Shure PSM 900 - odposlechový bezdrátový systém
Zvukaři na středně velkých, ale i větších akcích jistě znají situaci, kdy zpěvák, co vypouští na mikrofon místo zpěvu horkou páru, bezmocně gestikuluje palcem nahoru, monitory vazbí a vazbí už i na více frekvencích, zvukař se snaží na monitorovém EQ „vykrádat“ další pásma, která mu tam ještě zbyla, nešťastně krčí rameny a dává najevo, že prostě neví, co s tím. Není divu, fyzikální - potažmo elektroakustické zákony platí všude, pokud je signál na mikrofon tak slabý, že jej vždy „předběhne“ přeslech z jiného nástroje či zpětná vazba, pak se nabízí už jen jedno řešení - in ear aneb bezdrátový odposlech do ucha. Samozřejmě nebyl primárně stvořen pro „vypouštěče horkých par“, ale jako zdatná pomůcka pro zpěváky a muzikanty vůbec.
Shure PSM 900, který si dnes představíme, patří zajisté k těm nejluxusnějším (samozřejmě také dráž zaplaceným) systémům na trhu. Už samotná tradiční značka Shure napovídá, že se bude zřejmě jednat o první ligu, a je tomu skutečně tak.
Vysílač - je v černošedém provedení - se zeleně podsvíceným displejem a zeleně (Volume a Enter) a červeně (Exit) svítícími tlačítky, symbol bezdrátového přenosu pak svítí modře. Na předním panelu najdeme zleva již zmíněná volume tlačítka (zeleně svítící šipky nahoru, dolů), ledkové ukazatele audio signálu, displej, tlačítka Enter a Exit, datové kolečko, tlačítko Sync, konektor pro přímé připojení sluchátek s potenciometrem Volume, vypínač přenosu (něco jako standby režim) a síťový vypínač. Na zadní straně šroubovatelný konektor napájecího zdroje, jackové vstupy Loop 1 a 2, dva vstupy označené 1, 2, či L + R kombinované XLR/jack 6,3 mm vstupní konektory a známý konektor pro připojení antény.
Ovládání základních funkcí vysílače je velmi intuitivní a jednoduché, stiskem datového kolečka aktivujeme režim Menu , který má tři hlavní složky: Radio - změny vysílacích kanálů a frekvencí, Audio - přepínání stereo a mono signálu a vstupní úrovně +4 a -10 dB a Utilities, která se týkají nastavení pojmenování, kontrastu a informací na displeji. Vysílací frekvenci můžeme volit buď přímo v rozmezí od 702,125 do 741,875 MHz, a to po 0,025 nebo se můžeme pohybovat v rámci dvaadvaceti skupin po 9-21 kanálech (jak která skupina) s pevně stanovenými hodnotami frekvencí. Měnit můžeme ještě vysílací výkon, a to buď 10 nebo 50 mW. V příslušenství nalezneme jak úchyty do 19” racku s anténním kabelem, tak plastové rohy, které na vysílač můžeme našroubovat pro samostatné používání.
Přijímač - bodypack - je celokovového (zároveň ovšem také váhově těžšího) provedení s kovovým 3,5mm jackovým výstupem pro sluchátka, potenciometrem On/Off + Volume, šroubovacím konektorem pro asi deseticentimetrovou odnímatelnou anténku a dvěma LED diodami - zelená pro indikaci bezdrátového přenosu a zeleno-červená pro indikaci stavu baterií - to vše na horní straně. Je napájen dvěma tužkovými AA bateriemi a po otevření krytu se nám odkryjí další tlačítka Exit, Enter, Scan a kontrolka Sync. Na přední straně je umístěn displej s dvěma kurzorovými tlačítky pro pohyb v Menu nahoru a dolů. Menu je stejně jako u vysílače rozděleno do tří hlavních bloků - Radio (změna vysílacích frekvencí), Audio, zde ještě rozšířená o funkci HiBoost, kde můžeme až o 4dB zvýraznit výškové spektrum (polohy Off, 2 dB a 4 dB), dále o funkci Volume Limit (nastavení hodnot 3 až 9) - v podstatě se jedná o námi nastavený hlasitostní limit potenciometru Volume, ten zesiluje až po nastavenou hodnotu a dál už se nic nemění, v případě nastavení 9 zesiluje až do konce. Přijímač má ještě další - již lehce složitější - funkce nad rámec běžného užívání, např.můžete nastavit až dvacet různých nastavení interního mixu, která si vytvoříte přesně pro svůj poslech, což může ještě zvýšit komfort poslechu na pódiu.
