Steinberg Sequel - jednoduchý audio MIDI sekvencer pro rychlou tvorbu hudebních stylů

Steinberg Sequel  - jednoduchý audio MIDI sekvencer pro rychlou tvorbu hudebních stylů
Steinberg Sequel - jednoduchý audio MIDI sekvencer pro rychlou tvorbu hudebních stylů

Kdo čekal, že Sequel bude jednodušší verze Cubase (stejně jako Nuendo je silnější verze pro práci s videem), ten se do tahu firmy Steinberg netrefil. V posledních dnech se na trhu objevila Cubase Essential 4, což je právě nejnižší verze. Ale Sequel, to je úplně něco jiného.

Komu je určen?

Vzhledem k filozofii Sequelu, jeho konstrukci a možnostem předpokládám, že Sequel je určen těm, kteří by rádi tvořili nějakou muziku, ale nemají ani základy hudebního vzdělání nebo dovedností, a tak je jejich způsobem tvorby skládání různých hudebních úseků za sebe a nad sebe. Ale ani se Sequelem to nemusí být tak omezené - existuje zde i omezená možnost práce s MIDI, virtuálními nástroji, a tedy zcela vlastními motivy, jakož i pochopitelně možnost práce s vlastními smyčkami.

 

Jak tedy se Sequelem pracovat?

Hodně napovídají už jen typy stopy, které je možné vytvořit. Jedná se o Audio stopu a Instrument stopu. Do Audio stopy lze logicky vložit jakýkoli zvukový soubor (používat lze soubory typu wav, aiff, mp3, wma, wma pro nebo OggVorbis) a nebo do stopy nahrát přes vstup zvukové karty libovolný zvuk. Pokud budeme do stopy vkládat nějaký již hotový zvukový soubor, můžeme si vybrat z továrních zvuků (k dispozici je více než pět tisíc smyček) či bonusových zvuků nebo vkládat vlastní smyčky. Na výběr je i možnost zobrazení v browseru všech zvuků, bez ohledu na to, jestli byly vytvořeny továrně nebo uživatelsky. Uživatelské zvuky jsou umístěné v jednom adresáři, který je potřeba definovat. Pokud do adresáře přidáme další zvukový soubor v okamžiku, kdy už je projekt spuštěn, musíme vstoupit znovu do nastavení projektu a obnovit umístění adresáře uživatelských zvuků. Sequel si teprve potom znovu načte obsah celého adresáře a zobrazí se aktuální seznam zvukových souborů.

 

Práce s audio stopou

Vkládání smyček je velice jednoduché. Vůbec se nemusíme starat o tempo smyčky. To je Sequelem automaticky přepočítáno tak, aby bylo v synchronu s hlavním tempem projektu. Tuto vlastnost lze ale také jednoduše v nastavení stopy vypnout. Případně opravit tempo ručně, zde je možné měnit i ladění (+/-24 půltónů). Tvorba loopu je také velice jednoduchá, jak se od takové aplikace očekává. Stačí kliknout na příslušnou ikonu dané stopy (zobrazí se kurzor ruky) a prodloužit soubor na potřebnou délku. Ani se střihem nejsou sebemenší problémy. Opět stačí najet myší na příslušné místo zobrazení zvukového souboru (do spodní části). Zobrazí se dvě šipky na začátku a konci, které spojuje čára. Když kliknete na šipku, můžete střihat tak, že posunete konec smyčky směrem dopředu a nebo začátek směrem dozadu. Pokud se myší pohybujete na spojovací čáře šipek, zobrazí se kurzor nůžek. Pak můžete rozstřihnout zvukový soubor v kterémkoli místě. Kvantizace pro střih, stejně jako pro případný posun, je závislá na velikosti zobrazení, respektive na velikosti nazoomování. Jednotlivé regiony (úseky stopy) lze snadno zamutovat kliknutím na příslušnou ikonu v pravé horní části regionu (po najetí se jako kurzor zobrazí křížek). Toto umlčení je nedestruktivní, takže lze kdykoli region zase zapnout. Každá audio stopa může obsahovat dva volitelné efekty (všechny pouze z nabídky Sequel, které jsou VST3 kompatibilní - ale není možné použít jakýkoli VST efekt jiného výrobce), kompresor a třípásmový ekvalizér. Dále jsou k dispozici dva volitelné Global efekty (opět omezené na nabídku ze Sequelu) a efekty na výstupu.

 

Práce s virtuálním nástrojem

Stejně jako je tomu u efektů omezených pouze na nabídku Sequelu, i v oblasti virtuálních nástrojů nenabízí Sequel moc velké rozšíření. Používá jediný tónový generátor, kterým je HALion One (pochopitelně naprosto totožný s HALion One v Cubase 4). Je ale nutné říci, že kvalita zvuků je rozhodně velmi dobrá a pro hudební styly, na které je Sequel primárně zaměřen, dobře použitelná. Díky možnostem efektování stop (stejným principem jako audio stop) můžete zvuk ještě vylepšit k obrazu svému. Obrovskou výhodou jsou také továrně vytvořené patterny, které lze do projektů přímo vkládat. Jedná se o hotové části MIDI stop včetně zvoleného zvuku. MIDI data ve stopě lze samozřejmě běžným způsobem snadno editovat (a to jak jednotlivé noty, tak i MIDI kontroléry), takže takový pattern může posloužit třeba jen jako inspirace. Vzhledem k tomu, že se jedná o MIDI data, jsou tyto stopy vždy naprosto synchronní s tempem projektu. Usazení do tóniny není problém - buď lze data ve stopě transponovat postupně, a nebo transponovat celou stopu naráz nedestruktivně. Pochopitelně je možné nahrát zcela vlastní pattern z připojeného MIDI zařízení. Stejně jako u audio stopy, i u nástrojové stopy lze jednoduše smyčkovat, stříhat, mutovat určité části.

