Roland XV-2020
Takové deja vu, to jsou pro mě poslední dobou stále častější pocity. Nutno však podotknout, že téměř vždy celkem kladné a příznivé. Objektem jednoho z podobných setkání se nedávno stal nejnovější zvukový modul Roland XV-2020. Zalistoval jsem v archivu článků a brzy našel svůj podpis v devátém čísle z devadesátého devátého roku pod testem JV-1010. Vzpomínate si také?
Ačkoli od uvedení zmíněného předchůdce uplynulo několik let, neváhala firma Roland použitý koncept z velké části převzít a použít znovu. Reinkarnace zahrnuje nezbytnou očistu, snad proto původně černý panel přístroje dostal novou stříbrnou tvář. Dále již designeři pokračovali oblíbenou metodou současnosti, tedy "copy/paste". Vedle třísegmentového displeje a čtveřice ovladačů je na čelním panelu novinkou pouze USB rozhraní. A i když je samostatné použití modulu docela dobře možné (například pro živé hraní nebo jednoduchou studiovou práci), je to právě USB s připojeným počítačem, které dává práci s XV-2020 novou dimenzi.
Zatímco předchozí Roland JV-1010 vycházel zejména z dvojrackového modulu JV-2080, v rodokmenu XV-2020 jsou nejtučnější kresbou obrysy 19" modulu XV-5080. Právě z tohoto již po několik let nejvýkonnějšího a nejdražšího zvukového modulu firmy je převzata základní sada ROM vzorků. Jako v ostatních nástrojích nebo na expanzních kartách (SR-JV80 a SRX) jsou komprimované, po přepočtení do lineární 16bitové podoby odpovídají ekvivalentu 64 MB zvukové banky.
Paměť
Téměř jedenáct stovek vzorků je kombinací pro 512 základních presetů nástroje a bicí zvuky uspořádané do osmi map. Součástí XV-2020 je i sada General MIDI 2, to je dalších 256 presetů a devět sad bicích. Pro ukládání vlastních programů je v paměti prostor pro 128 zvuků, stejný počet performancí a čtyři volné mapy bicích. Kapacita je to jistě dostatečná, navíc limitace "paměťového" charakteru mizí připojením počítače s nainstalovaným editorem. Tedy až na dostupný počet polyfonních hlasů nástroje, kterých je "pouze" 64. Není to dvakrát mnoho, zejména s ohledem na šestnáctikanálový multitimbral a možnost vrstvení (až čtveřice) vzorků pro každý preset. Například komplexní orchestrální kompozice tak nepřipadají příliš v úvahu, ale podobně nebo pouze dvakrát lépe (v případě 128hlasé polyfonie) jsou na tom téměř všechny ostatní současné moduly a syntezátory.
Ovládání
Půlrackový modul napájí jako obvykle externí zdroj, firma Roland (a nikoliv poprvé) však v mánii okolo napáječů zachází tak daleko, že na zadním panelu chybí informace o požadovaném napětí a příkonu, pouze nabádá k výhradnímu použití firemních zdrojů. Zbytek zadní strany je vyhrazen MIDI, které je na XV-2020 dokonce zastoupeno v celé šíři své trojice. A přitom mnoho uživatelů zde nezapojí jediný konektor... Ano, USB zde funguje v plné kráse, jenom je kromě vlastního editoru potřeba zvládnout instalaci příslušeného ovladače a učinit ze zvukového modulu "nové zařízení". Vše funguje tak, jak má, a zmíněná operace je záležitostí několika minut, patrně mnohem déle zabere většině nových zákazníků obstarání USB kabelu, který firma Roland s modulem nedodává.
Audio výstup je překvapivě dvojitě zastoupený, kromě 1/4" zdířek (které však symetricky zapojené nejsou) je stereofonní signál i na barevných konektorech cinch. Pochvalu zaslouží též celkem hlasitý sluchátkový výstup, méně příjemné jsou již všechny otočné ovladače s velmi tuhým chodem. Ani gumové nožičky (jediné příslušenství vedle zmíněného napájecího adaptéru a instalačního CD) po nalepení na spodek nezabrání modulu, aby neujížděl dál a dál.
Efekty
Podobně jako v případě již zmíněného předchůdce JV-1010, i efektová jednotka XV-2020 je jedno z míst, kde výrobce šetří nemalou částku v porovnání s ostatními - vyššími modely série. Z multikanálového procesoru technologie COSM tak zbyla pouze základní trojkombinace multiefekt, chorus, reverb. Kouzlit se s nimi dá však poměrně úspěšně, zejména díky multiefektu se čtyřmi desítkami komplexních procesorů (kde efekty, jako např. hexachorus, voice pitch shifter, enhancer nebo různě modulovaný delay, disponují až desítkou editovatelných parametrů).
Zvuky
Po zvukové stránce si XV-2020 v porovnání s ostatními Romplery, i přes svoji ne příliš atraktivní cenu, vede výborně. Presetů je v porovnání se syntezátory řady XV poloviční množství, i tak jsou od každé zvukové kategorie k dispozici desítky různých zvuků. Akustická piana se zrovna dvakrát neblýskají, se 64 MB zvukového základu však nelze čekat zázraky jako v případě gigabajtových knihoven samplů. Elektrická piana a výběr varhan již potěší, ze strunných nástrojů se mi nejvíce líbí měkké baskytary. Roland nabízí tradičně vynikající syntezátorové plochy, použitelné jsou i smyčce a symfonické zvuky. Nejvíce uměle tak znějí kytary, malým zklamáním je i kategorie etnických zvuků. Naprostá většina zvuků z této sady jsou pouze strunné nástroje, jejichž kvalitu multiefekt s extremním nastavením nezachrání. Je ovšem pravda, že na rozdíl od některých jiných syntezátorů tento Roland nehýří "zbytečnými" presety, snad kromě efektové sekce (v rámci bicích a General MIDI).
Závěrem
Roland XV-2020 nabízí velmi univerzální zvukovou všehochuť a kombinuje kvalitní širokou sadu s možností dostatečné editace. Užší výběr presetů oproti nástrojům XV není kritický a skutečnost, že zejména efektová jednotka a výstupní DA převodníky nedosahují kvalit zmíněných nástrojů, je v téměř třetinové ceně pochopitelná. V historii firmy bylo již podobných nástrojů a zařízení mnoho a v posledních letech, zdá se, přicházejí na trh stále častěji. O co méně kupců se XV-2020 dočká, o to více se můžeme těšit a doufat v brzké uvedení nástroje, který doufejme konečně překvapí a i plná dvojstrana hodnocení mu bude malá. Do té doby je jako průměrné univerzální řešení XV-2020 spolehlivá volba.
Info:
Roland XV-2020 (cena 27 200 Kč) je nejnovější z řady zvukových modulů Roland XV. Interní paměť obsahuje 64 MB vzorků, o dalších 128 MB je možné nástroj rozšířit pomocí dvojice expanzních karet nové série SRX.
Plus:
kvalitní sada zvuků úměrná cenové kategorii nástroje
USB rozhraní pro editaci i přenos MIDI
propracovaný SW editor (PC/Mac)
možnost rozšíření zvukové banky dvojicí karet SRX
Mínus:
malý displej a nepřehledná editace z čelního panelu
polyfonie "pouze" 64 hlasů
vysoká cena expanzních karet SRX
USB kabel nutno dokoupit zvlášť (!)
V současné době pětice karet zahrnuje sady
SRX-01 Dynamic Drum Kits
SRX-02 Concert Pianos
SRX-03 Studio SRX
SRX-04 Studio Symphonique Strings
SRX-05 Supreme Dance
SRX-06 Complete Orchestra
SRX-07 Ultimate Keys
SRX-08 Platinum Trax
SRX-09 World Collection