Steinberg Studio Case
Steinberg Studio Case Tak sláva. U Steinbergů začali myslet i na plebs. Alespoň by tomu mohl napovídat jeden z posledních produktů, které tato firma uvedla na trh - Studio Case. Tento softwarový balík přišel do redakce v objemné krabici, z níž jsem posléze vybalil akorát tři cédéčka, hardwarový klíč, dva manuály a podložku pod myš. Krabice je nafouknutá jen proto, abyste jí nemohli skladovat a zároveň měli pocit, že jste si toho koupili hodně. Ale ono tam toho ve skutečnosti hodně je. Za tu cenu dokonce tolik, že jsem až chvílemi propadal pocitu, že se snad v Českých zemích začne kupovat software.
Studio Case je, řekl bych, naprosto dostačující vybavení pro drobné domácí studio. Jeho základem je Cubase SE, což je další ořezaný klon Cubase SX (velice podobný verzi SL). Těch omezení je však tak málo, že při běžné práci (editaci, nahrávání) jen stěží poznáte, že nepracujete s SX.
Významným by se mohl zdát fakt, že v SE můžete najednou nahrávat maximálně osm stop. To mi pro domácí studio nepřijde jako velká brzda.
Přirozeně nemůžete čekat, že za méně než poloviční peníze budete mít stejné množství efektů jako u verze SX. Ty nejdůležitější však nechybí - VST Dynamics, ekvalizér, modulační filtry, reverby... Samozřejmostí je jejich automatizace. Bohužel však efekty nelze aplikovat přímo na eventy (offline) - stejně jako u verze SL.
Co se týče MIDI, je SE opět vybavená podobně jako SX. Nechybí Score Editor, Drum Editor ani řada MIDI efektů. Zmiňovat se o podpoře VSTi snad ani nemusím. Jen v základní instalaci žádný nenajdete. Součástí Studio Case je však balík SE instrumentů. Tvoří jej Groove Agent SE - velice dobrý automatický bubeník. Lze jej programovat pomocí Drum Editoru nebo ho nechat hrát libovolné doprovody v různých stylech (na recenzi plné verze vás nenecháme čekat dlouho). D'Cota SE je oproti "matce" (viz Muzikus 6/03*) ochuzena o dva typy syntézy, nicméně je to stále výborný syntezátor s neuvěřitelnou škálou zvuků. Grand SE je nádherně věrně znějící akustické piáno se čtyřmi typy zvuku (Natural, Bright, Soft a Hard).
Halion (Muzikus 9/03) určitě představovat nemusím. Jeho verze ve Studio Case obsahuje přes 300 MB vysoce kvalitních vzorků deseti typů nástrojů. Kdo je zvyklý na "ostrou" verzi, bude postrádat efekty a spousty vychytávek, nicméně Halion SE svou funkci plní bezvadně.
Posledním kouskem ve Studio Case je Virtual Guitarist Electric Edition SE. Tenhle virtuální instrument dokáže podle příchozích MIDI dat vytvářet doprovodnou kytaru v šesti různých stylech. Doprovod skládá ze vzorků nahraných ve studiu - co akord to sampl (300 MB - v plné verzi je to přes 1 GB). Živého kytaristu sice nenahradí, ale "nekytaristovi" může hodně pomoct při vytváření aranžmá.
Steinberg Studio Case je při své ceně 8350 Kč velice dobrá investice. Zvlášť, když uvážíme, že projekty, které v Cubase SE vytvoříte, můžete jednoduše otevřít v Cubase SX nebo Nuendu...