Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém

Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém
Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém

A máme tu opět, zdá se, další vydařený bezdrátový mikrofonní kousek, tentokrát od firmy, kterou jistě netřeba příliš představovat. Totiž od „mazáka“ na poli mikrofonů - precizních Němců ze Sennheiseru. Značka, která funguje bezmála sedmdesát let, si za toto období vydobyla velmi slušné renomé a jejich modely jsou hojně užívány v nejrůznějších aplikacích po celém světě.

Já se mezi tyto úspěšné uživatele taktéž roky řadím, v současnosti hlavně užíváním kopákového e602 a modelů k tomům - e 904. Co vlastně uživatelé očekávají od takového soudobého moderního „bezdrátu“? Když to budu brát podle sebe (a zároveň se budu trochu opakovat z testů z minula), tak v první řadě kvalitní mikrofonní vložku, bezproblémový přenos bez výpadků, rušení a jiných nežádoucích elementů (soudobý ideální stav - pokud přijdou nějaké problémy, tak ať si je systém nějak vyřeší sám :-), jednoduché, intuitivní ovládání, dobrou výdrž baterií pokud možno s indikací. Zdá se, že všechny tyto atributy jsou zde beze zbytku splněny. Systém používá zajímavou technologii nepřetržitého hledání volných frekvencí (skenování), kdy přijímač testuje celé pásmo, najde vhodnou frekvenci a zahájí spojení s vysílačem. Během provozu ale stále prohledává pásmo a vybírá vhodné náhradní frekvence, které použije v případě zarušení dané použité frekvence - jedná se o tzv. „frequency hopping“. Tuto technologii dnes používají i jiní výrobci, ale podle informací z kuloárů u Sennheiseru opravdu funguje. :-) Dále je při přenosu použitý kodek APT-X Live, který pracuje s minimálním zpožděním (3,9 ms) při zachování vysoké dynamiky a současně nízké hodnoty šumu. Na test byly dodány komponenty vysílač/mikrofon s výměnnými hlavicemi MMD 945-1 a MMD 845-1, vysílač bodypack pro připojení hlavových mikrofonů nebo nástroje, výměnné bateriové segmenty s dobíjecími akumulátory a nabíječka baterií.

 

Vysílač - mikrofon

Tělo mikrofonu je v tmavě šedém robustním provedení a podle soudobých a částečně i logických trendů neobsahuje v podstatě žádné ovládání kromě zapínání a tlačítka pro spárování s přijímačem Pair. Verze označené S mají pod displejem malý posuvný přepínač Mute, jehož funkci lze zakázat nebo povolit v menu přijímače. Malý nepodsvícený displej má víceméně jen doplňkovou funkci (vše podstatné vidíme totiž zřetelněji i na přijímači): ukazuje nám typ systému, stav baterie a intenzitu - kvalitu přenosu. Podsvícený mikrovypínač, umístěný ve spodní - anténní - části mikrofonu, je opravdu zajímavě miniaturní. Je třeba jej stlačit nehtem dopředu směrem k hlavě. Pro zapnutí jej přidržíme krátce, pro vypnutí musíme přidržet na dobu cca tří sekund. Pokud jsou vysílač i přijímač správně spárovány, svítí na nich LED diody zeleně, nejsou-li nebo je jeden z nich vypnutý, svítí červeně (nebo dochází-li baterie v mikrofonu, přičemž před úplným vybitím bliká). Spouštíme-li předem spárované komponenty, rozsvítí se zelená a systém naběhne do cca dvou sekund, pouze někdy, například když systém zapínáme fyzicky přenesený na jiné místo, trvá náběh o nějakou tu sekundu déle, ovšem další zapnutí už jsou opět rychlá. Na vypínač je třeba si chvíli zvyknout, přiznám se, že jsem z něj byl z počátku trochu v rozpacích, nicméně po pár zapnutích a vypnutích jsem si nějak zautomatizoval postup držet mikrofon levačkou a nehtem pravého palce ovládat vypínač. Sice nevím, jak by to chápal nějaký moderátor důchodce (preferuji zapínání si mikrofonu moderátory kvůli jejich často nečekaným vstupům někde z prostoru) či „antitech“ žena moderátorka :-), asi to bude chtít pár vysvětlení navíc (přičemž věřím v kladný výsledek), na druhou stranu jako ochrana proti nechtěnému vypnutí zafunguje tento „svítící minipidík“ určitě skvěle a účinně.

Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém
Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém

Mikrofon je standardně napájen dvěma tužkovými AA bateriemi, kdy do těla mikrofonu zezadu zasouváme celý podlouhlý bateriový box. Ten můžeme po vysunutí nahradit samostatně volitelně dodávaným dobíjecím Li-On akumulátorem, který je tvarově úplně stejný, pouze neotvíratelný, s přidanými dotekovými kontakty pro taktéž volitelně dodávanou stolní nabíječku, do které celý mikrofon (nebo bodypack - viz dále) prostě zapíchneme a počkáme na nabití a rozsvícení zelené LED diody. Řešení se „zapíchávacím“ mikrofonem do nabíječky známe od Sennheiseru už z dřívějška, je velmi akční a pohotové, jediným malým negativem na celé věci je přece jen poněkud vyšší cena těchto doplňkových komponentů - za bateriový box do mikrofonu (a bodypacku) nutno připlatit cca 1500 Kč, za stolní dvojnabíječku pak zhruba 5000 Kč. Ovšem na druhou stranu se nám tato jednorázová investice do budoucna jistě vyplatí. Mikrofon můžeme dobíjet i pomocí mikro USB konektoru na bateriovém boxu připojením např. k PC, pak je ale třeba počítat s delším časem nabíjení. Vysouvání celého tohoto boxu vidím jako velmi praktické a rychlé, stačí pouze stisknout k sobě dvě boční „packy“ podél antény a vypínače a box nám sám z mikrofonu téměř sám vypadne (tady pozor na pád na zem), zpětné zasunutí a zaklapnutí je pak obdobné jako například u zásobníku do pistole. :-) K tělu mikrofonu máme k dispozici celkem šest výměnných hlavic, které demontujeme a namontujeme klasickým a prostým šroubováním. Tyto dynamické i kondenzátorové hlavice jsou stejné jako u analogového systému ew G3

 

Přijímač

I tady jsou jasně hmatatelné projevující se soudobé a moderní trendy, ať již se jedná o kontrastní černo-šedo-bílé podsvícení displeje či třeba minimum ovládacích prvků a intuitivnost ovládání. Zadní strana přijímače nám nabízí dva šroubovací anténní konektory, audio výstupy (XLR - symetrický a jack 6,3 mm - nesymetrický), konektor pro připojení napájecího adaptéru s mechanickou pojistkou a síťový konektor LAN RJ45.

 

Přední strana má pak pouze čtyři ovládací prvky: síťový vypínač, tlačítko pro spárování Pair a veškerý pohyb v Menu obstarává pouze otočný a zmáčknutím potvrzovací volič a vedle něj „zpětné“ tlačítko Esc. Naprosto přehledné, jednoduché a funkční. Dobře viditelný displej nám v základním zobrazení ukazuje typ systému (ew D1), stav baterie (počet zbývajících hodin provozu vedle ikonky baterie je zobrazen pouze u dobíjecího typu), kvalitu - intenzitu přenosu, stupnici intenzity audio signálu a aktivaci (či neaktivaci) doplňkových funkcí: EQ (ekvalizér), DE-S (de-esser) a AGC (kompresor - Auto Gain Control). Otočením voliče doleva můžeme zvolit zobrazení druhé stránky (po chvíli se samo vrátí na první), kde je zobrazen typ právě používané mikrofonní vložky (např. e 945), schéma příslušné směrové mikrofonní charakteristiky této vložky, audio výstup v dB a aktivace (či neaktivace) ořezu na basových frekvencích - filtr Low Cut. Z Menu si otáčením voliče a následným stiskem pro potvrzení můžeme vybrat z těchto položek: Audio Settings (basový ořez Low Cut, EQ, omezení sykavek De-esser, kompresor Auto Gain Control, reset efektů Effects Reset, úroveň Audio Level, typ výstupu Output Type), Systém Settings (zamykání Auto Lock, „umlčení“ Mute Switch, nastavení jasu displeje Display Brightness 0-100, odkazy na firemní web a manuál - Help a Systém Info - výrobní číslo, verze firmwaru a návrat do továrního nastavení Factory Reset), Network Settings (síťová nastavení - IP adres apod.), Name (zde si můžeme vytvořit vlastní název) a Walktest, který umožňuje zjistit si pokrytí signálu na pódiu. Prostě chodíte s mikrofonem po pódiu, divadle apod., přičemž na displeji přijímače i vysílače vidíte aktuální sílu signálu v místě, kde právě stojíte, a můžete se tak při produkci vyhnout hluchým místům (nebo změnit umístění přijímače). Síťový konektor RJ45 konektor slouží pro připojení systému k Access Pointu nebo WiFi routeru, kdy si pomocí mobilní aplikace může uživatel kontrolovat nastavení a měnit jeho určité parametry.

Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém
Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém

Bodypack

Ovládáním stejný jako mikrofon, zde je navíc pouze posuvný ovladač Mute. Bodypack můžeme propojit s pomocí speciálního kabelu s hlavovým či klopovým mikrofonem (např. ME2 nebo ME3) nebo s nástrojem. I zde můžeme bateriový box se dvěma tužkovými AA bateriemi vysunutím vyměnit za nabíjecí typ, který můžeme taktéž jako ruční mikrofon zasunout do dvoušachtové stolní nabíječky. Provedení krabičky je robustní kovové, žádná lehká plastová skořápka, což je samozřejmě dobře.

 

On the Stage

Nuže, japa nám to tedy celé funguje? Opravdu nutno smeknout a říct, že bezvadně. Nezaznamenal jsem jediný problém s přenosem, rušením či výpadky, a to jsme měli přijímač umístěný leckde - u kovových konstrukcí, racků, někdy se i antény dotýkaly kovových předmětů, a v podstatě nikdy nebyl problém. Jediný malý již výše zmíněný nedostatek je ona delší doba náběhu (ovšem pořád v řádu sekund), přeneseme-li systém např. na jiné místo nebo byl-li např. déle vypnutý přijímač. Systém jsem testoval se dvěma dodanými superkardioidními hlavicemi MMD 845-1 a MMD 945-1. Každá z nich sedí k trochu jiným hlasům, na vyšších středech umírněnější 845 je globálně asi univerzálnější, 945 může na některé hlasy již působit ostře, nicméně s těmi, se kterými si frekvenčně „porozumí“, podává vynikající výsledek. Určitě doporučuji vyzkoušet, která (z celkem šesti dodávaných) bude pro ten který účel nejlépe vyhovovat. Celý tento výměnný systém se mi obecně velmi zamlouvá. Když totiž např. při zvukovce zjistíte, že právě namontovaná hlavice až tak dobře nesedí danému interpretovi, vyměníte ji za prostě jinou a situace je hned zvukově příznivější. Doplňkové funkce jako ekvalizér, kompresor a de-esser jsou jistě příjemným bonusem celkových možností, v praxi jsem je samozřejmě vyzkoušel, obecně fungují, nicméně při ostrém programu jsem dal raději přednost svým úpravám přímo na pultu. Jejich přínos bych viděl spíš v situaci, kdy potřebujeme systém připojit k zařízení, které nedisponuje běžnými možnostmi zvukových úprav (malá aparatura, kombo apod.) jako standardně vybavený mixpult. Pak vestavěné AGC, ořez na basech, i kompresor přijdou jistě vhod. Ani ve spojení bodypacku s nástrojem nevykazoval systém žádné nedostatky s přenosem, barva zůstavá věrná kabelu (porovnával jsem nahrátím a přímým srovnáním). Výstupní úroveň v konektoru XLR na přijímači je i při nastavení na 0 dB lehce vyšší, s tím je třeba počítat a jít s gainem na pultu trochu dolů než třeba u běžným drátových dynamických mikrofonů.

Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém
Sennheiser ew D1 - profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém

Závěrem

Myslím, že je tento první digitální cenově dostupný systém od Sennheiseru skutečně povedená záležitost. Sice jsem to jakoby trochu i čekal, málokdy od podobných zavedených výrobců (a od Sennheiseru zvlášť) přijde nějaký opravdový „faul“, ale i tak mě příjemně překvapil. Kladné body dávám i (letitému) tuzemskému distributorovi - například za český návod, což je bohužel i v dnešní době věc spíše neběžná než běžná. Nuže vyzkoušejte, nebudete litovat!

 

Info:

Sennheiser ew D1 je profesionální bezdrátový digitální mikrofonní a nástrojový systém prodávaný v těchto variantách a s těmito doplňky:

 

Ceny:

ew D1-835S - bezdrátová sada s mikrofonní hlavicí MMD 835-1 / kufřík: 20 450 Kč

ew D1-845S - bezdrátová sada s mikrofonní hlavicí MMD845-1 / kufřík: 21 850 Kč

ew D1-935 - bezdrátová sada s mikrofonní hlavicí MMD 935-1 / kufřík: 21850 Kč

ew D1-945 - bezdrátová sada s mikrofonní hlavicí MMD945-1 / kufřík: 23 250 Kč

 

plus další varianty s dalšími mikrofonními hlavicemi...

 

ew D1-CL1 - bezdrátová sada nástrojová s kabelem CL1: 18 850 Kč

ew D1 ME3 - bezdrátová sada s hlavovým mikrofonem ME3: 21 750 Kč

ew D1 ME2 - bezdrátová sada s klopovým mikrofonem ME2: 20 350 Kč

BA 10 - akumulátor pro ruční mikrofon: 1430 Kč

BA 30 - akumulátor pro bodypack: 1430 Kč

CHG2-EU - stolní dvoj-nabíječka pro BA 10 a BA 30: 5190 Kč

GA 4 - sada pro instalaci přijímače do 19“ racku (úchyty, šrouby, anténní kabely):1420 Kč

 

Plus:

design, provedení, plastový kufřík

funkčnost, zvukové vlastnosti

systém výměnných mikrofonních hlavic

bezproblémový bezdrátový přenos

český manuál

 

Mínus:

lehce delší doba náběhu při přenesení systému na jiné místo

poněkud vyšší cena doplňkových komponentů

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Modulace GFSK se zpětným kanálem
Frekvenční rozsah VF 2400–2483,5 MHz
Systém potlačení VF šumu aptX LIVE
Počet vysílacích frekvencí 15
Frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
Dynamický rozsah > 135 dB (A)
Odstup signál/šum ≥ 105 dB (A)
Zpoždění 3,9 ms
THD, harmonické zkreslení < 0,1 %
Přijímač
Anténní konektor 2x SMA, 50 Ω
Výstupní úroveň zvuku (nesymetrický) jack: +12 dBu max
Výstupní úroveň zvuku (symetrický) XLR: +18 dBu max
Vysílač
VF vysílací výkon 10/100 mW
Napájení 2x 1,5 V AA/BA 10
Doba provozu na baterie > 6 hod. AA / 11 hod. BA 10
Hmotnost: 280 g
Mikrofonní hlava MMD 945–1
Citlivost 1,8 mV/Pa
Směrová charakteristika superkardioidní
Typ snímače (mikrofonu) dynamický
Max.akustický tlak 150 dB SPL
Mikrofonní hlava MMD 8451
Citlivost: 1,6 mV/Pa
Směrová charakteristika superkardioidní
Typ snímače (mikrofonu) dynamický
Max.akustický tlak 154 dB SPL
Psáno pro časopis Muzikus