Studiologic Numa Compact - digitální piano
Dnes zamíříme do slunné Itálie, kde sídlí firma Studiologic. Myslím, že není třeba představovat tuto firmu, která je známá výrobou různých klávesových nástrojů a řídicích klaviatur. Z její produkce jsme vybrali model s názvem Numa Compact.
Na první pohled
V balení najdete krom nástroje rovněž adaptér se čtyřmi koncovkami pro různé zástrčky standardně užívané ve světě a CD s manuály ve tříjazyčné mutaci - anglicky, německy a italsky.
Šasi nástroje je umělohmotné a je provedeno v bílo-šedé kombinaci s převahou bílé. Přednímu panelu vévodí klaviatura s 88 klávesami standardních rozměrů. Nad ní jsou umístěny všechny ovládací prvky. V levé části nad klaviaturou najdete dvě kolečka - Pitch (Pitch Band) a Free (Modulation). Ta jsou umístěna nestandardně vodorovně. Všechny ostatní ovládací prvky jsou přehledně uspořádány do čtyř skupin - MIDI Module, sekce displeje, Sound Bank a efekty. V těchto skupinách najdete celkem tři knoflíky, osmnáct kulatých tlačítek, z nichž třináct je červeně podsvíceno a dvanáct LED diod slouží k indikaci efektů a některých parametrů. Samozřejmostí je malý číslicový třímístný displej. Displej, tlačítka i LED diody jsou sladěny podsvícením do červené barvy.
Zadní panel obsahuje všechny vstupy, výstupy a jedno tlačítko. Vše je uspořádáno zleva doprava následovně: tlačítko Power, vstup pro adaptér - 9 V DC, MIDI In/Out, USB, Hold, Expression, Audio Out - Right/Left a Headphone.
Ve spodní části je pět gumových podlepek, aby nástroj neklouzal, pokud jej položíme třeba na desku stolu. Všechny ovládací prvky jsou uspořádány logicky a přehledně. Našel jsem zde jen dvě drobnůstky, které by se daly určitě vyřešit jinak. První drobností je vodorovné umístění koleček. Zde jsou klávesisté navyklí spíše na umístění svislé. Bude tedy určitě chvíli trvat, než si na něj zvyknou. Druhou drobností je popis zadního panelu. Místo vylisovaného písma, které je málo čitelné, by bylo lepší použít písmo bílé. Ale jak jsem řekl, jsou to skutečně drobnůstky.
Numa:
S tímto slovem se můžete setkat v různých souvislostech. Spluii Numa byl název jedné amrické kapely. Numa, Ljuma nebo Kurejka je také název pro řeku v Krasnojarském kraji v Rusku. Escobaria je rostlinný rod z čeledi kaktusovitých, latinsky Numa Pompilia Escobara Zermana. Numa Denis Fustel de Coulanges bylo jméno francouzského historika. Numa (Non-Uniform Memory Architecture) je výraz ze světa počítačů. A takto bychom mohli pokračovat dále (zdroj: Wikipedia).
Klaviatura
Numa Compact má k dispozici polovyváženou klaviaturu s rychlostní úhozovou dynamikou o 88 klávesách z rodinné nabídky firmy Fatar (TP9PIANO). U klaviatury lze nastavit citlivost klaviatury. K dispozici jsou čtyři úrovně - Fixed (F), Soft (S), Medium (M) a Hard (H). Standardně z výroby je nastaveno Medium. Mé hře nejvíce vyhovovala čtvrtá úroveň Hard. Při tomto nastavení se dalo nejlépe pracovat s rychlostní úhozovou dynamikou.
Nástroj umí hrát jednou nebo dvěma (Layer) zvukovými barvami v rozsahu celé klaviatury. Volba dvou zvuků je jednoduchá. Buďto zmáčkneme dvě tlačítka (například Grand Piano a Pad1) naráz, nebo přidržíme jedno z tlačítek a přimáčkneme dle výběru druhé. Nastavit si můžete také poměry mezi zvukovými barvami. K tomu slouží potenciometr Balance.
Samozřejmostí jsou funkce transpozice (Transpose) nebo hlavní ladění (Master Tune). Transpozici můžete nastavit v rozmezí -6 až +5 a hlavní ladění ±99 centů.
Nástroj můžete využít také jako řídící klaviaturu ve spojení s jiným nástrojem, zvukovým modulem či počítačem. Co se týče klaviatury, musím říci, že jsem byl v této cenové kategorii navýsost spokojen.
Zvukový modul
Tento model má k dispozici deset zvukových barev - Grand Piano, Bright Piano, E Piano 1, 2, 3, Pad 1, 2, Organ 1, 2 a Clavi. Zvukové barvy jsou obohaceny o charakteristické efekty. Například Grand Piano má Hall, E Piano Hall a Chorus, Organ 1 Hall a Rotary atd. Úroveň efektů lze jednoduše nastavit dle svých představ. Stačí podržet tlačítko Function a k němu zmáčknout tlačítko Modulation Level nebo Reverb Mix. Poté co se číslo na displeji rozbliká, můžete pomocí tlačítek Value nastavit vámi požadovanou úroveň. Deseti zvukovým barvám vévodí Grand Piano. Mimo této zvukové barvy mne nejvíce zaujaly E piano 3 a Organ 1 i 2. Zpracování přechodů mezi vzorky zvukových barev odpovídá ceně nástroje.
