module obsahující spínač On/Off (teprve při jeho aktivaci se vysílají data do MIDI, což je docela praktické), potenciometr Volume (pro MIDI, tedy kontrolér 7) a tlačítko přepínání typu dat a parametrů, které jdou vysílat sousedními dvěma tlačítky Value+/Value- (aktuální hodnota se ukazuje na LED displeji nad nimi). Můžeme vysílat datové typy Program Change, volba banky (LSB/MSB), změna MIDI kanálu a posouvání oktáv nahoru/dolů. Zde postrádám jednoduchou, ale veledůležitou funkci, a sice možnost vysílání dat jakéhokoli MIDI kontroléru, otočný potenciometr Volume by se k tomu skvěle hodil. Takto jsme odkázáni jen na již zmíněný Free Wheel, který ale také není libovolně nastavitelný.
Následuje sekce Sound Bank s potenciometry Balance (Upper/Lower) a Volume (interní zvuky) - a opět aktivační tlačítko sekce interních zvuků On/Off. Vedle je deset tlačítek zvukových variant (Grand Piano, Bright Piano, E.Piano 1-3, Pad 1-2, Organ 1-2 a Clavi) a tlačítko Function umožňující v kombinaci s těmito tlačítky měnit interní funkce nástroje (transpozici, ladění, úhozovou křivku, úroveň modulace a reverb mix). Vedle je ještě efektová sekce se dvěma tlačítky umožňujícími přepínat typy modulačního efektu (Chorus, Phaser, Rotary, Tremolo) a reverbu (Room, Hall, Delay).
Na zadním panelu najdeme zdířku pro napájecí adaptér (ten je přibalen v praktickém provedení i s různými koncovkami používanými v různých částech naší planety, je možné i napájení přes USB), tlačítko Power On/Off, zdířky MIDI In/Out, USB (dá se vysílat do MIDI i USB současně, přes USB probíhá i aktualizace firmwaru), pedály sustain a expression, a nakonec audio výstup L/R a sluchátek.
Klaviatura
Je vyvážená, velmi příjemná, nicméně pocitově jiná než „plnotučná“ kladívková mechanika. Řekl bych, že bude více vyhovovat hráčům preferujícím syntezátorové klaviatury nad kladívkovými. Rozdíl je zde hlavně v rychlejší reakci a větším odpružení (není nijak přehnané, ale při delším hraní může poněkud více unavovat prsty), díky němu ale také snáší razantnější hru, aniž by se nástroj klepal pod rukama. Repetice je výborná a reakce v dynamickém rozsahu vyrovnaná. Dají se nastavit čtyři křivky úhozu - soft, medium, hard a fixed.
Zvuk
Jak je již u nástrojů Numa zvykem, je celkově velmi slušný a bez problémů použitelný, i když ne úplně špičkový. Akustické klavíry jsou příjemné, ale překvapí jejich velmi výrazné přechody ve vzorcích a stereu ve spodních polohách. Elektrické klavíry 1 a 2 (Rhodes a Wurlitzer) jsou velmi slušné, E.Piano 3 à la Yamaha DX7 má v sobě na můj vkus až příliš vysokou harmonickou, která ve vyšších polohách už může působit nepříjemně. Smyčcový Pad 1 je velmi povedený, Pad 2 je možná až příliš středobasový. Oba varhanní zvuky a klavinet jsou velmi slušné. Efektové jednotky znějí dobře, byť by někde potřebovaly detailnější nastavení parametrů, aby mohly znít ještě lépe. Zvuky je možno zkombinovat do dvou vrstev a uložit jako preset (padesát pamětí) včetně parametrů efektů, nastavení funkce Free Wheel, úhozové křivky atd.
Resumé
Numa Compact může být sympatickým a příjemným nástrojem zejména pro ty, kteří žijí „on the road“ se vším, co k tomu může patřit - časté stěhování a převozy, ze kterých by člověk (ať už on sám nebo dokonce jeho spolustěhovák) neměl mít neustále vytahané ruce od těžkého nástroje, rychlé praktické ovládání nevyžadující studium manuálu, a v neposlední řadě také pořízení tohoto nástroje nezruinuje peněženku. Ale dobře bude fungovat i na domácí použití jako piano nebo jednoduchý MIDI kontrolér, pokud nechceme sofistikovanější MIDI funkce.
Info:
Numa Compact je stage piano/MIDI kontrolér s 88 vyváženými klávesami. Cena je 10 990 Kč.
Plus:
velmi nízká hmotnost
pěkný a praktický design
příjemná klaviatura
slušný zvuk
cena
Mínus:
neumí vysílat libovolné číslo MIDI kontroléru
méně praktické umístění koleček ohýbání tónu a modulace
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Klaviatura | 88 kláves, vyvážená |
Tvorba zvuku | stereo multivzorky |
Polyfonie | 128 hlasů |
Počet presetů | 50 |
Efekty | modulační (4 typy), reverb (3 typy) |
Propojení | line out L/R, sluchátka, MIDI In/Out, USB |
Rozměry | 126 x 22 x 8 cm |
Hmotnost | 6,3 kg |
www: