Source Audio One Series - digitální krabičky pro kytaristy i basisty
Source Audio One Series
Krabičky, které ovládáte z telefonu
Dnes se podíváme na efektové krabičky One Series americké značky Source Audio. Na našem trhu ještě nepříliš známou značku založili v roce 2005 kolegové z Analog Devices Roger Smith a Jesse Remignanti, sídlo má v Bostonu ve státě Massachusetts. Předmětem dnešního testu jsou čtyři velké krabičky, konkrétně jde o modely Mercury Flanger, Vertigo Tremolo, Lunar Phaser a Gemini Chorus.
Krabičky jsou určeny kytaristům, ale s ohledem na jejich možnosti zapojení a nastavení bych je neváhal doporučit i hráčům na jiné nástroje. Konkrétně basákům jsou tyto modely na webu Source Audio přímo nabízeny. Do rodiny patří ještě Nemesis Delay, L. A. Lady Overdrive, Kingmaker Fuzz a Aftershock Bass Distortion. A jak jsem to myslel s tím, že se ovládají z telefonu?
Mimo zkreslujících modelů, krabičky patřící do One Series totiž disponují možností ovládání netušeného množství parametrů prostřednictvím mobilní aplikace. Slovo netušené jsem použil záměrně, množství parametrů přesahuje výbavu leckterých rackových multiefektů. Více dále.
Všechny krabičky mají stejný formát, jsou provedeny ze dvou do sebe zapadajících vaniček z kartáčovaného hliníku. Praktické a efektní. Všechny také mají dva vstupy a dva výstupy a mimo Nemesis mají vždy čtyři otočné potenciometry a třípolohový minipřepínač, velký nožní spínač funkce efektu a multifunkční LED diodu. V balení najdete krabičku, napáječ a audio kabel 6,3 mm TRS - 3,5 mm TRS, vše precizně zabalené.
Funkce
Čtyři potenciometry nesou hlavní parametry daného efektu. Tedy u Flangeru to jsou Depth, Speed, Resonance a Delay. U Phaseru Depth, Speed, Resonance a Shape. U Chorusu Depth, Speed, Mix a Tone a konečně u Tremola Depth, Speed, Shape a Level. Minipřepínače volí přednastavené presety, které můžete v aplikaci měnit - o tom dále. Všechny krabičky mohou být v zapojení true bypass - spínaném relátkem - nebo Active Analog, kdy ve vypnutém stavu zůstává v signálové cestě aktivní prvek kvůli impedančnímu přizpůsobení. Mají také USB vstup pro spojení s počítačem za účelem aktualizace firmwaru a malý stereo jack vstup pro připojení externího pedálu. O napájení se stará dodávaný adaptér - super!
Zvuk
V době YouTube je tato část testu čím dál tím složitější a zavádějící. Existuje přehršel videí výborných hráčů, kteří efekt představují, a to i mimo placené a firemní prezentace. Tam si můžete udělat přesný obrázek velmi snadno. Subjektivně mohu říct, že jsem byl zvukovou kvalitou a možnostmi pozitivně překvapen.
Neuro Mobile App
A tady to začíná být zajímavé. A jiné. Existují efekty, které můžete nastavovat a jejichž parametry můžete upravovat v počítači. Ale tohle je lepší. Na pódiu sice můžete mít i počítač, ale telefon, ten máte v kapse určitě. A právě prostřednictvím v telefonu (nebo tabletu) nahrané „appky“ můžete změnit velikou spoustu parametrů pedálu během krátké chvilky. Když jsem si na test krabičky odvážel, byla k dispozici pouze verze pro zařízení s iOS, ale v době dopisování testu už byla zveřejněna i verze pro Android. Já jsem testoval v iOS - appku najdete v Appstore, je třeba její název zadat přesně (Source Audio Neuro), ale jinak se žádná překvapení nekonají. O propojení se stará výše zmíněný audio kabel. Připojuje se do sluchátkového výstupu zařízení Apple a Input 2. Hlasitost sluchátkového výstupu třeba nastavit na maximum. V aplikaci je spousta parametrů a po jejich dokroucení máte možnost je do pedálu nahrát a případně přiřadit některé ze tří poloh minipřepínače. Ale pojďme popořádku.