Efektové procesory
K dispozici jsou Reverb (Room, Hall, Delay) a Modulation (Chorus, Phaser, Rotary, Tremolo). Tak jak už jsme si výše řekli, můžete měnit u jednotlivých efektů jejich úroveň. Základní nastavení všech efektů je 64. Možnost nastavení je od 0 do 127. Efekty můžete také úplně vypnout, takže budete mít pouze čistý zvuk nástroje. Zpracování efektů opět odpovídá ceně nástroje. V každém případě efekty podpoří výslednou kvalitu všech zvukových barev.
Operační systém nástroje
V době testu měl nástroj k dispozici aktuální verzi operačního systému 1.00. Časem se dá počítat s tím, že firma přijde s novým firmwarem. Ten bude k mání na firemních stránkách. Update provedete pomocí počítače, který propojíte s USB portem nástroje. Celý postup je jednoduchý a najdete jej přehledně popsán v přiloženém manuálu.
MIDI a USB port
Tak jak bylo řečeno, můžete Numu Compact využít jako řídicí klaviaturu ve spojení se zvukovým modulem, syntetizérem nebo počítačem s nainstalovaným hudebním softwarem.
Nástroj může s externím zařízením komunikovat dvojím způsobem. První způsob je přes MIDI rozhraní a druhý přes USB port. Poté v sekci MIDI Module tlačítkem On/Off aktivujete MIDI režim a můžete začít s komunikací. Řídit můžete v reálném čase Program Change, LSB Bank, MSB Bank, Channel a Octave. Knobem Volume pak řídíte hlasitost zvolené zvukové barvy v reálném čase (kontrolér 7 - MIDI Volume). Vše je skutečně jednoduché.
Vše výše popsané funguje spolehlivě v obou propojeních na standardních 16 MIDI kanálech. Pokud by vás zajímaly detaily jak Numa Compact vysílá či přijímá, stačí se podívat do MIDI implementační tabulky, která je součásti manuálu. Co se týče propojení s počítači, komunikuje nástroj jak s platformou Windows 7, tak Mac OS X.
CD
Na přiloženém CD naleznete manuály k nástroji ve formátu pdf. Jeden manuál je italsko-anglický a druhý německý. Čeština bohužel chybí. Myslím si, že dovozce pro své zákazníky českou verzi jistě připraví.
Závěr
Numa Compact je zajímavý nástroj, který kombinuje digitální piano a řídicí MIDI klaviaturu. Využít jej můžete při cvičení v domácích podmínkách, k jamování, v domácím studiu, ve školách při výuce EKN (elektronických klávesových nástrojů) nebo na pódiu při živých vystoupeních. Uplatnění tohoto nástroje může být skutečně široké. Dovolím si tvrdit, že firma Studiologic nabídla v podobě Numa Compact určitě zajímavé řešení v poměru výkon/cena. Pokud hledáte řešení na doma, pódium či pro domácí studio, neváhejte a vyzkoušejte jej. Možná právě Numa Compact bude tím pravým řešením pro vás.
Info:
Numa compact je digitální piano a řídicí MIDI klaviatura v jednom od firmy Studiologic. Cena tohoto modelu je 10 990 Kč i s DPH.
Plus:
-výborný poměr výkon/cena
-128 hlasů polyfonie
-jednoduchost obsluhy
-dobrá klaviatura v rámci cenové kategorie
-možnost výměny koncovek u adaptéru
-možnost updatu firmwaru
-kompatibility s Windows i Mac OS
Mínus:
-umístění kontrolérů Pitch Band a Modulation
-nečitelný popis zadního panelu
-český manuál
Technická specifikace:
Klaviatura: 88 kláves, polovyvážená mechanika s rychlostní úhozovou dynamikou
Polyfonie: 128 hlasů
Displej: LED 7segmentový, 3místný číslicový
Kontroléry: Pitch Band, Modulation, MIDI kontroléry
Zvukové Barvy: 10 zvukových barev
Efekty: Reverb - Room, Hall, Delay Modulation - Chorus, Phaser, Rotary, Tremolo
MIDI/USB: In,Out/USB to Host
Konektory: 2x Audio Out L/R (mono jack 6,3 mm), 1x Headphones (stereo jack 6,3 mm), 1x Hold Pedal (mono jack 6,3 mm), Expression Pedal (stereo jack 6,3 mm), MIDI In/Out, USB to Host (MIDI), vstup pro adaptér
Dodávané příslušenství: adaptér KSASO 100900100 D5 , CD-ROM s manuály
Volitelné příslušenství: Sustain Pedal PS-100 nebo VFP-1, Expression Pedal VP-27
Operační systém: ano/updatovatelný
Rozměry: 1265 x 225 x 80 mm (šířka, hloubka, výška)
Hmotnost: 6,4 kg
www: