Sandberg Basic Ken Taylor 5 - butikové zboží za dostupnou cenu

Sandberg Basic Ken Taylor 5 - butikové zboží za dostupnou cenu
Sandberg Basic Ken Taylor 5 - butikové zboží za dostupnou cenu

I když jsem dostal do ruky nástroj, který má v názvu basic (tj. základ), tak se rozhodně nejednalo o nějakého chudého přÍbuzného s bambusovými kořeny. Naopak, v dnešním testu máme co do činění s vymazleným modelem pětistrunné baskytary od německé firmy Sandberg.

Made in Germany

Rozbaluji slušivý polstrovaný gigbag a prohlížím exoticky vyhlížející basičku. Když ji vyprošťuji z obalu, tak v ruce cítím pořádný kus dřeva. Začíná se ve mně probouzet známý pocit důvěry k německé fortelné práci. Baskytara není žádný drobek, ani rozměrově, ani váhově. Na materiálech se tedy nešetřilo. Prostě u basy platí zlaté pravidlo, že objem ničím nenahradíš. Už jenom ty obrovské bedny a stokilové zesilovače, uf... Sandberg má na první pohled moderní design a koncepci nástroje. Něčím mi připomíná Warvick, ale všechno je tu nějaké větší a takové „lidštější“. Určitě je na nástroji znát velký podíl ruční práce, který mu vdechuje osobitost. Firma Sandberg je tvořená partičkou nadšenců a asi je práce ještě pořád baví...

 

Bubinga forever

Z elektroniky rozhodně zaujmou dva velké humbuckery, které jsou od známé firmy Delano. Tato koncepce dává tušit široké zvukové možnosti, ale především je zárukou nadupaného tónu. Zvukově mi připomínaly Basslines z Musicmana. Snímače lze ještě rozpínat, takže si můžeme užít i singlového „cinkání“. Jinak máme k dispozici třípásmovou aktivní elektroniku, která pochází z vlastní dílny Sandbergu. Korekce mají klasickou koncepci: společné volume, balance mezi snímači, basy, středy, výšky, plus páčku na rozpínání humbuckerů. Aktivka je napájena 9V baterkou, která je prakticky umístěna zvlášť, pod snadno odklopitelnou plastovou krytkou. Hardware je opět vlastní výroby a zejména kobylka působí opravdu bytelně. Ladicí mechanika je ve stylu Gotoh. Důvod, proč má nástroj nějaké to kilo navíc, se schovává v materiálu těla. Základ tvoří mahagon s topem z bubingy. Takže se jedná o kombinaci těžkého dřeva s ještě těžším :-). Struktura a barva bubingy dodává nástroji krásný exotický vzhled. Zvukové vlastnosti těchto afrických dřev jsou velice specifické. Tón má temnou barvu s kulatými, jasně definovanými basy a krystalicky čistými výškami. Středové pásmo je lehce potlačeno, ale protože se tento typ dřeva déle „vyhrává“, myslím, že časem bude podstatně výraznější. Měl jsem nástroj k dispozici přes dva měsíce a jeho charakter se s postupným ohráváním výrazně změnil. Zpočátku měl hodně tvrdý, syrový tón s výraznou převahou výškového pásma, ale postupem času přibyly nižší středy a basy získaly měkčí charakter. Jsem si jistý, že po letech užívání získá basa svůj zcela osobitý tón a frekvenční pásma se plynule srovnají. Potenciál v použitém materiálu na to nástroj má. Přirovnal bych to k postupně zrajícímu výběrovému vínu... Krk je z kanadského „hardrock“ javoru. Žádné „měkotiny“ se na Sandbergu nekonají. Menzura krku je dvouoktávová se čtyřiadvaceti pražci a perfektním zpracováním. Zejména mě potěšil příjemný matový lak, který ve spojení s javorem při hraní probouzel samé libé pocity. Jeho povrchová úprava zaručuje, že i když se vám zpotí ruce, tak nedojde k nepříjemnému zadrhávání při výměnách poloh. Rádius krku potěší příznivce moderních tvarů a má podobu zploštělého písmena D. Šest šroubů se stará o poctivé uchycení krku k tělu a jedinou výhradu bych měl k plastovému nultému pražci. Ten by se už u nástrojů této cenové kategorie a kvality neměl vyskytovat.

 

Dark sound

Zvuk Sandbergu je hodně sofistikovaný, s temnou barvou tónu. Basové pásmo je díky bubinze a mahagonu jasně čitelné s až klávesovým charakterem. Zahrajete notu a víte přesně, kdy začala a kdy skončila. Žádné vrčení a širokospektrální plochy, ale jasný, ohraničený tón. Výšky jsou čisté s lehce „skleněným“ nádechem, který se ale dá zkorigovat aktivkou. Středového pásma si moc neužijete, a když, tak spíš v oblasti nižších středobasů. Hodně vám v tomto případě pomůžou snímače a korekce zabudovaného pre-ampu. Rozepnutím humbuckerů s následným nakrmením středů vám poskytne skoro až pastoriovský tón. Určitě se nejedná o nástroj pro pravověrné rockery. Jeho roli bych viděl nejspíš v fusion, moderním jazzu, art rocku, ale i moderních odnožích metalu. Při hraní prsty šly tóny krásně pod ruku, pohodlné seřízení krku je jako stvořené pro technický typ hráčů. Rozteče strun jsou i na pětku dostatečně velké, takže je ideální i na hru slapem. Na taping by to ale chtělo subtilnější krk a jiné zvukové parametry. Trsátko se mi nějak k tomuhle nástroji nehodí...

 

Závěr

Sandberg Basic Ken Taylor 5 vám dá pocit butikového zboží za dostupnou cenu. Má skvělé materiály i zpracování, výbornou elektroniku a úchvatný design exotické bubingy. Kdo hledá neokoukanou alternativu k Warwicku a chce mít doma originální nástroj, který bude ještě lety zrát, je na správné německé adrese.

 

Info:

Sandberg Basic Ken Taylor je pětistrunná baskytara německé provenience se vzhledem a parametry high-endových nástrojů za přijatelnou cenu: 34 340 Kč včetně DPH + 5 900 Kč příplatek za bubingu.

 

Plus:

použité materiály a zpracování

„hifi“ zvuk

dvojitý humbucker

originální koncepce nástroje

lak krku

 

Mínus:

plastový nultý pražec

váha

 

Technická specifikace:

tělo: mahagon/ bubinga top

krk: šroubovaný (6 x), kanadský „hardrock“ javor

povrchová úprava: matný lak

hardware: Sandberg

elektronika: třípásmová Sandberg

snímače: 2 x Delano Powerhumbucker

Psáno pro časopis Muzikus