Samostatnou, ale podle mě nejdůležitější, součástí každého in-earu jsou sluchátka. Tyhle Shure SCL3-K mají příjemně zdůrazněné středové frekvence, což je pro poslech a potažmo intonaci zpěvu naprosto ideální. Také citlivost je na velmi slušné úrovni. Přívodní kablíky nejsou „nitěnky“ jako u běžných levnějších modelů, dá se tedy předpokládat, že si je při prvním prudším pohybu hlavou neutrhneme. Patří sice opravdu už do vyšší cenové hladiny, ale v tomto bodě bych nedoporučoval příliš šetřit.
Celkově je po všech stránkách jasné, že máme co dočinění s výrobkem ve vyšší cenové sféře. Vypovídají o tom jak konstrukce a provedení, tak i nadstandardní funkce. Přístroj je zřejmě určen zejména těm, kteří to se svým zpěvem - nebo spíš s jeho intonací - a poslechem myslí skutečně vážně. Prostě za tuhle (přece jen větší) investici získáme kvalitní fungující značkový výrobek s funkcemi navíc oproti běžným levnějším modelům. Pak je již na každém potenciálním zákazníkovi, aby sám zhodnotil, nakolik je tento „příplatek“ pro něj atraktivní a důležitý. Samostatně bych „vypichol“ kvalitu sluchátek, která je skutečně nadstandardní. Výrobek je pravděpodobně primárně určen pro montáž do racku, já osobně bych nepohrdl nějakým plastovým kufříkem pro samostatné použití. Ale toť pouze můj názor.
Info:
Shure PSM 900 je bezdrátový odposlechový systém v ceně XX XXX Kč.
Plus:
kvalita, provedení, design
doplňkové funkce
sluchátka
Mínus:
přece jen poněkud vyšší cena
chybí plastový převozní kufřík
jistá neintuitivnost nadstandardních funkcí
PSM 900 System
RF frekvenční rozsah 470-952 MHz (podle regionu); až 20 kompatibilních frekvencí ve skupině
operační rozsah: 90 m
audio frekvenční rozsah: 35 Hz-15 kHz
stereo odstup: kanálů 60 dB
odstup signál/šum: 90 dB (typical)
harmonické zkreslení: (ref. ±34 kHz deviation @1 kHz) <0,8 %
Companding Patented Shure Audio Reference Companding
Provozní teplota: -18° C až +57° C
P9R Bodypack (přijímač)
RF citlivost: 2,2 μV (20 dB SINAD)
squelch úroveň : 22 dB SINAD (±3 dB SINAD)
přeslech mezi kanály: >70 dB
intermodulační útlum: >70 dB
audio výstupní výkon: 100 mW (1 kHz @ <1% zkreslení, špičkový výkon, @ 32 Ω)
minimální Load Impedance: 9,5 Ω
filtr výškových frekvencí: +2 dB, +4 dB @ 10 kHz
životnost baterií: 5-7 hodin (nepřetržité použití)
hmotnost: 200 g s bateriemi
rozměry: 83 x 65 x 22 mm
P9T (vysílač)
RF výstupní přepínatelný výkon: 10, 50, 100 mW
(podle regionu)
RF výstupní impedance: 50 Ω
počet antén: 1
konektory: XLR a jack 6,3mm
hmotnost: 850 g
rozměry: 197 x 166 x 42 mm
Celkově bych si tady chtěl trošku postěžovat na naprostý nedostatek informací - nebyl k tomu dodán jediný manuál (ani anglický - o českém už člověk pouze sní), na stránkách Shure jsou pouze velmi strohé informace nebo jsem aspoň já jiné neobjevil. Některé funkce - jako třeba Sync, která jinde funguje naprosto intuitivně se mi vůbec nepodařilo rozchodit. Proto i to zpoždění, pořád ten test nepovažuju za dokončený a nejsem s ním spokojen. Ale s tím už asi nic nenaděláme :-(