Sibelius Student

Sibelius Student
Sibelius Student

Kdo z vás, milých čtenářů, je ještě student? No moc se vás nehlásí! Studovat se má celý život! Kdo se průběžně nevzdělává, protože již všechno ví, ten ve svém oboru dozajista zakrní a i ten poslední vlak mu prostě ujede! (Mně se to málem stalo v období, kdy jsem byl přesvědčen o tom, že nejdůležitější je hrát, hrát a zase jenom hrát.) Tak teď už se vás hlásí víc! A to je dobře, protože právě vám je věnován následující článek.

Úvod

Nemějte obavy z toho, že pro zakoupení notačního programu Sibelius Student si budete muset obstarat nějaké potvrzení o studiu. Jedná se pouze o jednodušší verzi plnotučného notačního programu Sibelius 3, která je dostupná každému z vás bez rozdílu vzdělání i věku.

Možná je důležité vědět, že Sibelius Student se zrodil jako dítě svého táty - Sibelia 3. Z toho plyne, že zdědil spoustu dobrých vlastností s tím, že něco ještě neumí, ale pokud je táta někde nablízku, rád svému dítku s náročnějšími úkoly pomůže. Navíc malý Sibelius Student provádí všechny úkoly stejným způsobem jako jeho táta.

Jinými a reálnějšími slovy, Sibelius Student je vhodný pro studenty hudebních i jiných škol, kteří s ním pracují buď přímo ve škole, nebo i doma. Náročnější operace, které Sibelius Student nezvládá, je možné provést na plné verzi Sibelius 3. Vzhledem k plné souborové kompatibilitě obou verzí je tedy jednoduše možné převádět vytvořené soubory mezi studentským nebo domácím pracovištěm a profesionálním pracovištěm ve škole nebo jiné instituci, která má dostatek prostředků na jeho zřízení. Pokud studenti získají určité návyky při práci s verzí Student, mohou je bez problémů použít i v plné verzi.

Zdá se, že doposud byli osloveni opravdu jen studenti, a proto to hned napravím. Jak se dále dozvíte, omezení verze Student vůči plné verzi nejsou tak radikální, a proto je možné jej použít i v jiných oblastech hudebního světa. Mohou to být nahrávací studia, hudební vydavatelství a samozřejmě i jednotliví hudebníci, které již omrzelo psát noty ručně s jejich náročným přepisováním při potřebě provedení jakékoliv změny, přičemž omezení této verze jim nevadí.

A na konec trochu obsáhlejšího úvodu to nejdůležitější, cena! Sibelius Student vznikl proto, aby byl dostupný široké muzikantské veřejnosti, a proto se jeho cena pohybuje kolem 5000 korun. To jde, ne?

 

Vlastnosti a funkce

Vytváření partitury

Notační programy obecně nabízejí vždy několik možností vytváření partitury, tedy zadávání not. Sibelius Student poskytuje možnost vkládání hudebních symbolů pomocí myši, klávesnice počítače a připojené externí MIDI klávesnice nebo klávesového nástroje s MIDI výstupem. Toto je možné v krokovém režimu i v reálném čase, v případě použití externí MIDI klávesnice. Pokud vkládáte noty pro bicí nástroje pomocí připojené MIDI klávesnice, Sibelius automaticky mapuje (přiděluje) přicházejícím notám jednotlivé bicí nástroje i patřičný tvar notové hlavičky. Navíc je tu možnost importování MIDI souboru, ze kterého se automaticky vytvoří partitura. Samozřejmostí je možnost volby typu notového papíru, hudebního stylu, taktu, tóniny, hudebních nástrojů atd.

Editace partitury

Kromě klasických editačních nástrojů pro přesun, kopírování a mazání je k dispozici možnost transpozice, přidání dalších hudebních nástrojů, dynamiky a výrazu, změna tvaru notových hlaviček, vytváření tabulatur, akordových značek, písňových a jiných textů, možnost rozdělení partitury až do čtyř rytmicky nezávislých hlasů.

 

Přehrávání partitury

Vytvořenou partituru si můžete přehrát prostřednictvím zvukové banky zvukové karty vašeho počítače, externího zvukového modulu nebo klávesového nástroje a samozřejmě i pomocí softwarové zvukové banky, kterou však verze Student sama o sobě neobsahuje. Pro jednoduchost nastavení hudebních nástrojů je k dispozici softwarový směšovací pult. Pokud přehráváte partituru, která obsahuje více různých hudebních nástrojů, všimnete si, že jsou umístěny v různých místech stereo panorámy. Toto zabezpečuje jedna z funkcí aplikace Sibelius Student zvaná Sound Stage, která rozmisťuje jednotlivé nástroje tak, jak je tomu na koncertním pódiu.