 

Mix

Steinberg Sequel  - jednoduchý audio MIDI sekvencer pro rychlou tvorbu hudebních stylů
Steinberg Sequel - jednoduchý audio MIDI sekvencer pro rychlou tvorbu hudebních stylů

Mix je také velice jednoduchý. Lze jej řešit buď přímo v hlavním okně, kde se u každé stopy zobrazují základní informace, jako právě hlasitost, umístění v stereu, ale i název, tlačítka pro záznam do stopy, Solo a Mute, a nebo přímo v klasickém vertikálním mixu, který nabízí více prostoru, a tedy přesnější nastavení. Všechny parametry, jako jsou hlasitost stopy, umístění ve stereu, ale i parametry všech efektů, je možné automatizovat pomocí automatizačních křivek. A tak je možné vytvořit skutečně kvalitní mixáž se všemi potřebnými parametry.

 

Různé varianty skladby nebo hra naživo

Díky Arrange Page je možné snadno vytvářet různé remixy. V Arrange Track lze určit, která část skladby bude označená písmenem A, která B atd. K dispozici je patnáct částí. V Arrange Page lze pak jednoduše zvolit, jak půjdou jednotlivé části po sobě - například ABA, ABC, ABBAC, ABHAC atd. Sequel pak bude přehrávat skladbu přesně podle těchto instrukcí. Vytvořit lze až šestnáct různých průběhů skladby. Pro živé hraní lze podobně vytvořit určité úseky skladby, které lze pak právě v Arrange Page spouštět přímo kliknutím na jednotlivé plochy. Před kliknutím na plochu lze ještě nastavit, jestli má Sequel skočit na začátek této sekvence okamžitě, nebo až odehraje následující 4 takty, 2 takty, 1 takt nebo 1 dobu, a nebo jakmile skončí stávající sekvence. Díky tomu lze jednoduše, ale velice rychle a efektně vytvářet nové podoby skladby na základě předem připravených sekvencí. Na pódium je to ideální řešení. Exportovat lze do iTunes nebo do souborů typu wav, aiff, aifc, wav64 a OggVorbis, a to až do hloubky 24 bitů a vzorkovací frekvence 44,1kHz.

 

Závěr

Sám jsem byl při pročítání tohoto textu překvapen, jak často jsem používal slova "velice jednoduše", "snadno" a "rychle". A myslím, že to je i nejlepším hodnocení Sequelu. Hudbu lze tvořit opravdu (a zase to použiji) velice jednoduše. Postupy tvorby jsou intuitivní a rychlé. Systém je do značné míry uzavřený, což přináší různá omezení, ale i s nimi se dá tvořit velice kreativně. Jedná se o vynikající řešení pro začínající muzikanty (nebo pro pokročilé muzikanty, kteří ale teprve začínají tvořit hudbu na počítači), ale i pro profesionály, kteří občas potřebují rychle poskládat nějaký ten jingle, nějakou smyčku, hudbu pro reklamu a nebo jej chtějí použít pro živé hraní pro přímý triggering jednotlivých hudebních sekvencí.

 

Info:

Steinberg Sequel je jednoduchý audio MIDI sekvencer pro rychlou tvorbu hudebních stylů jako například hip-hop, r&b, dance, electronic, pop, metal, world a mnoha dalších. Doporučená maloobchodní cena je 2590 Kč.

 

Plus:

jednoduchost a rychlost tvorby

velice příznivá cena

vysoká kvalita továrních smyček i tónového generátoru

Arrange Page

 

Mínus:

uzavřený systém

 

Technická specifikace:

vstupní formáty: wav, aiff, mp3, wma, wma Pro, OggVorbis a MID (SMF)

výstupní formáty: wav, aiff, aifc, wav64 a OggVorbis

maximální bitová hloubka: 24

maximální vzorkovací frekvence: 44,1 kHz

podpora ovladačů: ASIO, Core Audio a Direct X

podpora VST: jen integrované efekty

podpora VST3: jen integrované efekty

tónový generátor: HALion One

GM kompatibilita: ano

počet MIDI patternů: 2000

počet audio smyček: 3000

počet presetů audio stop: více než 50

počet presetů nástrojových stop: více než 600

počet efektových presetů: více než 150

počet Rock/Blues/Metal smyček: 550

počet Pop smyček: 600

počet Electronic/Dance smyček: 1000

počet Ambient/ChillOut smyček: 250

počet Jazz smyček: 400

počet Urban (HipHop, R&B) smyček: 1250

počet World smyček: 750

Psáno pro časopis Muzikus