Steinberg The Grand 3 - virtuální nástroj nabízející zvuky tří různých koncertních křídel
The Grand 3 je třetí generací virtuálních klavírů od firmy Steinberg. K dispozici jsou tři koncertní křídla, pianino a elektrifikované piano.
Instalace
Instalace probíhá relativně klasickým způsobem. Potíž ale může nastat v okamžiku, kdy chceme zvukovou knihovnu umístit na jiný než systémový disk počítače (a to jak v operačním systému Windows, tak v Mac OS X). Pro jednoduchost je doporučeno nainstalovat alespoň první DVD na systémový disk (je tedy třeba mít alespoň 4 GB volného místa na tomto disku) a pak už lze snadno obsah ostatních disků kopírovat na potřebné místo, třeba právě na jiný pevný disk. Ta největší data z prvního disku, což jsou právě ony knihovny (tedy *.vst sound soubory), pak lze také přenést na onen druhý disk. Přesto ale na systémovém disku zůstávají další soubory, které už naštěstí nejsou příliš velké. Jejich přenesení na externí disk moc nedoporučuji, mohl by se v souborech a cestách nadělat zmatek.
Přesto je ale potřeba mít v potřebných systémových adresářích dané soubory. Dá se to vyřešit tak, že na toto místo na systémovém disku umístíme zástupce (v Mac OS X alias). Přesné umístění potřebných souborů je k nalezení na webové stránce Steinberg pod názvem The Grand 3 - Missing content - Troubleshooting. Aby se uživatel dostal k tomuto odkazu (přesný odkaz je uveden v odkazech k tomuto článku), musí být zaregistrován a přihlášen na stránkách Steinberg.
Možnosti nastavení zvuku
Kromě samotného modelu klavíru lze nastavovat další parametry zvuku. Ty jsou k dispozici hned po ruce v hlavním okně. Nastavovat lze rezonance Sustainu (tedy jak hodně budou znít jednotlivé struny při stisknutém sustain pedálu), dále String Release (doznívání strun), Key Sound (hluk kladívek při dosednutí na struny), Hammer Release (hluk kladívek při zvedání od strun) a Damper Pedal (rozeznění všech strun při zvednutí tlumítek). Kromě těchto detailních parametrů, jejichž nastavení je na zvuku opravdu hodně znát, je k dispozici čtyřpásmový ekvalizér s parametry Gai, Frequency a Q.
Volit lze také mezi různými typy dozvuků. K dispozici je řada presetů různých prostorů, a to jak v algoritmickém, tak konvolučním režimu. Nastavovat pak lze velikost místnosti, Pre-Delay, čas dozvuku a poměr mezi suchým signálem a dozvukem. Kromě toho lze také v dané místnosti nastavovat umístění nástroje. To se pochopitelně projeví ve stereoobrazu, ale i v dozvuku samotném, respektive ve vzdálenosti nástroje od posluchače i od virtuálních odrazových ploch prostoru.
Pomocí ovladačů Control si může každý uživatel přizpůsobit tuhost klaviatury podle své potřeby. Ten, kdo hraje poměrně razantně, může mít problémy hrát pianissimo. Takový hráč si nastaví jiný typ křivky odezvy hlasitosti než dítě, které se teprve učí na klavír hrát a ještě nemá takovou sílu, aby dokázalo zahrát i fortissimo bez úpravy odezvy. K dispozici je pochopitelně i lineární rovná křivka bez úpravy odezvy, ale i vodorovná křivka, která nastavuje veškerou zahranou dynamiku na stejnou, volitelnou, úroveň.
V záložce Options lze nastavovat různé druhy ladění. Kromě temperovaného je k dispozici řada dalších presetů pro různá ladění. Vytvářet lze i systémy ladění vlastního. Jednoduše lze také přeladit celý klavír. Standardně je komorní a1 nastaveno na 440 Hz, ale lze jej nastavit libovolně v rozsahu od 415,3 Hz až po 466,2 Hz.
RAMSave
V horní části okna je kromě volby konkrétního typu zvuku (kromě modelu klavíru se volí i mikrofony, kterými je virtuálně snímán - tedy z místa hráče a nebo blízkými mikrofony -, zároveň lze zvolit i typ dozvuku) možné zvolit ECO režim, což je režim, při kterém není používáno tak velké množství vzorků, a počítač tedy není tolik zatěžován. Vedle je tlačítko RAMSave, což je technologie, kterou (nutno říci bohužel) používá jen velmi málo firem, mezi které patří i Steinberg. Jedná se o chytrý postup, který opět výrazně snižuje zatížení počítače při hře ze záznamu (tedy sekvenceru). Po zaznamenání dat do sekvenceru je třeba stisknout toto tlačítko a nechat sekvencer přehrát celou skladbu znovu. Počítač vyhodnotí, které přesně vzorky (samply) jsou v dané skladbě používány, a všechny ostatní vzorky z paměti RAM uvolní. Tak se výrazně sníží počet vzorků v paměti RAM, a ta není zbytečně blokována a může být využívána pro další procesy. Tento systém pochopitelně nelze využít při živé produkci, ale do studia je to velice chytrý pomocník s bojem proti přetížení počítače. Ještě daleko dříve, než použiji Freezing sekvencer, využívám právě RAMSave technologie, pokud mi to virtuální nástroj umožňuje.