Všechna MIDI zařízení rozpoznává aplikace Sibelius automaticky. Libovolné z těchto zařízení je možné použít k přehrávání. Pokud používáte pouze interní zvukovou kartu, měli byste nastavit jen jedno zařízení (vybereme to, které nám nejlépe zní). Pokud používáte externí MIDI zařízení, můžete jich zapnout více současně, což je nutné třeba v případě, kdy chcete využívat 32 MIDI kanálů.

 

Tisk partitury

Vytvořenou partituru máte možnost vytisknout na běžné počítačové tiskárně s možností detailního nastavení tisku.

 

Publikování na internetu

Přímo z prostředí aplikace Sibelius Student máte možnost publikovat své partitury na internetu a opačně můžete (pokud jste registrovaným uživatelem ) stahovat desetitisíce originálních partitur ze stránek společnosti Sibelius.

 

Závěr

Myslím, že notační program Sibelius Student má i přes jistá omezení své místo na českém trhu hudebních aplikací a vzhledem k relativně nízké ceně je vhodný jak pro vzdělávací a vydavatelské instituce, tak jako náhrada vašich případných polofunkčních cracků.

 

Na CD naleznete v rubrice Software instalaci demoverze programu Sibelius 4.

 

Info:

Sibelius Student je lehce omezená verze notačního programu za velmi příznivou cenu 5690 Kč.

 

Plus:

komfortní vytváření a editace partitury

živé přehrávání partitury

získané návyky lze použít v plné verzi

nízká cena

 

Mínus:

absence českého prostředí

chybějící funkce rozepisování partů

 

VE VERZI STUDENT NENÍ OPROTI PLNÉ VERZI MOŽNÉ:

-skenovat tištěný part do programu Sibelius

-použít vysokou kvalitu zvukové banky Kontakt Playeru

-vytvářet audio soubor pro možnost vypálení hudby na CD

-pracovat s partiturou o více jak osmi notových osnovách

-použít funkci Part Extraction (rozepsání partu) a další funkce pro orchestrální hudbu

-použít funkci Arrange pro okamžité aranžmá a orchestraci

-využívat přes 60 pluginů pro speciální zpracování hudby

-používat mnoho dalších možností notace (velmi krátké a dlouhé noty, změny klíče uprostřed osnovy, kvintoly, kytarové akordové diagramy, speciální symboly, neobvyklé nástroje atd.)

-používat barevné rozlišení not a značek

-importovat a exportovat grafické soubory (připojení další hudby, obálky, návěští atd.)

-používat další funkce pro návrh a polohu objektů v partituře pro dosažení publikační kvality

 

INTERPRETACE

Sibelius Student nepřehrává jen noty a posuvky, ale interpretuje také změny tempa, dynamiky, zesílení/zeslabení a značky přízvuku.

Reaguje i na další značky, jako jsou trylek, glissando, textové tempové značky (Andante, Fast, Slow) pizz., mute, atd.

Jako příklad si uvedeme tři nejpoužívanější výrazové prostředky:

Espressivo - tato funkce vnáší do přehrávání lidský faktor. Pokud tuto funkci zapnete, Sibelius analyzuje přehrávanou partituru a přidá takový výraz, jako by ji hrál živý hudebník.

Rubato - Sibelius Student může jemně, výrazově měnit tempo přehrávání partitury tak, jak to dělá živý muzikant.

Rhytmic Feel - touto funkcí je možné nastavit určitý typ rytmického cítění (Swing, Pop, Rock atd.)

Pro reálnější interpretaci je možné použít prostorové dozvukové efekty - Reverb (Small Room, Large Room, Concert Hall, Church a Cathedral).

 

TEXTY

Je možné vkládat různé typy textů:

- výrazové a dynamické značky (legato, marcato, atd.), jsou psány kurzívou

- technické instrukce (mute, tremolo, let ring atd.)

- značky metronomu pro přesné zadání tempa skladby

- značky pro zadání prstokladu

Lyrics - písňové texty

Lyrics jsou slova, která jsou psána pod noty a určena k tomu, aby je zpěvák zpíval. Je možné je přímo vkládat do partitury nebo je zkopírovat z nějakého externího textového editoru. Přímo do partitury je možné vložit dvě sloky. Další verze (sloky) písní se vkládají jako samostatné textové bloky na konec partitury.

Psáno pro časopis Muzikus