Aplikace nabízí tři základní nabídky: zvukový editor, procházení zvuků a hardwarové nastavení. Ve zvukovém editoru máte v případě phaseru, flangeru a chorusu k dispozici 26 parametrů, u tremola 22. Vše začíná výběrem efektu, je zde na výběr z několika různých charakterů daného typu. Pro ilustraci: U Phaseru je v nabídce Classic Flange/Chorus, Shadow Flange, Thru-Zero, Resonator 1, Resonator 2, Dual Chorus, Quad Chorus, Vibe, 4 Stage Phaser, 6 Stage Phaser, 8 Stage Phaser, 12 Stage Phaser. Taky se vám z toho točí hlava?
Následují parametry, z nichž některé dublují ty na pedálu, některé k nim přidávají další doplňující parametry, jako například tvar modulační vlny. Další jdou za úroveň nastavení v sofistikovaných multiefektech. Například parametr Q (šířka pásma) na středech čtyřpásmového ekvalizéru u Phaseru. Nabídku uzavírá nastavení směřování signálu. Vybíráte mezi variantami skutečné stereo, mono vstup / stereo výstup, stereo vstup / mono efekt, mono efekt / dry through, mono efekt / dvakrát stejný výstup, sidechain obálka a nastavení pro externí efektovou smyčku, efekt pre a post. A pokud vás tahle porce možností nepoloží, zmáčknete Send All (poslat), případně Burn. Send All pošle všechny parametry na pedál do presetové paměti. Burn umožní parametry poslat na jednu z poloh minipřepínače. Nastavení si dále v appce můžete uložit, pojmenovat, upravit jeho popis, nasdílet jej.
V České republice zatím stále s velkým náskokem vede operační systém Android. Podle dostupných informací si drží více než sedmdesátiprocentní podíl. Na druhém místě je iOS s deseti až patnácti procenty.
Čímž se dostáváme do druhé nabídky app, a tou je Procházení zvuků. Ze zvukového editoru je tam dostanete přes položku File menu, Browse files. Tam si vybíráte mezi uloženými nastaveními vašimi, továrními, publikovanými a těmi, které na web uložili ostatní uživatelé.
Zbývá nám popsat si třetí možnost appky, a tou je Hardware Options. Tam si vybíráte, jak se chová efekt, když je vypnutý (Bypass Mode), jak pracuje krabička s presety (Soundblock 2 Mode ano/ne), povolujete externí switch pro nastavení tempa (External Tap Tempo Switch) a vybíráte, na kterém MIDI kanálu bude probíhat komunikace. Všechny pedály One Series (a také série Soundblox 2) jsou totiž kompatibilní s Neuro Hubem, což je krabička také od Source Audio, která z vašich krabiček udělá multiefekt. Popis samotného Neuro Hubu by potřeboval samostatný článek, tak vám opravdu jen telegraficky řeknu, že Neuro Hub umí pomocí audio kabelů připojit až pět krabiček, uložit si jejich nastavení a pak je vyvolat pomocí externího MIDI ovladače.
Závěr
Série One je propracovaný systém, ve kterém můžete krabičky plnohodnotně používat samostatně, nebo si z nich modulárně poskládat velmi sofistikovanou sestavu, která nahradí velmi dobře vybavený multiefekt.
Info:
Digitální krabičky americké značky pro kytaristy i basisty, umožňující prostřednictvím aplikace pro mobilní zařízení nastavovat velké množství parametrů, včetně těch expertních. Cena je pro všechny efekty stejná a sice 5926 Kč.
Plus:
koncept
možnosti nastavení
zvuková kvalita
Mínus:
nenacházím
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Pro všechny testované krabičky
Zpracování signálu | digitální |
Rozlišení | 24 bitů, 108 dB DNR |
Napájení | pouze adaptér, je součástí balení |
Konstrukce | kartáčovaný hliník |
Bypass | Universal bypass: volba mezi relátkem spínaným true bypassem a analog buffered bypassem |
Rozměry | 114 x 70 x 51 mm |
Hmotnost | 280 g |
Vstupy | 2x jack 6,3 mm, 1x jack 3,5 mm pro kontrolní pedál, 1x USB, 1x pro adaptér |
Výstupy | 2x jack 6,3 mm |
www:
www.sourceaudio.net/products/index.php#instr=guitar&fam=os