Roland Jupiter 50 - USB/MIDI řídicí klaviatury
Roland Jupiter 50
Hlásí se jako řetězová pila
Je to celkem nedávno, kdy se Roland přihasil na trh s novým nástrojem - Jupiterem. Jak už sám název a historie značky vypovídá, jedná se o nástroj, který v sobě kloubí vintage nástroje a zvuky s moderním soundem. Je primárně určený pro živé hraní, čemuž také odpovídá poměrně jednoduché ovládání i při velmi nízké viditelnosti. Samozřejmostí snad všech Rolandů je pohodlný přehrávač audia z USB flash nebo disku. Měl jsem možnost nástroj otestovat. A dopadlo to takto...
První dojmy
Titulek jsem si nevycucal z prstu, nástroj v továrním nastavení jako první nabízí zvuk Chain Saw, což se dá volně přeložit jako řetězová pila. A je to mohutný popový synth - brass. Hodnocení - absolutně skvělý zvuk. Celkem jich do „malého“ Jupitera (Roland prodává i Jupiter 80 s mnohem větší výbavou, ale za podstatně vyšší cenu) naskládali přes 1500, další je možné tvořit v nástroji, nebo počítači. Na hráče čeká 76 kláves, přesněji velmi dobrých a rychlých kláves, kterým chybí pouze aftertouch. Funkci lze nahradit různými tlačítky, o kterých ještě bude řeč.
Zajímavé je úplně vypnout všechny efekty a poslechnout si v podstatě jakýkoli nástroj jen tak „na syrovo“. Zjistíte, že samotné samply nejsou zase tak kvalitní, celkový dojem totiž tvoří různé hally, chorusy a další „zlepšovače“. Zdaleka to neplatí jen u testovaného nástroje. Myslím, že to je napříč ne politickým, nýbrž nástrojovým spektrem. :-)
Ovládací panel Jupiteru 50 tvoří velký displej, barevná tlačítka se zvukovými bankami, control panel s tlačítky arpeggio, D-Beam senzor k nejrůznějšímu přetváření zvuku v reálném čase, tlačítka registration k rychlému vyhledávání zvuků a přehledné ovládání USB přehrávače. Pitch band je u Rolanda tradičně jako páka, doplněná dvěma programovatelnými tlačítky S1, S2. Výrobce nezapomněl ani na ovladače rotorů u zvuku varhan a mimochodem na přepínání oktáv při živém hraní. To vše v úhledném kovovém a plastovém obalu, u kterého mi nevyhovují pouze šedé plastové bočnice. Měl bych strach z transportu v soft obalu a také neopatrného otření se o klávesy na stojanu.
Na předním panelu jsou kromě nápisů také nějaké ty zdířky - 2x audio výstup (Main pro připojení k mixu, Sub např. pro připojení k monitorům), 3 pedály, MIDI In + Out, USB, audio in (3,5mm jack) s ovladačem hlasitosti, nastavení kontrastu displeje a pochopitelně konektor napájení pro externí adaptér.
Jupiter a dojmy ze zvuku
O řetězové pile už byla řeč, mezi syntezátorovými zvuky (z bank Synth Brass, Synth Lead a Other) je celá řada výborných a propracovaných zvuků, které lze navíc míchat, Jupiter je totiž velmi výkonný nástroj. Omezením je pouze polyfonie (standardně 128 hlasů). Roland se pyšní výbornými akustickými piany, která jsou podle mých uších skutečně výborná. Totéž mohu říci o elektrických pianech včetně vintage rhodes, wurlitzer. Hned vedle je banka Combo Organ a Classic Organ. Přiznávám, že od hammondských varhanních zvuků jsem u nástroje za více než padesát tisíc v tovární nabídce čekal víc, k tomu Roland je firma, která se vývojem těchto specifických nástrojů dlouhodobě zabývá. Pan Roland si to ale vyžehlil díky mé slabosti pro zvuky pipe organ, které jsou nádherné. Obzvláště zvuky pozitivu. Následují smyčce, pady, dechové nástroje - tomu všemu moje uši říkají joo! Líbí se mi akustické kytary, zvuk elektrických kytar opět podle mého subjektivního názoru mohl být lepší.
Jupiter umožňuje zvuky různě míchat, jednotlivé vrstvy umí ovládat potenciometry přímo na hlavním panelu, užitečné to je kupříkladu při mixování piana s pady nebo smyčci a potřebujete ten klavír jen tak šmrncnout. Je to syntezátor, je tedy možné zvuky do nekonečna upravovat a hledat tak svou specifickou barvu. Oblíbené arpeggio má 128 možností.
USB přehrávač a jak to vlastně funguje
Klávesy jsou schopné přehrát v podstatě jakoukoli wavku nebo empétrojku. Hlasitost přehrávání včetně ladění a rychlosti lze nastavit na displeji. Hlasitost živého hraní se potom jednoduše nastaví pomocí potenciometrů hned vedle displeje. Přes USB konektor je možné také nahrávat (ovládání je rovněž na hlavním panelu). A nahrávky jsou opravdu čisté, skvostné.
Resumé
Roland Jupiter 50 si své obdivovatele jistě najde, nabízí v luxusním designovém provedení výborné zvuky doplněné řadou užitečných možností (např. přehrávač audia z USB). Při představě, že hraji půl dne na svatbě, mě osobně už předem bolí ruce z kladívkové klaviatury. Jupiter má klávesnici měkkou, krásnou, vynikající :-) a klavírový feeling se dá udělat taktéž.
Info:
Roland Jupiter 50 je klávesový nástroj primárně určený k živému hraní. Obsahuje více než 1500 zvuků, ovládá se šestasedmdesáti klávesami. Doplňkem je USB přehrávač a rekordér audio souborů. Cena je 53 500 Kč.
Plus:
výborná klaviatura
řada skvělých zvuků a zvukových bank
univerzální přehrávač audio souborů
přijatelná hmotnost
Mínus:
chybějící průchozí MIDI Thru
příliš plastové provedení (především na bocích)
některé méně výrazné zvuky (osobní pocit)
pro někoho možná vyšší cena