Vpravo od tlačítka RAMSave je otočný ovladač pro výstupní úroveň hlasitosti a tlačítko, po jehož stisknutí se vyšlou resetovací data.
Stand-alone versus plug-in
The Grand 3 může fungovat jako plug-in v libovolné hostitelské aplikaci, která pracuje se systémy ReWire, VST2, VST3 nebo AU. Také může fungovat jako samostatná aplikace (stand-alone). V tomto režimu nabízí oproti plug-inu navíc ještě jednoduchý sekvencer pro záznam a přehrávání MIDI událostí.
Zvuk
Od verze The Grand 2 uplynulo docela hodně vody. Ale je pravda, že zvuk se také výrazně vylepšil. Je čistý a jednotlivé modely se od sebe opravdu dost liší, takže je nelze zaměnit. Parametry pro vlastní nastavení zvuku jsou přínosem a lze volit až extrémní hodnoty. Osobně bych naopak při továrním nastavení preferoval trošku méně rušivých elementů. Obávám se, že ve Steinbergu chtěli udělat zvuk tak věrný, se všemi rušivými elementy, typickými pro skutečný akustický klavír, až to trošku přehnali. Jsem rád, že firma Steinberg do svého arzenálu přidala i pianino, které se skvěle hodí třeba pro jazzové hráče. Evidentně se poučila u firmy Native Instruments, která dlouhou dobu nabízela jako jediná mezi akustickými klavíry právě i pianino. Aby Steinberg NI nejen doběhl, ale i předběhl, zařadil i elektrifikované piano simulující nástroj Yamaha CP80. Z tohoto zvuku jsem ale nebyl nijak unešen. Slyšel jsem už řado podařenějších, ale jen kvůli tomuto zvuku si asi The Grand 3 nikdo pořizovat nebude.
Ochrana
Steinberg The Grand 3 je chráněn USB klíčem firmy Steinberg (dříve Syncrosoft), stejně jako většina produktů firmy Steinberg. To znamená, že aplikaci lze nainstalovat na libovolný počet počítačů a aktivní je na tom počítači, ve kterém je zrovna zasunut klíč. I proto se hodí knihovna, třeba i na externím disku. Zároveň byla aplikace pro správů licencí a klíčů výrazně vylepšena.
Závěr
The Grand 3 je sada koncertních klavírů s přidaným zvukem pianina a elektrifikovaného piana. Kvalita zvuků je na velmi vysoké úrovni, která se od dnešních virtuálních nástroj očekává. Nastavovat lze řadu parametrů a každý si tak může přizpůsobit zvuk k obrazu svému. Cena odpovídá vysoké kvalitě zvuků. Co mě mrzí, je trošku těžkopádné umístění knihoven na jiný než systémový disk a také poněkud přehnané efekty různých ruchů akustických nástrojů.
Info:
The Grand 3 je virtuální nástroj nabízející zvuky 3 různých koncertních křídel, jednoho pianina a elektrifikovaného piana. Doporučená maloobchodní cena je 8990 Kč včetně DPH.
Plus:
čistý, německý zvuk
hezké grafické prostředí
snadné ovládání
RAMSave technologie
jednoduchý sekvencer v režimu stand-alone
Mínus:
krkolomná instalace knihovny na jiný, než systémový disk
na můj vkus přehnané přirozené ruchy akustického klavíru v továrním nastavení
počet koncertních klavírů: 3 (Yamaha C7; Bösendorfer 290; Steinway D)
další zvuky: pianino a elektrifikované piano
plug-iny: VST2, VST3, AU
ReWire: ano
stand-alone: ano
systémové požadavky Apple: Mac OS X 10.5; Power Mac G5 dual 2GHz nebo Intel Core Duo 2GHz; 2GB RAM
systémové požadavky Windows: Windows XP (SP2) nebo Vista (i s nativní podporou 64-bit); Pentium/Athlon 2GHz dual core; 2GB RAM
velikost knihovny: 32 GB
ECO režim: ano
RAMSave technologie: ano